Bir Baba Hindu: Bollytürk

Tatlı bir rüyanın izleri

Uzun zamandır rüyalarımı süsleyen bir proje vardı. Zamanında bu tarz  şeyler yapmaya çalışan bi ekip daha olmuş ama başarılı olamamış ve proje hiç gün yüzüne çıkmamıştı. Bahsettiğim şey; Türk ve Hint sinemasının bir araya gelmesi ve nasıl ifade etsem: yada neyse işte, varolacağı hayali bile güzel.. Bizi zaten her filminde tebessüm ettiren ve farklılıklar yaratan bir adamın böylesi bir projeye imza atıyor olması, heyecanını kat ve kat artırıyor.. Ha unutmadan; projenin sahibi Sermiyan Midyat ve ekipte Demet Akbağ da var.. O olmadan olmazdı zaten 🙂

Türk sineması artı Hint sineması

Aslında ikisinin de temeli aynı diye düşünmeden edemiyorum. Türk sinemasının yani Yeşilçam’ın temelinde de Hint sinemasında olduğu gibi şarkı kültürü vardı. Her iki projelerde de filmin herhangi bir yerinde beklenmedik bi anda şarkı başlar ve olaylar hızlı ilerler. İbrahim Tatlıses şarkı söylerken Hülya Avşar ile işi pişirir hatta sevdaları destansılaşır. Veya bir Sadri Alışık filminin en can alıcı sahnesidir hicaz makamından okuduğu parçalar… Örnekler artabilir ama sıkmamak adına kısa ve öz tutmak dilerim.. Velhasılı bizim film kültürümüzün temelinde de aynı şeye varken; bi Ferdi Tayfur filminde melekler dans ederken, neden Hint filmlerinde olan şarkılar ve danslar bizden uzak olsun ki.. Aramızda artık bi fark olduğu kesin: onlar geleneklerini korur ve bununla dünyaya nam salarken, bizler batılı tarza dönüp, onlara kendi tarzlarını satmaya çalışmışız..

Filme geri dönecek olursak: BİR BABA HİNDU

Asıl konumuz Sermiyan Midyat zekası ve yeni projesi.. harbi harbi hayallerimin filmi olması ümidindeyim ve hayal kırıklığına uğramayacağıma inandıran bi ekip var ortada. Aralık ayında Hindistan çekimleri başlayacak imiş ve başrolde Hint güzeli bir ablamız da var.. Film hakkında şuan birkaç kısa haber metninden başka bişey yok ve birkaç da resim ama onlar bile birer kanıt olarak beni mutlu etmeye yetiyor. Bu film sayesinde belki Sermiyan Midyat hastası bi adam olur çıkarım  Şimdiden kendime ve sizlere filmi şiddetle tavsiye edesim var. Her bir anını takip edeceğimden emin olabilirsiniz.

Sermiyan Midyat adı yeter ve artar, Demet Akbağ da en alâ baharatı olur diyerek gökyüzüne kanatlanıyorum..

Yeni Yazı Posta Servisi

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir