Şehzade Yangını – Selçuk Ören

Okuyan Karga ulamında

İki Osmanlı kabadayısı, sokakta karşı karşıya gelmiş ve her ikisi de saldırmalarını (hançerlerini) çekmişti. Saldırmaların kanla boyanması için kaçınılmaz bir buluşmaydı. İki hasımdan birinin sessizliğe gömülmesi gerekiyordu. Fakat iki sevdalı hançerin demir teni birbirine temas edemeden ortalarına düşen gülle, henüz başlamamış olan arbedeye son noktayı koydu.

Şehzade Yangını, Selçuk Ören tarafından yazılan ve çizilen, şuan dört kitaptan oluşan ve devamı da gelecek olan harika bir çizgi roman. Birinci kitabın bizi karşıladığı ve maceraya dahil olduğumuz anı tasvir ederek yapmak istedim girişi. 1768 yılı Osmanlı İstanbul’unda başlayan hikaye, konuyu zenginleştiren tarih geçişleriyle daha da kendine bağlıyor. Padişahtan seyyaha, paşasından şehzadesine, meyhanecisinden askerine, kabadayısından işçisine, ayyaşından hayat kadınına, harem ağasından hocasına kadar devrin insanlarını seyredebiliyoruz.

Her kitapta olaya bambaşka bir açıdan, bir başka karakterin gözünden bakıyoruz. Her birinin yolu, eninde sonunda kesişiyor. Bir önceki kitapta nedenini bilmediğiniz, anlayamadığınız bir yaranının izine bir başka kitapta rastlıyorsunuz. Hasılı, çizgi romanın her bir kitabı birbirini tamamlayan bulmaca parçaları gibi. Dört kitabı da okuduktan sonra amaçsızca geriye dönüp kitaplar arasındaki tarih geçişlerini, tarihi sıralamaya göre takip ederek yeniden okuma yaptığımı itiraf etmeliyim.

Hem hikaye hem de çizim tarafında tartışmasız başarılı bir seri Şehzade Yangını. Selçuk Ören’i Şehzade Yangını ile tanımış ve diğer işlerini de takip etmekten kendimi alamamıştım. Bir başka çizgi roman serisi olan Kasap da tavsiyemdir konuya ilgisi olanlar için ama o başka bir yazının konusu 🙂 Şehzade yangını, hikayesi ve çizimleri ile kesinlikle okumanız ve seyretmeniz gereken bir çalışma. Seyretmek diyorum çünkü zaman zaman hikayeye ara verip çizimlerin detaylarında kayboldum. Selçuk Ören’in harika işlerini takip etmek dilersen, instagram hesabını takip etmeni tavsiye ederim.

Şehzade Yangını ile ilgili bir yazı hayalim daha var ama o gelene kadar bir başka kitap yorumu denememi okuyabilirsin.

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

Bir Yorum Yaz