Ücretsiz Kitap Çıkarmak

Okuyan Karga ulamında

Eğer sizin de bir kitap hayaliniz varsa ve kapak tasarımı, dizgi, mizanpaj konularında yardıma ihtiyacınız varsa, sizin için seve seve bu hizmeti bionluk güvencesiyle verebilirim 🙂 Kitabınızın kapağını ve mizanpajını birlikte çalışır, kitabınız onay alana kadar destek vermeye devam ederim. Buraya tıklayarak bionluk sayfama ulaşabilirsiniz.

İsmini Hak Etme Derdindeki Öykü adlı öykü kitabımı, karantina sürecinde evimden ayrılmadan ve hiçbir masraf yapmadan çıkardım. 20 kısa öyküden ve 54 sayfadan oluşan bu tek solukta okunabilecek kitabı normal bir yayınevi basmak istemeyebilir, dosyanızı onaylamayabilirdi. Hatta onlardan cevap beklerken aradan aylar da geçebilirdi. Ücretsiz kitap çıkarmak -yayınlamak- bir hayal değil artık! Sadece birkaç haftada -daha kısa da sürebilirdi fakat süreç benim yüzümden uzadı- yayın sürecini tamamladığım kitabımı temin etmek dilerseniz buradan ulaşabilir ve ücretsiz kitap çıkarmak süreci hakkında bilgi edinebilmek için yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

Ücretsiz Kitap Çıkarmak

Peki, bu nasıl oldu? Normal yollardan bir yayınevine kitabınızı bastırmak istediğinizde karşınıza çıkacak olan maddi manevi bir yığın yük bulunmaktadır. Hem baskı maliyetinin tamamını ya da bir kısmını ödemeniz hem uzunca bir zaman sürecin tamamlanması için sabretmeniz hem de resmi işlemler için biraz adımlamanız gerekirdi. İşte sizi tüm bunlardan kurtaracak bir sisteme sahip Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık. Başlamadan önce bilmelisiniz ki bu yazı bir tanıtım yazısı değildir. Kendi kitabımı yayınlama sürecimi sizlere anlatmak ve ücretsiz kitap çıkarmak dileyen kişilere yardımcı olabilmek adına hazırlıyorum bu yazıyı.

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık Nedir?

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, kısa adı ile KDY, kitapyurdu.com tarafından oluşturulan “Print on Demand” sistemi ile çalışan bir yayınevidir. Hiçbir sınırlama olmaksızın herkesin kitaplarını bastırabileceği ve bunun için diğer yayınevlerinin talep ettiği hiçbir külfeti talep etmeyen bir yayınevi… Kitabınızı, evinizden ayrılmadan satışa hazır hâle getirebileceğiniz harika bir sisteme sahip olan Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, aynı zamanda telif hakkı ödemelerinde de bulunabilecek en bonkör yayınevi: Kitabınızın satışından %50 telif kazanabiliyorsunuz. Fakat kitabınız sadece kitapyurdu.com üzerinden satın alınabiliyor. Ama neden?

Print on Demand Nedir?

İlk olarak Amazon tarafından kullanılan bir anlık baskı sistemidir. Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık, Türkiye’de bu sistemi kullanan ilk ve tek yayınevidir. Kitaplarınız satışa çıktığında diğer yayınevleri gibi toplu bir baskı almaz. Bir sipariş geldiğinde anında baskıyı alır ve müşteriye gönderir. Yani o gün kitabınızdan on kişi birer tane sipariş verirse, sadece o on kişi için on kitap aynı gün saniyeler içinde hızla basılır ve gönderilir. Bu nedenle kitaplarınız kitabevlerinde satışa çıkarılmaz. İnsanlar yalnızca kitapyurdu.com üzerinden sipariş verebilirler. Aslında kitabınız için hiçbir masraf ödemiyor olmanızın ve satışlardan %50 telif alabiliyor olmanızın sebebi de bunlardır.

Neden Kitabevlerinde Kitabım Olmasın? Neden Başka Bir Yayınevini Değil De Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’ı Kullanayım?

Diğer yayınevleri kitabınızdan 1000 adet basabilir ve bunların bir kısmını size vererek geri kalanının dağıtımını yapacağını taahhüt edebilir. Kendi arkadaş çevremde yaşadığım deneyimlerle şunu ifade edebilirim ki tüm Türkiye’de kitabınızın raflarda olması verilen tüm sözlere rağmen oldukça zor olacaktır. Ayrıca sizden başlangıç olarak resmi işlemlerin külfetinin ardından kitabınızın baskı maliyetinin hatırı sayılır bir kısmını veya tamamını isteyeceklerdir. Tüm maddi yükü siz taşımanıza rağmen satışlardan telif payınız ise en fazla %10 olacaktır. Kitabevlerinde edebiyat kitaplarının popüler kitaplardan ayrılmasının zor olduğu günümüzde 1000 kitap bastırıp insanlara raflardan ulaşmak ütopya gibi geliyor bana. Ayrıca kitabınız kaç adet bastığını ve ne kadar telif ücreti hak ettiğinizi öğrenmek aylar alacaktır.

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık’ta Süreç Nasıl İşliyor?

Birinci Aşama: Eser Başvurusu

Öncelikle elbette kitabınızın dosyası bir Word belgesinde hazır olmalı. Ardından Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık sitesine üye olmalısınız. Eğer kitapyurdu.com üyeliğiniz varsa bu üyeliği de kullanabilirsiniz. Sizi harika hazırlanmış sade bir sistem karşılayacak. Eser başvurusu kısmına giderek öncelikle eser bilgilerinizi, eserin detaylarını, yazar bilgilerini giriyorsunuz. Ardından hazırladığınız kitabın türüne göre boyut ve kağıt türünü seçerek onaya gönderiyoruz. Fakat henüz eseriniz kontrol sürecine alınmayacak. Öncelikle yapılması gereken bir işlem daha var.

İkinci Aşama: Sözleşme ve Gerekli Belgelerin Yüklenmesi

Eser başvurusu tamamlandıktan sonra eserlerim sayfanızda kitabınızı göreceksiniz. Buradan sözleşmeyi indirmeniz gerekiyor. Sözleşmeyi yazdırarak son sayfasınız imzaladıktan sonra taratıp sisteme evrak yükle kısmından yüklüyoruz. Fakat yüklememiz gereken iki evrak daha var. E-devlet üzerinden alınabilen İkametgâh Senedi ve Nüfus Kayıt Örneğinizi de sisteme sözleşme ile birlikte yüklemelisiniz.

Üçüncü Aşama: Edisyon Onayı

Gerekli evraklar yüklendikten sonra KDY editörleri kısa bir sürede dosyanızı kontrol ediyor. Eğer tashih hataları yani yazım ve noktalama hataları ya da intihal yani başka bir eserden çalıntı tespit esilmesiyse bir sonraki aşama için onay veriliyor. Anacak herhangi bir tashih hatası tespit edilirse ilk red mailinizi alıyorsunuz. Gelen mailde dosyanızada ne tür hatalar olduğuna dair verilen örnekler eşliğinde ne yapmanız gerektiği ifade ediliyor. Örneğin tashih hataları mevcut ve iyi bir kontrol yapmadan, hatalarla yeniden yüklediniz dosyanızı. Bu sefer ikinci bir red daha alıyorsunuz ve daha dikkatli olmanız rica ediliyor. Bu son şansınız. Başka bir gözden yardım alın çünkü insan kendi hatalarını görmekte çok zorlanıyor. Üçünü red gelirse kitabınız iptal oluyor ve yeniden bir başvuru sürecine girmeniz gerekebiliyor. Diyelim ki tashih hataları bulunmadı ve eseriniz onaylandı.

Dördüncü Aşama: Resmi İşler İçin Kısa Bir Bekleyiş

Dosyanız onaylandıktan sonra KDY dosyanız için resmi başvuruyu yapıyor ve gerekli onayları alarak ISBN numaranızı hazır ediyor. Artık resmen bir kitabınız var ama baskıya hazır değil. Baskı için uzun ve yorucu bir aşama var sırada.

Beşinci Aşama: Baskı Dosyalarının Hazırlanması

Bu aşamada size öncelikli bir soru yöneltiliyor. Kitabınızı baskıya siz mi hazırlayacaksınız yoksa bir ajanstan yardım almak ister misiniz? Baskıya hazırlamaktan kasıt ise kitabınızın kapağını ve mizanpajını yani iç sayfalarını baskıya hazır hale getirmek. Eğer adobe programları olan indesing ve illüstratör hakkında bilgiye sahip değilseniz maalesef işte bu aşamada bir miktar para harcamanız ve bir ajansla çalışmanız gerekebilir. Eğer kendiniz yapmak dilerseniz de KDY’nin hazırladığı şablonları indirerek, şablonlara uygun bir şekilde mizanpaj ve kapak tasarımını yapmanız gerekiyor. Ajansların talep ettiği fiyatlar konusunda bilgiye sahip değilim çünkü ben kendim yaptım her şeyini. Kapak tasarımı hariç: Kitap kapağımı güzel dost Sibel Büyük hazırladı.

Editörler oldukça ilgili ve sabırlı bir şekilde baskı dosyalarınızın en iyi ve hatasız hale gelmesi için sizden birkaç kez düzenleme yapmanızı isteyebilir. Burada siz de sabırlı olun ve istenen şeyleri harfiyen yerine getirin. Merak etmeyin, artık üç kez düzenleme talebi sonrası kitap iptal edilmeyecek. E o zaman son aşamaya geçelim.

Altıncı Aşama: Son Onay ve Satışa Çıkma

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık size baskı dosyalarınızın onaylanmasından sonra son kez emin olup olmadığınızı soruyor ve siz emin olduktan sonra birkaç güne kitapyurdu.com üzerinde satışa çıkıyor.

Kitapyurdu Doğrudan Yayıncılık Hakkında Bazı Sorulara Cevaplar

Kitabım Kaç Paraya Satılacak?

Kitabınızın fiyatını siz belirleyemiyorsunuz. Sayfa sayısına ve renkli sayfa bulunup bulunmaması durumuna göre ücret otomatik olarak belirleniyor. Siz sadece kendi %50 payınızdan indirim sağlayarak insanların daha ucuza temin etmesini sağlayabilirsiniz.

Kendi Kitabımı Satın Mı Almam Gerekecek?

Evet ama normal fiyattan değil tabi. Örneğin kitabınızın fiyatı 10 TL olarak belirlendi ve satışa çıktı. Siz kendi kitapyurdu.com hesabınızla giriş yapıp kitabınızdan sipariş ettiğinizde -sayı bir de olsa yüz de olsa- %50 indirimle 5 liraya alacaksınız. Bu indirim aslında sizin telif payınız: Kendi satın aldıklarınızdan telif payı ödenmeyecek anlamına geliyor bu durum.

Baskı Kalitesi Nasıl?

Anlık basıldığı için baskısı normal kitaplardan farklı olacak mı korkunuz sakın olmasın. Normal bir sistemle basılan kitaplardan hiçbir farkı olmamakla birlikte birçoğundan daha kaliteli olduğuna garanti verebilirim.

Satışları Takip Edebiliyor Muyum?

Evet, KDY size kitabınızdan kaç tane satıldığını ve hatta hangi ilden satın alındığını gösteren bir panel sunuyor. Buradan tüm satışlarınızı ve vergi sonrası payınıza düşen telif ücretini takip edebilirsiniz.

Telif Ücretimi Nasıl Çekebiliyorum?

Kitaplarınızın satışından doğan telif ücretini 100 lira tamamlandıktan sonra çekebiliyorsunuz diye biliyorum. Ama illa ki bir Yapı Kredi hesabınız olmalı. Sisteme hesap bilgilerinizi girdikten sonra KDY otomatik olarak ödemeleri aktarıyor zaten.

