Aamir Khan’ın En İyi Filmleri ve Son Filmi Laal Singh Chaddha Üzerine

Aamir Khan’ın En İyi Filmleri ve Son Filmi Laal Singh Chaddha Üzerine

Hint sinemasına karşı hayranlığım ve izleme alışkanlığım son yıllarda oldukça azalmış ve yok olmaya yüz tutmuş olsa da hâlâ bazı isimlerin film çıkarmasını heyecanla bekliyorum. Aamir Khan, beklemesi en güzel isimlerden benim için. Onu herkes gibi 3 Idiots filmi ile tanımış olsam da izlediğim ilk Bollywood filmi bu değildi. Bir zamanlar didik ederek yüz elli iki film izlediğim Hint sinemasından bugün sadece Aamir Khan ve onun son filmi Laal Singh Chaddha’dan bahsedeceğim.

En sevdiğim Aamir Khan filmleri

Aamir Khan, Hint sinemasının en ünlü isimlerinden. Shahrukh Khan ve Aamir Khan’ın 2000 yılı sonrasında çektikleri tüm filmleri izlediğimi itiraf etmem gerekiyor. Hatta 2000 öncesi filmlerinden de birçoğunu izlemiştim. Bu durum ne kadar garip ya da doğal görünüyor sizler için bilemiyorum ama Aamir Khan filmleri arasında tekrar tekrar izlemeye doyamadıklarım var. İşte bu liste, tekrar tekrar izlediğim filmlerden oluşuyor:

Rang de Basanti, Baharın Rengi, Onu Sarıya Boya

2006 yılında çekilen filmde, İngiliz bir araştırmacı Hint kültürüne dair çekmek istediği bir belgesel için Hindistan’a gelir. Bir grup üniversite öğrencisi ile projesine adım atan araştırmacımız öğrencilerde aradığı ışığı bulamaz. Filmde kendi özüne, tarihine ve kültürüne yabancılaşan öğrencilerin, zamanla değişimine şahit oluyoruz. Beni müzikleriyle ve süreciyle çok etkileyen bir film olmuştur.

Faana, Kayboluş

Yine 2006 yılında çekilen bu film hakkında ne desem az kalır. Hikayesiyle, şarkılarıyla, görsel manzaralarıyla beni büyüleyen bir filmdi. Aamir Khan bu filmde başrolü Kajol ile paylaşıyor. Görme engelli Zooni ve ona aşık Rehan’ın eğlenceli başlayıp ağır bir dramla son bulan hikayelerini kesinlikle izlemelisiniz.

Taare Zameen Par, Yerdeki Yıldızlar, Her Çocuk Özeldir

2007 yılında çekilen bu filmi izlemeyen kalmamıştır sanırım. Öğretmenlerin, çocuk sahibi ailelerin ve hatta öğrencilerin ders olarak izlemesi gereken bir film Taare Zameen Par. Disleksi problemi yaşayan ve bu rahatsızlığına teşhis koyulmadığı için ailesi ve çevresi tarafından hor görülen Ishaan’ı, bırakıldığı yatılı okulda öğretmeni Ram Shankar keşfeder ve büyüleyici bir öğretmen-öğrenci ilişkisi başlar. Bu filmi kendi başıma defalarca izlememin yanında öğrencilerime izleteceğim diye sayısız kez sıkılmadan tekrar tekrar izledim.

Three Idıots, Üç Aptal

2009 yapımı filmde eğitim sisteminin içinde boğulan ve kendi hayallerinden koparılan öğrencilerle tanışıyoruz. Bu durumun sadece Hindistan eğitim sistemi için geçerli olmadığını da hüzünle ifade etmek gerek. Film, üç üniversite arkadaşının hayallerinin peşinde koşmak için karşılaştıkları zorlukları anlatıyor. Her şeye rağmen pozitif kalabilmek gerektiğini vurguluyor. Defalarca kez sıkılmadan izlediğim harika bir filmdi.

PK, Peekay

2014 yılında çekilen filmde, yolu dünyaya düşen ancak uzay gemisinin kumandasını kaybettiği için kendi gezegenine dönemeyen bir uzaylı ile tanışıyoruz. Onun sayesinde insanların dini inançlarının nasıl yozlaştığını, bazı sözde sin adamlarının din üzerinden insanları nasıl sömürdüğünü görüyoruz. Eğlenceli ve komik olmasının yanı sıra bir o kadar da düşündüren bir film Peekay.

Dangal

2016 yılında çekilen bu filmle Aamir Khan’ın ne kadar iyi bir oyuncu olduğunu ve iyi bir film için neleri feda edip ne kadar gayret gösterebileceğine şahit oluyoruz. Gerçek bir yaşam hikayesinden yola çıkılan filmde Aamir Khan, eski bir güreşçiyi canlandırıyor. İki kızına güreş eğitimi vermesini ve kızlarının olimpiyatlara kadar uzanan serüvenini izliyoruz.

Aamir Khan’ın Son Filmi Laal Singh Chaddha

Yukarıda bahsetmediğim fakat birbirinden güzel filmleri var Aamir Khan’ın. En azından listede yer alan filmleri kesinlikle izlemelisiniz. 2018 yılında oynadığı Thugs Of Hindostan (Hindistan’ın Haydutları) filminin ardından suskunluğunu koruyan Aamir Khan, dört yıllık aranın ardından Laal Singh Chaddha filmi ile tekrar ortaya çıktı. Film 1994 yapımı Forrest Gump‘tan uyarlama. Çekimleri uzun süredir devam eden ve araya giren pandemi süreci ile vizyona girmesi yılan hikayesine dönen Laal Singh Chaddha için sabırsızlıkla gün sayıyorum.

Laal Singh Chaddha filmini özel kılan bir diğer konu da çekimlerinin bir kısmının Türkiye’de yapılacağının açıklanmasıydı. Hatta Aamir Khan bizzat çekim yeri bakmaya Niğde’ye kadar gelmişti. Basında, Niğde’nin Çamardı ilçesindeki Demirkazık Dağında bir savaş sahnesinin çekileceği ve Aamir Khan’a ikram edilen Niğde Gazozunun haberleri yer almıştı. Fakat çekimin yapıldığına dair bir haber bulamadım. Emin olmamakla birlikte sanırım pandemi, bu kararın önüne geçti.

Aamir Khan’ın son filmi Laal Singh Chaddha, 11 Ağustos 2022 tarihinde Hindistan sinemaları ile aynı anda ülkemizde de vizyona girecek. Birçok kez vizyon tarihi değişen film için açıklanan en güncel tarih ise bu.

Zaten harika ve emsalsiz olan Forrest Gump filminin uyarlaması olması ve başrolde Aamir Khan’ın olması nedeniyle merakla ve heyecanla vizyon gününü bekleyecek ve ilk üç gününde izleyeceğim.


Bolca film tavsiyesinde bulunduğum bir yazının sonuna geldik. Umarım filmlerden keyif alırsınız. Eminim aralarında izledikleriniz vardır. Sizin en sevdiğiniz Aamir Khan filmi hangisi? Yorumunda bunu ifade edebilirsin. Ayrıca izlediklerime dair yazdığım diğer yazılara da buradan ulaşabilirsin.

Yeni Yazı Posta Servisi

6 Comments

 1. Yerdeki yıldızlar güzel olmasına karşın gerçek hayatta uygulanması bir o kadar da zor bence. Ancak verdiği mesajlar oldukça güzel.

  Aamir Khan dışında belki izlemediğini düşünerek tavsiye etmek isteyeceğim bir film var: Bajrangi Bhaijaan (Sevginin Gücü)

  • Haklısın, uygulamak oldukça zor bir öğretmen için bunu.
   Maalesef izledim ve çok sevdim. Maalesef diyorum çünkü Salman Khan ve Hrithik Roshan, Ajay Devgan, Ranbiir Kapoor ve daha adının nasıl yazıldığını bilmediğim nicelerinin tüm filmlerini izledim?

 2. Evissa

  Hint filmleri Aamir Khanla sevdim.

  • Ben Ajay Devgan ile sevmiş ve sonra Aamir Khan ile tanışmıştım 🙂 Bu arada backlink amaçlı yorumları maalesef olduğu gibi kabul edemiyorum. Eğer backlink çalışması yapmak dilerseniz buradan buyurun: https://adamkarga.net/iletisim/

 3. Üç idiots beni oldukça etkilemişti. Arkadaşlık dostluk işlenişi çok iyiydi. Ummadık zamanda dans etmelerini pek sevmiyorum bu yapımlarda. Amir Khan’ın tüm filmleri güzel.

  • Ansızın çıkan danslar çok fazla olmazsa rahatsız olmuyorum ama bazı filmler sadece bunlarla dolu olabiliyor 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir