adamkarga*

adamkarga da derler kararsız bir örtmen.. öykü sever.. blog yazar, vlog çeker, oyun oynar. ismini hak etme derdindeki öykü! kitabını yazdı.

Çadır Malzemesi Nasıl Seçilir?

Çadır malzemesi seçerken kumaşın nasıl kullanılacağını düşünmek isteyeceksiniz. En yaygın malzeme türleri naylon ve polyesterdir. Naylon çadırlar ucuz, hafif ve dayanıklı olma eğilimindedir. Polietilen ve silikon kumaş da iyi seçeneklerdir ancak naylon kadar su geçirmez olmayabilir. Bununla birlikte, suya dayanıklı olduklarından ve toz ve kiri tutmadıklarından emin olmak için genellikle poliüretan ile kaplanırlar.

Su geçirmezlik oranı

Çadırınız için bir malzeme seçerken göz önünde bulundurulması gereken ana hususlardan biri, ne kadar su geçirmez olduğudur. Naylon ve polyesterin her ikisi de mükemmel termal özelliklere sahiptir, bu da çadırınızın yazın serin, kışın sıcak kalacağı anlamına gelir. Bu iki faktör, son derece dayanıklı, hafif ve ucuz bir ürün sağlamak için birleşir. Aslında, birçok ana çadır polyesterden yapılmıştır. Bu, birçok açık hava macerası için en iyi seçimdir. Bu malzemeler hem nefes alabilir hem de dayanıklıdır, bu nedenle iyi bir seçenektir.

Çadır kumaşı seçimi

Bir diğer önemli faktör ise kumaştır. Polyester kaplı poli-pamuk, aile kamp çadırları için popüler bir seçimdir, ancak pamuğun hala nefes alabilir olduğunu unutmamak önemlidir. Dokumadaki polyester kumaşa küflenmeye karşı direnç kazandırır, bu da poli-pamuklu bir çadırın yağmura ve kara dayanma olasılığının daha yüksek olduğu anlamına gelir. Ancak poli-pamuklu bir çadır satın almadan önce üreticinin garantisini okuduğunuzdan emin olun.

Dayanıklı malzemenin önemi

Malzeme dayanıklı olmalıdır. Sırt çantalı geziler için Naylon iyi bir seçimdir. Normal pamuktan daha hafiftir, ancak güneşe ve yağmura uzun süre maruz kalmaya dayanabilir. Arabayla kamp yapılması durumunda, polyester kanvas çadır, naylon çadırdan daha rahat olacaktır. Ucuz ama dayanıklı bir çadır arayanlar naylon bir model aramalı. Ardından, malzemenin gücünü düşünün. Çok fazla aşınma ve yıpranmaya dayanabilmesini istiyorsunuz.

Malzeme, dikkate alınması gereken başka bir faktördür. Yüksek kaliteli bir naylon çadır, elementlere dayanacaktır. Bir naylon çadır, kumaşa dokunmuş yırtılmaz ipliklere sahip olacaktır. Yırtılmaz bir naylon yırtılmaz veya yırtılmaz. Ayrıca, polikotondan daha hafiftir. Kanvas çadırlar genellikle biraz daha pahalıdır. Bununla birlikte, polyester kaplı kanvas olandan daha dayanıklıdırlar.

Genellikle, bir polyester kanopi çadırı, yırtılmaz naylondan daha ucuzdur. Polyester gölgelikli bir çadır kolay kolay yırtılmaz. Malzeme polikoton kadar hafif olmayacak, ancak polyester kanopiden daha iyi. Bütçeniz konusunda endişeleriniz varsa, bir sonraki kamp geziniz için kubbe tarzı bir çadır harika bir seçenek olabilir.

Yüksek kaliteli naylon tenteli bir çadır, kanopi çadırından daha güçlüdür ve polikoton tenteli bir çadırdan daha pahalıdır. Farklı kumaşların farklı ağırlıkları olduğu için ağırlık da dikkate alınması gereken bir faktördür. Yelpazenin alt ucundakiler, hafif bir polikoton ve ağır bir kanvas arasında seçim yapabilir. Bunlar, bir kanopi çadırı için malzemeleri karşılaştırırken seçebileceğiniz seçeneklerden sadece birkaçı.

Orijinal çadır malzemesi pamuktan yapılmıştır. Başlangıçta kenevirden yapılmıştı, ancak şimdi bir kanvas çadır için popüler bir seçim. Nefes alabilir, su geçirmez ve dayanıklıdır. Dağlarda kamp yapıyorsanız, pamuk, kanopiden yapılmış bir çadır için harika bir seçimdir. Ancak su geçirmez olduğundan emin olmak için etiketi kontrol ettiğinizden emin olun. Ayrıca, zemin bezi yoksa naylon bir çadırın su geçirmez olmayacağını akılda tutmak da önemlidir.

Naylon çadırlar hafiftir, ancak nefes alamazlar. Sırt çantasıyla gezmek için iyi bir seçim değiller. Naylon tenteli bir çadır sizi sıcak tutacak ama aynı zamanda terletecek. Kumaşına da bir göz atmalısınız. Dayanıklı malzemeden yapıldığından ve kamp yaparken güvende olacağınızdan emin olun. Daha uzun bir yolculuk için, pamuklu bir kanopi çadırı düşünmek isteyeceksiniz. Ağırlığına rağmen, araba kampı için harika bir seçim.

Naylon en yaygın kumaş türüdür. Gerilme mukavemeti ve UV direnci naylona benzer, ancak naylon daha kararlıdır. Dayanıklılığı ve su geçirmezliği daha yüksektir. Sırt çantalı bir çadır için de iyi bir seçimdir. Yağmurlu veya karlı bir ortamda kullanmayı planlıyorsanız polyester çadırlardan kaçınmalısınız. Bu malzemeler hafiftir ve nefes alabilir, ancak su geçirmez değildir.

bu yazı, ismini vermek istemeyen bir misafir yazar tarafından kaleme alınmıştır.
öne çıkarılan görsel 03.04.2022 erişim tarihli telif bildirimi: Photo by Tommy Lisbin on Unsplash

Yeni Yazı Posta Servisi


Söylenenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir