Bangistan!

tarafını seç

Bi’ adadan bahsediyoruz, iki yakası olan bir ada: bu yakaları doğu batı olarak da ayırabilirdik lakin nedense yönetmenin kuzey ve güneye olan muhabbeti sebebi ile yönümüzü şaşırmış bulunduk. Kuzey miydi Müslüman yoksa güney miydi Hindu.. tam hatırlayabilmiş değilim.. Bi’ yanda kavgalar sararken adayı, diğer yanda Müslüman lider ve Hindu liderin dostluğu tebessüm ettiriyor. E sadece dostluk timsali olanlar değil: onların karşı kutbunda yine iki kana susamış lider var. İki dini de temsil eden ikişer lider ve birer canlı bomba: şu cennetle kandırılanlarından!

canlı bomba olmak!

Yalnız iyi kandırıyorlar: insanların en iyi nasıl gazla çalışabileceğinin resmini görüyoruz: yeterli miktarda gazı yüklenen iki genç, diyet kolalarını içtikten sonra Polonya’ya, cennete kavuşmaya gidiyorlar. Hikâye işte burada başlıyor desek yeridir: ilk olarak hava alanında karşılaşıyor bizim gençler ve birbirlerine kanı kaynıyor. Neden mi: çünkü Müslüman olan Hindu kılığında, Hindu olan ise Müslüman kılığında gidiyor Polonya’ya. İkisi de kendinden sanıyor diğerini: sarmal duygular falan işte. Allah’ın işine bak ki yine aynı motelde hatta aralarında büyük bir çökük ile birbirine bağlı olan odalarda kalıyorlar. İkisi de bomba yapabilmek ve büyük gün geldiğinde cennete uçmak hayalinde koşuşturuyorlar.

dostluk ve tebessüm

Dünya üzerinde her dinin ahlaki yani erdemi anlatan öğütleri ortak: tanrılar ne kadar farklı olsa da aslında varmak istedikleri nokta huzur ve mutluluk. Aslında filmimiz bize daha en başından beri bunu anlatmaya çabalıyor. İki gencimiz de birbirlerinin dinini iyice öğrendikleri vakit; ortak noktaları görmeye ve birbilerine daha da yakınlaşmaya başlıyorlar. Anlayacağınız mesaj belli bre ademler! Savaşmayın, sevişin!! (burada sevişmek kelimesi osmanlıca manasında kullanılmıştır; bilginize)

film hakkında

Kalkıp da bu gençler nereyi patlatmak derdinde, neden Polonya’ya geldiler sorularının cevabını verecek değilim. Lakin uzaklaşmadan önce, filmin sabırla izleyenler için yeterince eğlenceli olacağı müjdesine vermek dilerim. Emin olabilirsiniz ki, başrolleri tanımıyor hatta belki ilk defa görüyor olsanız bile: size bir Aamir Khan filmi heyecanı verecektir. Yani diyorum ki: uslu olursanız bu filme şirinleri bile görebilirsiniz 😉

Yeni Yazı Posta Servisi

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir