Pul Alışverişi

Pul Alışverişi

Herkese yeniden merhaba!
Söz verdiğim gibi, pul alışverişi ile detayları anlatmaya geldim. “Pul nedir?” derseniz sizi şu yazıya doğru alalım. Pul ile ilgili uğraşa filateli deniliyor. Pul koleksiyonu yapıyor veya ilgileniyorsanız da tebrikler, filatelistsiniz! PTT’nin pul satışını yaptığı site ise; www.filateli.gov.tr

Türkiye’de pul alışverişi yapabildiğimiz tek bir adres PTT. Piyasada kullanılabilir tüm pulların basım ve dağıtım hakları PTT’ye ait. Her yıl belli süre aralıklarla ve farklı temalarla pul tasarlayıp piyasaya sürüyorlar. Bu program yıl başından tarih ve temalarıyla birlikte duyuruluyor. Buna pul emisyon programı deniliyor. 2019 pul emisyon programına şuradan ulaşabilirsiniz.

Birkaç farklı pul çeşidi var. Resmi pul; devlet daireleri ve resmi yazışmalar sırasında kullanılıyor. Bu pul çeşidini yalnızca koleksiyon için alabilirsiniz. Biz kullanamıyoruz. Anma pulu ve anma bloku çeşitleri belli özel günlerde basılan pullardır. Bunları kartpostal, mektup ve posta gönderilerinde kullanabiliyoruz. Bu pul çeşidi belli dönemlerde satışa çıkıp sonra basımı olmayan pullar kategorisinde. Sürekli pullar ise adından anlaşılacağı gibi her zaman satışta olan ve kartpostal, posta, mektup gibi tüm gönderilerde kullanılabilen pul çeşididir. Son olarak yabancı ortak pullar var. Bunlar bazı ülkelerle olan ortak kutlama, kültür, spor gibi etkinlikler kapsamında çıkartılan ve aynı anda iki ülkede de kullanılabilir olan pullar. Bu pul çeşidini de kullanabiliyoruz çoğu gönderilerde. Fakat bazıları euro, yen gibi diğer ülkenin para biriminde olabiliyor. Satın alırken dikkat etmek lazım. Ya da iyisi mi siz bu çeşidi yalnızca koleksiyon için alın.

Kısacası; anma pulu, anma bloku ve sürekli pul siparişi verip kullanabilirsiniz. Sipariş verirken dikkat etmeniz gereken şey; pullar görseldeki gibi bir adet olarak ya da görseldeki pullar eğer set ise bir set halinde gelecektir. Eğer tabaka halinde almak isterseniz (yani 50 kuruşluk tek puldan bir sayfa halinde) büyük ya da kırsal bölgelerdeki PTT şubelerine başvurmanız gerekiyor. Gişedeki görevliden ısrarla isteyiniz! Yoksa “Bizde pul yok.” deyip geri gönderiyorlar.

Filateli’den sipariş verdiğinizde kargo ücreti ödemiyorsunuz. Sadece haftada iki gün kargo çıkarttıkları için biraz uzun sürede gelebiliyor.

Sormak istediğiniz bir şey varsa yorum yapabilir ya da sosyal medya hesaplarımızdan bana ulaşabilirsiniz.

Şimdilik benden bu kadar. Sevgiyle kalın.
Happy Postcrossing!

Melek

Yeni Yazı Posta Servisi

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir