Bir Çöl Macerası: Caravan

Oyun Günlükleri ulamında

Caravan, esrarengiz hikayesiyle ortalama on saatlik oyun deneyimi sunan ticaret ağırlıklı bir hikaye oyunu. Başımı kaldırmaktan aciz olduğum hastalık sürecimde zaman geçirebilmek adına tekrar oynadım. Tekrar diyorum çünkü oyunu ilk çıktığı 2016 yılında da bir kez bitirmiştim. Steam kütüphanemde boş boş dolanırken tekrar oynamaya kara verdim ve sanırım harika bir karardı. Sana sıkıcı bir oyun anlatısı yapmak yerine beni oyuna bağlayan öyküsünü anlatmak istiyorum.

Caravan oyunu hikâyesi

İrem şehri, Arabistan çöllerinde bir yakut gibi parıldıyor. Zenginliğini başarılı ticaret kervanlarına borçlu olan şehrin halkı ve dahi kralları, ticareti bir gelenek olarak yaşamaya devam ediyorlar. Tahtın son varisi Ubeydullah, ailesine ve şehrine layık bir kral olabileceğini kanıtlamak için önce başarılı bir tüccar olmak zorunda. Bu nedenle ailesi, daha önce hiç bir zorluk görmemiş ve saray bahçesinden dışarı adım atmamış olan oğullarını, amcasıyla birlikte ilk ticaret yolculuğuna çıkarırlar. Ubeydullah, amcasıyla çıktığı yolculuğa korkak adımlarla başlamış olsa da kervanla birlikte yolda olmaktan hoşlanmaya başlıyor. Korku ve tedirginlik, yerini huzura bırakıyor. Naşi kentine yaptıkları ticaret yolculuğunda Ubeydullah hem ticareti, pazarlık yapmayı hem de karşılaştığı tehlikelerde kendini koruyabilmeyi öğrenir.

İrem Şehri yakınlarına geldiklerinde benzersiz bir kum fırtınasına yakalanan kervandan geriye bir tek Ubeydullah kalır. Devesi, eşeği ve amcası ortalarda yoktur. Bir başına İrem Şehri’ne doğru yoluna devam ettiğinde korkunç manzara ile karşılaşır: Şehir tamamen yok olmuştur ve şehir halkından bile eser yoktur. Onu babası Aren karşılar. Aren de hiç bir şey bilmemektedir. Birlikte Sharorah köyüne doğru yola çıkarlar. Yolda karşılarına çıkan bir cin, Ubeydullah’ın babası Aren’i öldürür. Son nefesini verirken babasının kendisine verdiği anne yadigarı kolye sayesinde cin, Ubeydullah’a zarar vermede kaybolur. Ubeydullah neler olup bittiğine bir anlam veremez. Babası ölmüş, annesi ve amcası ise kayıp olan Ubeydullah için ilginç ve mistik bir macera başlar.

Bir yandan ticaret ile madden güçlenecek ve kendisini geliştirecek, diğer yandan ailesine ve şehrine olan bitenleri anlamlandırmaya çalışacaktır. Önce amcasını bulmalı ve her şeyi ondan öğrenmelidir.

Peki oynanış?

Aslında oldukça sakin bir oyun. Ara ara karşımıza çıkan cinler ve hortlaklar bile sakin. Şehir şehir dolaşıp hem ailenizi ve şehrinizi kurtarmak hem de ticaret yaparak yani ucuza alıp farklı şehirlerde pahalıya satarak kendi gelişiminizi sağlamak için çabalıyorsunuz. Çölde en önemli şey olan su, oyunda da en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden. Su olmazda hayat olmaz.

Oyunda ticaret ve dövüşler için tatlı bir sistem var. Ticaret ve dövüş için üçer vasfa sahipsiniz ve bunların zamanla geliştirilebilir puanları var. Bu puanlarla rakibinizin puanları ile çarpışıyor. Her müsabakada hazırdaki puanlarınıza ekleyebileceğiniz farklı puan taşlarını rakibinizle bir satranç oynarcasına paylaşıyorsunuz ve sonuçta en çok puan sahibi kazanıyor diyebiliriz. Merak etmeyin alışması çok kısa sürüyor.


Oyunu merak ettiysen eğer buradan steam sayfasına ulaşabilirsin. Ayrıca oyunlar üzerine bir kategorim de var blogumda: Diğer oyun günlüklerimi de buradan bulabilirsin. Sağlıcakla…

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

Bir Yorum Yaz


2 Yorum Yapıldı

  1. codlio dedi ki:

    Çok teşekkürler. Seviliyorsunuz.