Süreç hakkında detaylı bilgilere KDY Sıkça Sorulan Sorulan Sorular kısmından ulaşabilirsiniz. Ayrıca kafanıza takılan başka sorular olursa yorumlarda paylaşın. Elimden geldiğince cevaplamaya ve hatta belki yeni bir video ile konuyu daha da detaylandırmaya hazırım. Eğer kitabımı temin etmek dilerseniz buradan ulaşabilir ve yorumlarınızla beni mutlu edebilirsiniz. Ayrıca blogumda yayımladığım röportajlar da ilginizi çekebilir. Buradan röportajlar kategorisine ulaşarak yazar ve sanatçılarla yaptığım hoş muhabbetlere ulaşabilirsiniz.

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

Bir Yorum Yaz


22 Yorum Yapıldı

 1. Bir Tutam Karınca dedi ki:

  Benim merak ettiğim bir konu var. Ben blogumdaki yazdığım mikro hikayeleriminde içinde yer aldığı bir kitap oluşturmak istiyorum. Yazdıklarımın İnternet ortamında değil de basılı halde kalması çok daha değerli benim için. Daha önce blogda yayınlanmış olması sıkıntı yaratır mı? Yani bunları daha önce yayınlamışsınız diyebilirler mi?
  Uzun zaman önce kitap basımıyla ilgili araştırma yapmıştım. Ve okuduklarım bu işin zor olduğu yönündeydi. Ben de askıya almıştım. Sanırım senin takip ettiğin süreç diğerlerine göre oldukça kolay.

  • ADAMKARGA dedi ki:

   Evet süreç oldukça hızlı ve kolay abla ama şöyle bir sıkıntı var ki öykülerini kaldırmanı isteyecekler. Benim de yirmi öykünün tamamı blogda vardı ve kaldırmak zorunda olduğum ifade edildi. İçim acıyarak kaldırdım hepsini ve ancak öyle onay alabildim. Blogda durması da kıymetli ama bir kitap halinde görmek daha mutluluk verici bir durum.

 2. Ruhsuz Atmaca dedi ki:

  Benim için de çok önemli bir yazı oldu. Yılbaşına doğru toparlayabilirsem blog yazılarımı basılı hale getirmek istiyorum. Hatta birçoğunu word dosyasında aktardım. Sadece tasarımı kaldı. Eğer bu sürece girersem kapını çalacağım. Bende yazılarımın basılı olmasını istiyorum. Sonuçta blog yaşantım birgün bitecek.
  Şuan tek sorun blog yazılarının kaldırılması. Bu kafadan blogumun 3 – 4 senesini silmek olacak. 🙂

  • ADAMKARGA dedi ki:

   Elimden geldiğince seve seve yardımcı olurum elbette. Umarım başarırsın ama dediğin gibi blogdan yazıların kaldırılması kısmı çok can yakıcı :/ Fakat blogdan silsen de bir kitap halinde olacaklar. Bu çok cazip geliyor insana.

 3. Memo dedi ki:

  yine adamkarga, yine basım-yayın dünyasına dair fevkalade faydalı bir içerik! fanzin ile sizin sayenizde tanışan ve iki sayı çıkartan birisi olarak, tüm katkılarınız için şükranlarımı sunuyorum.

