Blog Sözlük Anıları: Acemilik

Karga!şa ulamında

blog sözlük nedir?

Blog sözlük, kafa ekibi adını verdiğimiz bir grup blog yazarı arkadaşımızla kurduğumuz sözlük sitesidir. Zaman içerisinde kafa ekibi olarak sözlükten elimizi ayağımız kestik. Bu noktada zaten her şeyi bir başına imar eden Alfa, olaya el attı ve sözlük yeniden canlandı. Karganız sözlüğün kuruluşundaki en heyecanlı kişilerden olsam da aradan geçen yıllarda kah tamamen uzak kaldım kah tamamen unuttum kah sabah akşam sözlükten çıkmaz haldeydim. Son zamanlarda ise yine sözlüğü unutmuş vaziyetteyim. Fakat her şeye rağmen blog sözlük’ün yeri bi’ farklı bende: Sözlük kurulduğu zaman yazdığım Blog Sözlük Gak!laması‘nı okursan heyecanıma şahit olabilirsin.

sadede gelelim

Blog sözlük öncesinde herhangi bir sözlük yazma deneyimim olmamıştı. Bizim diyebildiğim bir çalışma olduğu için ilk zamanlarında çok heyecanlı ve hevesliydim. Ara ara olduğu gibi tekrar mahcubiyet ve hevesle sözlüğü bir haftadır kullanır oldum. Aktifliği azalmış olsa da samimiyetinin bozulma şansı asla yok. Beş yıl önce sözlük formatında yazdığım ilk şeyleri süzünce, bazılarını paylaşmak ve anıları tazelemek istedim.

ilk entry: blog

Blog sözlüğün ilk başlığı adından dolayı blog oldu. İlk entry ise Alfa’dan geldi elbette. Sıra sözlüğün ikinci girdisine geldiğinde saz artık pençelerimdeydi:

ben buradayım diyebildiğiniz yer: kargalar için dahi uygun bir haykırış aracı

adamkarga

14.04.2016 akşamı adminlerin meşguliyet sebepleri

Alfa’nın açtığı bir başlıktı ve sanırım daha ilk günlerinden ekibin geri kalanının sözlüğe uğramamaya başlaması nedeniyleydi. Her zaman bir bahanem olmuştur ama o gün yazdığım şeyde ne kadar doğrucuydum, hatırlamıyorum.

yuvaya yeni geldi. gün boyu semaver çayı peşinde kanat çırpıp, karga haliyle top koşturduğundan hayli yorgun olması bahane kabul edilebilir bi durum olmayacaktır.

adamkarga

saç malama

En sevdiğim şey olabilir. Saçmalamak olarak bilinen kelimeyi hep bu şekilde kullandım nedense. Malama aslında bir başına anlamlı bir kelime: Dövülmüş fakat taneleri samandan ayrılmamış tahıl demektir. Saç malamak, TDK için bir anlam ifade etmese de; şeklen saçı dövmek, ezmek mecazen de zihnin anlamsız, savurgan sözler sarf etmesi gibi bir anlama yorumlanabilir. Bunları yazarken bile saçmalıyorum.

başlangıcı ilk insana kadar dayandırılan ve büyük ustalık gerektiren sanat. görüldüğü ve tahmin edilebileceği üzere kolay da değildir.

adamkarga

derin yaram: karga

Başlığı açan ben değildim ama her halimden anlaşılabileceği üzere kargaları pek bi’ severim. Fakat kargaların toplumda çok yanlış tanımlanmasına kızgınım.

doğu kültürünün en kutsal saydığı lakin batı kültürünün yerin dibine soktuğu ulu kuş türüdür. fakat doğu, batının etkisinde o kadar çok kalmıştır ki, kendi dininin dahi ululadığı ve tanrının insana ölülerini gömmeyi öğretmesi için rehber kıldığı kuşu, kötü ve uğursuz saymaya başlamıştır.

adamkarga

yazarların ilk blog açma hikayeleri

yıl 2009 olmalı, bambaşka hayallerle açılan mynet kişisel web sayfası ile başladım. dayımdan görmüştüm ilk defa: çocukluk fotoğraflarımızı çeken tek insandı ve kendi mynet web sayfasında paylaşırdı. merak saldım bu yüzden ve bu güne kadar ona yakın farklı isimde tutunamayıp kararsızlık abidesi bir karga olduğumu kabul ettim.

adamkarga

yazacak bir şey bulamayan blogger

Bu sorun her zaman benim için de var ama bu girdiyi yazarken nasıl bir gazla yazdığımı inanın hatırlamıyorum 🙂 Yazmaya başladığım 2009 yılından beri hep yaşadım bu sorunu. Belki de başkalarına değil de kendime idi bu sözler.

okumayan, gezmeyen yada bunalımda olan bloggerdır. bulmak için aramak, yazmak için çabalamak gerektiği bilgisinden uzak kimsedir. heyecanına yeniden ihtiyacı vardır.

adamkarga

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

sesli yorum
guest
4 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments