Çin’den Gelen Baykuş Ailesi, Kartpostal Koleksiyonum

PTT’nin yaptığı son zamlarında ardından yok olmaya biraz daha yaklaşan kartpostal hobimin bende bıraktığı güzel izleri paylaşacağım bir yazı dizisi olacak: Kartpostal Koleksiyonum. Dünyanın dört bir yanından insanlarla kartpostallaşmaya başladığım 2018 yılında, yanlış hatırlıyorsam düzeltin, iki liranın altında bir bedel ödüyordum her kartpostal için. Haftada yirminin üzerinde kartpostal hazırlar ve yollardım. Onlarcası da bana gelirdi lakin bu yıl, zam öncesi dört lira civarında olan gönderim bedeli tek kalemde asgari yirmi liraya çıkarıldı. Aslında kartpostal tarifesi tamamen kaldırılarak, zaten yok olmaya yüz tutan, bir avuç insanın gözbebeği olan bu güzel hobinin sonu, bizzat yaşatmakla mükellef olan PTT tarafından getirilmiş oldu.

Her neyse, sonları bir kenara bırakarak güzel günlerden bahsedeyim. Bahsedeceğim kartpostal, Çin’den 2019 yılının son ayında yola çıkmış. Kuşlara dair kartpostalları sevdiğimi bilen güzel insan, tatlı mı tatlı bir baykuş ailesinin çizimiyle tebessümüme vesile oldu. Kartpostalın kenarlarında, adlarını bilmediğim ufak kuşlar ve yavrularına yem olması için yakaladığı bir fare ile göz kırpan anne baykuş yer alıyor. Ve en altta da kartpostalın hikayesine harika bir katkı sağlan kısa bir şiir yer alıyor:

Son Video Günlük
Ayrac

Hamle yaparak, çömelerek,
Üzerine giderek, kanat çırparak,
Yuvamı koruyorum
Tıslama ve çıtırtılarla.
WHOOOSH!

Kartpostalların belki de en güzel yönü, pullarıdır. Ayrıca pul koleksiyonu yapıyor olsam da kartpostallarından pullarını ayırmak aklımın ucundan geçmiyor. Çin’den oldukça naif pullar: Bir kartpostalda yazan mesajdan çok pul sayısı ve tasarımları bana mutluluk veriyor 🙂 Sanırım kartpostal özünden hayli uzak bir tavır bu ama elden ne gelir.

Bu arada söylemeden geçemeyeceğim. Sevgili eşim, Kartpostal Kutusu adlı mağazasında harika kartpostallar ve kartpostal malzemeleri satıyor. Hatta tasarımını benim yaptığım kartpostallar bile var 🙂 Eğer biraz ilginiz varsa ziyaret edebilirsiniz.

Yeni Yazı Posta Servisi


“Çin’den Gelen Baykuş Ailesi, Kartpostal Koleksiyonum” için 2 cevap

  1. Kartpostalları ben de severim. Karşındakine gösterdiğin özeni elden ele geçirir gibi. Elinize sağlık.

    1. Ne güzel, evet harika ama yok olmaya yüz tutan bir hobi. Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir