Günlük Bisiklet Turu İçin En Gerekli Ekipmanlar

Karga!şa ulamında

Günlük bisiklet turları, kafamdaki tüm kargaşadan kurtulmak ve popüler tabirle iç huzura ulaşmak adına sığındığım bir liman. Zihnimi boşaltmayı ve sessizliği keşfedebilmeyi ancak bisiklet sürerken başarabiliyorum. An geliyor tamamen soyutlanıyorum tüm düşüncelerimden ve boşlukta yol alıyorum.

Sonra ansızın ilerlemem yavaşlıyor ve bir de bakmışım ki tekerlerden bir tanesi sönmüş. İşte çilem burada başlıyor. Dünyanın her uhrevi okulunun eğitim metotları arasında yer alan çile, benim için tam da bu anda başlıyor. Issız bir yol ya da seni evine ulaştırabilecek araçlarla dolu yoğun bir yol olması fark etmez; eğer yağmur çamur içinde değilsem sorunu çözmeli ve yine bisikletle yoluma devam edebilmeliyim. Bunun için iç lastiği yamayabilecek ya da tamamen yenileyebilecek ekipmanları yanımda bulundurmalıyım.

Karşılaşabileceğim daha kötü durumlar da var: Maazallah herhangi bir düşme ya da kaza durumunda hayat kurtarıcı olması adına kask ve dizlikler de şart. Elbette ufak sıyrıklar için minik bir ilk yardım kiti de bulundurabilirsiniz.

Genel bir özetle ifade etmeye çalıştığım ve gerekli gördüğüm ekipmanları bu sefer de madde madde sıralayalım. Dilersen bu konu hakkında hazırladığım youtube videomu izleyebilirsin ya da yazıyı okumaya da devam edebilirsin 🙂 Ekipmanlardan bahsetme sıramın herhangi bir önemi yok: Hepsinin ayrı ayrı gerekli olduğunu düşünüyorum.

Bisiklet Kaskı

Bisiklet sürmeye yeni başlıyor olun ya da yılların tecrübesine sahip olun fark etmez; o kask takılmak zorunda. Kafa ve yüz yaralanmalarını büyük oranda koruduğu kanıtlanmış olan kaskı takmadan yola çıkmak; bir nevi bile isteye kendinizi tehlikeye atmak anlamına geliyor.

Bisiklet Eldiveni

İlk bakışta anlamsız ve gereksiz görülebilecek bir ekipman olsa da uzun süreli sürüşlerde kıymetini anlayabiliyorsunuz. Sürüş esnasında hakimiyetinizi artıran, ellerinizin acımasını ve elciğiniz eğer ucuz bir malzeme ise kokusunun ve renginin elinize geçmemesini sağlayan gerekli bir ekipman.

Yama Seti Ekipmanları

Yama setini, yolda kaldığınızda tekerinizi kendi başınıza yamayabilmeniz için yanınızda kesinlikle bulundurmanız gerekiyor. Tam bir yama setinde iç lastiğe ulaşabilmek için iki adet levye, yama parçaları, bir adet zımpara ve yapıştırıcı bulunmalıdır. Ayrıca yanınızda bir miktar su olması, yama yapmanız gereken noktayı bulmak adına kolaylık sağlayacaktır. Her ihtimale karşı yanınızda en azından bir adet yedek iç lastik bulundurun. Yama yapılamayacak durumlarda ihtiyacınız olacak. Yamanın nasıl yapılabileceğini youtube aramasıyla kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bisiklet Pompası

Her an yanınızda olabilecek miniklikte bir bisiklet pompası harika bir yardımcıdır. Eğer bir de basınç göstergesi varsa tadından yenmez 🙂 Piyasada oldukça farklı fiyatlarda bulabileceğiniz göstergeli pompalarda dijital olmayanları tercih etmeniz hem daha kullanışlı hem de maddi açıdan daha uygun olacaktır.

Kadro Üstü Çanta

Minimum miktarda ihtiyaçlardan bahsediyor olduğumuz halde yine de kadro üstü çantayı da listeye eklemek istedim. Yama setinizi ve cüzdan vb. ufak eşyalarınızı sığdırabileceğiniz bir çanta oldukça kolaylık sağlayacaktır. Ayrıca bu çantaların telefon heybeli olanlarını da tercih edebilirsiniz.


Yazıda ve videoda bahsettiklerim tamamen kendi tecrübelerimle gerekli gördüğüm minimum ihtiyaçlardı. Eğer eksik gördüğün şeyler varsa lütfen yorumlarda belirtmeyi ihmal etme. Ayrıca bambaşka bir yazımı okumak dilersen senin için şu yazıyı seçtim. Sağlıcakla…

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

Bir Yorum Yaz


6 Yorum Yapıldı

 1. Bisiklet kullanmaya başlayacak amatörlerin ihtiyacı olan bilgiler oldukça akıcı bir dille paylaşılmış.

 2. Recep Altun dedi ki:

  Merhabalar.
  Ben de bisikletle gezmeyi çok seven biriyim. Şu anda Salcano marka bir bisikletim var. Ancak, lastikleri eskidi, frenleri iyi tutmuyor. Vitesleri çok randımanlı kullanmıyorum ve en büyük sorun maddiyat. Çünkü tüm bu noksanlıkları karşılayacak bütçe ayıramıyorum.

  Bisiklet ekipmanlarımdan en önemli eksiklerimden biri de kasktır. Bisiklet sürücü kaskım da yopktur. Başıma sportif bir şapka takıp, düşüyorum yollara. Çünkü kaska ayıracak bütçem de yoktur.

  67 Yaşında pedal çeviriyorum. Ancak, her geçen yıl pedal çevirme gücüm biraz daha düşüyor. Ancak ben vazgeçmiyorum. Kanımın son damlasına kadar pedal çevirmeye devam edeceğim. Frenlerim ve lastiklerim iyi olsa 53 km. uzaklıktaki vilayetime günübirlik gidip gelmek istiyorum.

  Ben bisiklet turlarımda sırt çantamı kullanıyorum. Çünkü benim bisikletimde çanta taşıyabileceğim bir yer yoktur. Bu keyifli ve güzel yazınızı emek vererek bizlerle paylaştığınız için kaleminize, emeğinize ve yüreğinize sağlıklar dilerim.
  Selam ve saygılarımla.

  • Adamkarga dedi ki:

   Hoş geldiniz,
   Yaşınızdan bağımsız hayat dolusunuz. Emin olun büyük masraflar gerektirmeyecektir bisikletinizi o yolu çekebilecek hale getirmek. Hatta kullanımınız kolaylaşacağı için daha rahat ve uzun bir yolculuk yapabileceksiniz eminim. Rica ederim efendim. Her şey gönlünüzce olsun.

 3. Bu yazıdan sonra aklımda deli sorular. Ben sadece bisikletimi alıp çıkıyorum evden 🙂

  • Adamkarga dedi ki:

   Sen benden daha deneyimlisin abla 🙂 Eminim yaşadığın yer bu tarz ekipmanlara ihtiyaç duydurmayacak kadar temiz ve sakin yollara sahiptir bisiklet sürmek için.