Sesversus İle Hoş Bir Muhabbet

Akapella ve Sesversus Üzerine

Akapella denilince aklıma ilk gelen grup Vokaliz olurdu önceden ve belki binlerce kez dinlemişimdir onları. Sonra daha birçok grup olduğunun farkına varmam geç olmadı, kitap okurken dinlemek için birebirdir akapella, bu tavsiyemi göz ardı etmeyin 🙂 Konuya gelecek olursam, mart ayı başlarında yayımladıkları bir kliple gönlüme taht kuran bir akapella grubu Sesversus. İnanıyorum ki bu klibi sizlerde defalarca dinleyeceksiniz benim gibi. Sadece müzik değil, onu icra eden insanlarda o kadar tatlılar ki; mevzu ses olduğu halde gözünüzü de klipten ayıramıyorsunuz yani en azından bende böyle oluyor 🙂 Belki ellinci dinleyişimde onlarla tanışmak arzusu ile tutuşmaya başladım lakin mesafelerin olmaz olası varlığı buna engel, hem bakalım onlar bunu isterler mi? Kim ne yapsın bu kargayı! Her şeye rağmen, gönlümce beş soru hazırlayıp mail attım ve geri döndüler. Bir süre sonra da cevapladılar sorularımı: Onlara karşı hissettiğim duyguların ne kadar da doğru olduğunu göstermiş oldular, var olsunlar. Hadi ben yine lafı uzattım, sizi bu tatlı muhabbet ile baş başa bırakayım artık 😉

Sesversus Röportajı

İnsan sizin gibi bir grubu görünce kendi kendine sormadan edemiyor: Böylesi güzel insanlar nasıl oluyorda koskoca dünyayı bir köy edip birbirlerini bulabiliyor? Hadi buldu diyelim, nasıl böylesi bir aile oluşturabiliyor? Velhasılı ilk sorum bir araya geliş hikâyenizi arzulamakta..

Aslında bizim bir araya gelip müzik yapma serüvenimiz Sesversus’un kurulusundan önceye dayanıyor. Hepimiz TRT Ankara Çok Sesli Gençlik Korosunda birbirimizi tanıdık, Seval IRMAK ve Feruzan ESMERGÜL hocalarımızdan eğitim alırken bir yandan da müziğin akıl almaz birleştirici ruhunu ve gücünü aldık. Yıllarca yan yana şarkı söyleyip yakın arkadaş da olduktan sonra 2011 yılında akapella müziğe kendimiz de bir şeyler katmak istedik ve Sesversus’u kurduk. Sesversus Vokal Topluluğu olarak Türkiye’nin saygın koro festivallerinde yer alma onurunu yaşadık ve ilerleyen zamanlarda da proje bazlı çeşitli çalışmalarımız oldu. Kendi düzenlemelerimizi yapmaya başladıktan sonra sesimizi herkese duyurmak istediğimizi fark ettik ve ilk profesyonel çalışmamız olarak Doksanlar klibimizi sosyal medyada yayınladık.

Peki sizlerin ses verip susuşu neyi anlatmakta? İkinci sorum grup isminizin gönlünüzde yaşayan anlamının izini bulma çabasında..

Duyar duymaz benimsediğimiz ve hepimizin farklı yorumladığı bir isimdir esasen Sesversus. Mesela bir anlamı, Türkçe ‘ses’ ve Latince ‘versus’ kelimelerinin bir araya gelmesinden oluşuyor, ve seslerin çarpışması anlamına yorulabiliyor. Bir diğer anlamı da, akapella müzikte eserlere başlamadan önceki ritüele dayanıyor. Bir koro veya vokal topluluğu, esere başlamadan önce ya şeften ya da ekip elemanlarından ses alır, yani önce ses verilir, sonra esere doğru başlamak ve eserin ruhunu anlamak için ekip kısa bir süre susar ve hem sesi hem de eseri idrak eder. Sonrasında da esere başlanır. Bu koro disiplini ve homojenlik için vazgeçilmez bir unsurdur. Dediğimiz gibi, birbirinden çok farklı anlamlara gelebilse de ismimizi seviyoruz 🙂

İnsan düşer, kalkar ve yuvarlanıp gider ya genelde, her zaman tek düze olmaz yaşam, oyunlar oynar bazı bazı. Grubunuz bu zamanlara gelene kadar ne gibi sıkıntılar aştı, nelere sabretti de sonunda böylesi muhabbetli bir hâl aldı. Bu sorum, yaşamın grubunuza oynadığı oyunların merakı içinde..

Grubu bir ekip arkadaşımızın evinde kurduk ve çalışmalarımıza orada başladık. Sonra bazı arkadaşlarımız ayrılmak durumunda kaldı, ve bazı arkadaşlarımız da aramıza sonradan katildi. Hayat mücadelemizde yollarımızı ayırmak zorunda kaldığımız arkadaşlarımızı her zaman özlemle hatırlarız, sonradan gelen arkadaşlarımızın da kendi donanımları ve birikimleriyle bizi zenginleştirmesinden minnet duyarız. Çalışma yeri ve temsil platformları bulma açısından çoğu zaman sıkıntı çektik. Türkiye’de akapella müzik yapan grupların genel bir sıkıntısı da kendilerine uygun temsil yerleri bulmaktır. Bu sıkıntıyı elbette ki biz de çekiyoruz. Ayrıca, çoğu zaman bizi zenginleştirse de farklı meslek gruplarından oluşan bir ekip olmamız zaman yönetimi açısından bazen problem doğurabiliyor. Ama şunu söyleyebiliriz ki, tüm bu sıkıntılara göğüs germemizin sebebi, bahsettiğiniz gibi muhabbetli bir arkadaş grubu olmamız ve bizi dinleyen insanlara da aynı muhabbeti hissettiriyor olmamızdır.

Acaba sizlerin gelecek için kurduğunuz hayalleriniz neler, ulaşmak dilediğiniz bir hedef var mı?

Öncelikle kendimizi yetmiş yaşında ve hala sahnede hayal ediyoruz 🙂 Bizim en büyük hayalimiz ve hedefimiz Türkiye’de doğmuş bir grup olarak kendi müziğimizi, Anadolu’nun müziğini ve Türkiye’de icra edilen akapella müziği yurtdışında da temsil edebilmektir. Bir hayalimiz de Türkiye’de ve Dünyada düzenlemeleri Sesversus’a ait eserlerin farklı Vokal toplulukları ve korolar tarafından icra edildiğini görebilmektir.

Son olarak merakımı bağışlamanızı dileyerek: yeni çalışmalarınızı ne kadar sıklıkla dinleyebileceğiz? Son sorum, sizden daha fazla eser dinleyebilme hayallerini kurmakta; hayalleri kursağında kalmaz değil mi?

Esasen bir diğer hayalimiz de bu 🙂 Sıklıkla yeni eserler yapabilmek ve bunları kaliteli kayıt ve görsellerle sizlere sunabilmeyi çok istiyoruz. Biz bunun için çalışmayı hiç azaltmadık, daha fazla da çalışacağız ve daha fazla parçayla hep birlikte acappella’nın keyfini süreceğiz. Umarız cevaplarımız sorularınızın bizi tatmin ettiği kadar sizi tatmin edecektir 🙂 Saygı ve sevgilerimizle.

Yeni Yazı Posta Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir