Everestin Zirvesi (!)

Karga!şa ulamında

Teknolojinin sağladığı imkânların ve kolaylıkların farkında olmadığımın farkına vardım. Bu hissi sadece yeni aldığım bir bluetooth klavye ile yaşıyorum ve ne kadar haklı ya da haksız olduğumu önümüzdeki günlerde blogun aktifliğine göre anlayacağız.

ne alaka?

Yaklaşık bir ay kadar bilgisayarımdan uzak kalacağım. Masaüstü bilgisayara sahip olduğum için iller arası bir yolculuk aracım da olmadığı için taşımam imkansız. Memleketime, ailemin yanına yapacağım bu ziyaret için maalesef ayrı kalacağız. (Maalesef ki evladımdan ayrılmışım gibi bir acıya sebep veriyor.) Bu süreçte yazmaktan geri kalmamak için gereksiz kabul edilebilecek bir karar ile telefon ve tabletler için sabitleme yeri olan bluetooth klavye aldım: Everest KB-Bt82.

tercih sebebi neydi?

Ucuz olması. Evet, diğer telefon ve tablet uyumlu klavyelere nazaran oldukça uygun fiyatlıydı. Telefon sabitleme yerinin olması da tercihimde etkili oldu lakin diğer birçok modelde de bu özellik mevcuttu. Ayrıca bunun bir tanıtım yazısı olmadığını da ifade etmeliyim. Keşke öyle olsaydı ama değil 🙂

umduğun gibi mi?

Daha naif bir klavye hayal etmiştim fotoğraflarından dolayı. Fakat umduğumdan büyük ve kaba. Renginin beyaz olması ise bu kusurlarını kapatıyor. Bir süre sonra alıştım ve evet, böyle olmalıydı zaten fikrine kapıldım. Tuşlarına henüz alışamadım. Klavye değiştirmek oldukça zor. Parmak hafızamın yenilenmesi zaman alacak. Ayrıca tuşların biraz sert olduğunu da ifade etmeliyim. Bu kadar paraya, bu kadar köfte makamında oldukça iyi bir klavye: Modern tabiriyle tam bir fiyat performans ürünü.

Boyu konusunda ilk anda bir hezeyan uğramış olsam da aslında ideal ölçülere sahip. On parmak yazmak dileyen için oldukça konforlu bir boyutta. Sadece daha ufak bir şey bekliyordum sebepsizce. O yüzden ilk başlarda kaba gelse de zamanla alıştım.

şarjı ne kadar gidiyor?

Maalesef bu konuda fikir sahibi olacak kadar kullanmadım. Hatta bu yazı, tamamen klavye ve telefon işbirliği ile yazdığım ilk yazı. Önümüzdeki günlerde deneyimlerim çoğaldıkça yazıya güncellemeler yapacağım.

kullanışlı mı?

Telefonun bir çok özelliğini kontrol edebiliyorsunuz. Müzik açmak, asistanı çağırmak, geri dönmek, kilit açıp kapatmak, kes-yapıştır ve seç fonksiyonları, ses açıp kapatmak… Android cihaz kullanıyorum fakat Windows ve IOS için de kullanılabilir bir klavyedir kendisi. Ben pek bir sevdim hatta daha önce hiç kullanmadığım Google Asistanı kullanmaya başladım 🙂

Sanırım ilk kez bir teknolojik cihaz konusunda yazıyorum ve her cümleden ne kadar konudan uzak olduğum belli oluyor. İlk olduğu için zamanla eksik gördüğüm birçok yeri ve yeni tecrübelerim yazıya ekleyerek güncellemeler yapacağım. O zamana kadar buraya tıklayarak blogdan rastgele bir yazıyı okuyabilirsin. Umarım şansına gizli saklı yayımladığım tanıtım yazılarından birisi çıkmaz 🙂 Naparsın, yem parası, hoş gör bu kargayı.

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

Bir Yorum Yaz


4 Yorum Yapıldı

 1. Hanımkarga dedi ki:

  Püüü, ikinci paragrafa çok kırıldım. Yazık yazık.

 2. Eyüp Aktuğ dedi ki:

  Bu ay alan adımı 2022 Eylül’e kadar vizeletmeseydim, bu klavyeyi değerlendirebilirdim. Şarjı ne kadar süre taşıyor seni merak ettim. Bir de tuşlarken harfleri yumuşak bir his veriyor mu? Tuşa bastığın zaman basılan yerde kalma, takılma yaşattı mı hiç?

  Bu arada alan adı fiyatları ne kadar artmış öyle… 2009’dan beri ödediğim en yüksek fiyattı bu yıl. Keşke geçen yıl üç dört senelik alsaydım.

  Sağlıcakla kal dostum, gideceğin yerlere selam götür.

  • Adamkarga dedi ki:

   Üç saat kullandım ve hâlâ şarjı bitmedi. Tuşlarda asla yerinde kalma, basmama vb. sorunlar yok, kullanımı alıştıktan sonra keyfli bir hal alıyor 🙂
   Evet herleyle birlikte o da pahaladı. Yapacak bir şey yok. Ben yıllık yeniliyorum 🙂 Her yıl zamlı tarifeden.
   Ve aleyküm selam, sağlıcakla candostum