Senin Kutup Yıldızın Ne? Hichki Film Yorumu

6 mins read
8

Normal bir öğretmen size sadece öğretir. İyi bir öğretmen anlamanı sağlar. Çok iyi bir öğretmen nasıl uygulayacağını gösterir. Fakat bazı öğretmenler hayat boyu bizim ilham kaynağımız olur.

Naina Mathur | Hichki

Tourette Sendromlu olmasından ötürü okul hayatında büyük sorunlar yaşayan, dışlanan ve 12 okuldan kovulan Naina, her şeye rağmen iki üniversite bitirerek başarılı bir animatör olsa da hayalinde öğretmen olmak vardır. Bu hayali için okul okul dolaşarak öğretmenlik başvuruları yapmaktadır. Fakat hayatı boyu onu takip eden tourette yüzünden hiç bir idareci onu okuluna almak istemez. Burada araya girerek filme konu olması sebebiyle ilk kez farkına vardığım Tourette Sendromunu, Naina’nın ağzından anlatmalıyım:

Bu bir hıçkırık değil. … Bu nörolojik bir durum hanımefendi. Bazen beyindeki tel bağlantıları gevşediğinde şok verebiliyorlar. … Bu durdurulabilen bir şey değil. Gergin olduğum zaman daha sık yaşıyorum.

Tourette Sendromunu Nedir?

Ülkemizde, sendrom hakkında duyarlılığı geliştirmek ve insanları bilinçlendirmek amaçlı kurulan bir gönüllüler topluluğu bile var: Türkiye Tik/Tourette Sendromu Gönüllüleri. İnternet sitelerinden daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz. Onların Tourette hakkında yaptıkları tanım ise şöyle: Tourette Sendromu, vücuttaki kas gruplarının istem dışı ve ani şekilde kasılması ile ortaya çıkan hareket ve ses tikleri ile ilerleyen kalıtsal bir rahatsızlıktır; sendromun beyin gelişimindeki bir farklılıktan ötürü ortaya çıktığı öne sürülmektedir.

Hichki Film Yorumu.

Sana bir film anlatıyorum ve bunu söylemeyi unuttum değil mi? 🙂 Rani Mukerji’nin usta oyunculuğu ile başrolde yer aldığı, Tourette Sendromlu Naina’nın hayatını konu alan, 2008 yapımı Front of the Class uyarlaması, danssız (!) bir Hint filmi: Hichki.

Naina, 12 okuldan ret yedikten sonra kendi okuduğu kolej tarafından acilen çağrılır. Daha önce 5 kez başvurduğu kolej, onu oldukça zor bir görev için davet etmek zorunda kalmıştır. 7 ayda 8 öğretmeni kaçırtan, okulun dışlanmış 14 öğrencisinin bulunduğu 9-F sınıfı..

Zengin ailelerinin çocuklarının okuduğu bu kolejde, 14 fakir gecekondu öğrencisi.. Kolejin bahçesinin yapılabilmesi için gerekli olan alanda yaşayan gecekonducuların çocukları. Gecekonduların yıkılması ve alanın koleje verilmesi karşılığında okula kabul edilirler. Diğer öğrenciler ve öğretmenler gözünde istenmeyen birer çıbandan başka bir şey olmasalar da 9-F sınıfı kendilerine bunu hoş görmüş ve bizim Hababam Sınıfına taş çıkartacak kadar eğitimden kopmuşlardır.

Bayan Hıçkırık.

Naina, onların gözünde Bayan Hıçkırık’tır başlarda ve aralarında kaç günde istifa edeceğine dair bahse bile girerler. Türlü tuzaklar kurarak onu okuldan kovmaya çalışırlar. Naina’nın ise pes etmeye hiç niyeti yoktur. Alışılmışın dışındaki öğretim yöntemleri, gayreti ve samimiyetiyle öğrencilerinin, içlerinde parıldayan cevheri görmelerini hedeflemektedir. Fakat araya giren şarkıda 9-F öğrencilerinin aslında neden böyle olduğunu anlarız: Madam, lütfen yavaş olun! Onlar Wifi, biz 3G!

Duygusal ve konusunu oldukça güzel işleyen bir film Hichki. Denizde kaybolmuş gemilere yol gösteren kutup yıldızı gibi öğrencilerinin ufkunu açarak, onların gözünde kutup yıldızı olmayı başarabilmiş bir öğretmenin hikâyesi.

Bize kutup yıldızını anlatmıştınız, gemilere rehberlik ettiğini. Gökyüzünü bilmem efendim, hiç gidemeyebilirim de. Ama bu dünyadaki kutup yıldızım.. bizim rehber ışığımız sizsiniz öğretmenim.

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

ADAMKARGA

2009'den beridir blog yazar: çocuk yaşlarında dinlediği kararsız karga radyo tiyatrosunun etkisinden hâlâ kurtulamamıştır; hayal dünyasında bir karga olarak doğan ve kararsızlığından ötürü insanlığa mahkum edilen saçma sapan birisidir.

8 Comments

  1. ‘Eserinin üstünde imzası olmayan yegane sanatkâr öğretmendir’ M.Kemal ATATÜRK. Filmin konusu gerçekten etkileyiciymiş. Fragmanını da izledikten sonra izlenecek filmler listeme ekledim teşekkürler 🙂

    • Öğrencilik hayatımda maalesef ilham kaynağım olabilecek bir öğretmene sahip olamadım. Arkasında iz bırakanlar oldu elbette. Umarım ilham kaynağı olabilecek öğretmenlerin sayısı artar 🙂

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.