  • ADAMKARGA dedi ki:

   Çok teşekkür ederim güzel yorumun için. Güzel bir şeylere vesile olduğumu bilmek çok mutluluk verdi. Umarım hem fanzin hem de kitap heyecanın hiç sönmez 🙂

 4. az ötedeki dedi ki:

  Ben de 2020 yılı içerisinde bir şiir kitabıyla kapılarını çalmayı düşünüyorum. Birçok kaynaktan haklarındaki olumlu/olumsuz durumları okumaya çalıştım. Genel anlamda olumlu yanlar ağır basıyor. Olumsuz yanlar da kısmen göze alınabilecek olumsuzluklar. Örneğin kitap telifinin 10 yıl boyunca onlarda olması, kendi kitabınızı parayla alıyor olmanız, başka hiçbir mecrada satışın olmaması, satışa yönelik size bir destek sunulmaması * kitaplarınıza ancak KDY yazıp ulaşmak isteyenler ulaşabiliyorlar, ana sayfada herhangi bir şekilde ulaşım yok ve KDY kitaplarına özel kampanyalar yok – bence olmalı * gibi olumsuzlukların yanında bir de edisyon ve mizanpaj/ tasarım noktasındaki vermeniz gereken emek yükü var. Aslında yapmak istediğiniz ve hayalini kurduğunuz şeyi gerçekleştirmek için vermeniz gereken bir bireysel çaba. Tabii ücretsiz bir halde halledebilmek için. Kitabın postalaması/beyannamesi gibi şeyler için toplam 100 lira kadar bir masrafı oluyor, onun dışında her işi sizin yaptığınız senaryoda başka bir masraf yok. Bakalım son kararı sene içerisinde vereceğim. Sene sonuna doğru buradan bir şiir kitabı çıkartmak beni hayli mutlu edecek gibi duruyor. Sizin bu yolculuğunuzda da başarılar dilerim, hayalinizden ötesi sizinle olsun.

  • ADAMKARGA dedi ki:

   İlk olarak sözleşmede 10 yıl değil sadece 2 yıl geçiyor. 10 yıl yorumunu ben de ekşi sözlükte gördüm lakin sözleşmede böyle değil.
   KDY kitaplarına özel Temmuz ayında bir etkinlik yapacaklar. İlerde yine tekrarlayacaklarına eminim çünkü kendilerine ait bir şey bu sonuçta.
   Kitap beyanı ve posta meselesi sanırım KDY ile ilgili değil, yanlış anlamış olabilirim fakat KDY’de her şey online ve tek kuruş ödeme yapmıyorsunuz artık.
   Size de başarılar dilerim, umarım hayalinize tez zamanda kavuşursunuz 🙂

 5. Serkan Gür dedi ki:

  olumlu bir gelişme. başarılar…

 6. Mavera İslâmî Blog dedi ki:

  Merhaba hocam, yayımlanan kitabınız için tebrik ederim. Hayırlara vesile olsun.

  Blog yazılarınızı okuyunca kitabınızı da merak ettim. En kısa sürede okuyup geri dönüş yapacağım.

  Bunun haricinde sistemin bir takım eksikleri olsa da durumu müsait olmayanlar için ideal bir yol.

  Her ayrıntıyı detaylıca aktardığınız için teşekkür ederim. Selamlar sevgiler..

 7. Yalın dedi ki:

  Çok faydalı bir yazı olmuş. Çok teşekkür ederim. Umarım bende bu süreci tamamlar ve mutlu sona ulaşırım. 😀

  • Adamkarga dedi ki:

   Rica ederim. Bir miktar faydam olabildiyse ne mutlu. Takıldığınız noktada bana ulaşabilirsiniz. Elimden gelen desteği sağlamaya çabalarım 🙂

 8. Anonim dedi ki:

  Çok faydalı bir anlatım olmuş herkese yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim emeğinize sağlık başarılar dilerim

 9. Anonim dedi ki:

  çocuk kitabı için çizim gerekiyorsa nasıl bir yol izleniyor? Hangi aşamada karşımıza çıkıyor

  • Adamkarga dedi ki:

   Word dosyasını yüklerken çizimlerin geleceği yerleri belirtin ve harici olarak da görselleri yükleme kısmından tek tek yükleyin

 10. Anonim dedi ki:

  Merhaba bilgiler icin tesekkur ederim. Merak ettiğim bir konu var. Bu ucretsiz kitap basımı işine resimli çocuk kitapları dahil mi? Ücretsiz resimli çocuk kitabı basımı yapan bir yayınevi var mı?