Bir Ada Ülkesinde Yaşamak

4 mins read
20

Dünyanın bambaşka bir köşesinden, adını bile ilk kez duyduğunuz, nerede olduğunu google haritalar olmasa bulmamın neredeyse imkansız olduğu bir yerden kartpostal almak, oraya bir kartpostal göndermek ve bir arkadaş edinebilmek, inanın harika bir duygu. Yaklaşık iki yıldır dünyanın dört bir yanından insanlarla kartpostallaşıyorum: Bir insanın sahip olması gereken, zamanını güzelleştirecek hobilerden birisi. Kartpostallaşmayı postcrossing adındaki internet sitesi üzerinden yapıyorum. Sistemin nasıl çalıştığını merak edeniniz olursa başka bir yazıda anlatabilirim elbette ama şuanki konumuz bir diğer adı Karayip Hollandası olan Bonaire, Sint Eustatius and Saba’dan Strasy’nin mesajı.

Postcrossing üzerinden nadir ülkeleri araştırırken karşılaştım Bonaire ile ve minik bir araştırma ile hayran oldum adaya. Daha sonra orada yaşayan Strasy ile anlaşarak takas yapmaya karar verdik. O bana bir kartpostal gönderecekti, ben de ona. Ona kartpostalda, bir ada ülkesinde yaşamak nasıl bir duygu diye sormuştum ve sorumun cevabı henüz geldi. Kartpostalları aynı anda yola çıkardığımızdan soruma cevabı kartpostalla değil de, mesaj olarak yollamış olsa da mutluluk vericiydi. Kartpostalı ve cevabı hemen hemen aynı günlerde ulaştı.

Hello Adamkarga, happy and prosperous new year. On December 30th, 2019 I have received your beautiful postcard of Antalya. Living on an island, surrounded by the ocean, having the sun always shining, and having a the incoming North-East breeze cooling you down is wonderful. Although we seek a lot of air-conditioning but here you can be free and reach everywhere in less than 15 minutes, now that we have some traffic. Free access to the most beaches and waterfronts but the people here is always welcoming tourists as long as you respect and be polite in giving the greeting: bon dia, kon ta bai. Happy postcrossing from Strasy.

Merhaba Adamkarga, yeni yılın mutlu ve huzurlu olsun.
30 Aralık 2019’da güzel Antalya kartpostalını aldım. Okyanusla çevrili bir adada yaşamak, güneşin her zaman parlaması ve sizi soğutmak için gelen bir kuzeydoğu esintisine sahip olmak harika şeyler. Klimaya çok ihtiyaç duymamıza rağmen burada özgür olabilir ve 15 dakikadan daha kısa bir sürede her yere ulaşabilirsiniz (şimdilerde biraz trafik var). Çoğu plajlara ve su kenarlarına ücretsiz erişim var. Siz buradaki insanlara saygı duyduğunuz ve nazik olduğunuz sürece, insanlar sizi hoşça karşılar ve şöyle selamlarlar: bon dia, kon ta bai. Happy postcrossing from Strasy.

Çeviri konusunda başarısız olmuş olabilirim, affola 🙂 Eğer tanımadığınız bir coğrafyanın hiç tanımadığınız bir insandan kartpostal almanın hazzını yaşamak istiyorsanız, size anlatabileceğim çok şeyler var 🙂 Bonaire haricinde bir başka ada ülkesine daha ulaşmaya çalışmıştım. Eğer oradan da bir haber gelirse paylaşacağımdan emin olabilirsiniz. Yazılarımdan düzenli olarak haberdar olmak isterseniz, yazının sonunda bir abonelik formu bulunmakta. Ayrılmadan önce Strasy’nin ülkesinden harika bir manzara bırakıyorum sizlere.

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

ADAMKARGA

2009'den beridir blog yazar: çocuk yaşlarında dinlediği kararsız karga radyo tiyatrosunun etkisinden hâlâ kurtulamamıştır; hayal dünyasında bir karga olarak doğan ve kararsızlığından ötürü insanlığa mahkum edilen saçma sapan birisidir.

20 Comments

 1. Bonaire de bir kapımız var artık 🙂 Oradan gelen yazıyı okuyunca içinde bulunduğum şehre bir kere daha küfür ettim 🙂 Ya tamam oralara yerleş anlarım deniz güneş kum sahil,…. ot bile bitmeyen bilmem kaç bin metre rakımlı yerde insan mı yaşar…. koymuş olduğun 3 boyutlu resme bakıp iç geçirerek baktım gezdim. Orası şehirse burası ne, burası şehirse orası ne? Bulunduğum şehri bonaire yi aradığın vakitten daha uzun vakitte bulacaksın eminim ; BAYBURT….

  • 😀 Aman diyim abi, hiç bir yer bir Bayburt olamaz, kıymetini bilmek lazım 🙂 Ama gerçekten bir ada ülkesinde yaşamak hatta böyle yerlerin var olduğunu bilmek bile ayrı bir duygu. Hedefimde diğer ada ülkelerinden insanlara da ulaşabilmek arsuzu var. Daha fazla özenmek ve daha fazla bulunduğumuz yeri yadırgamak için değil de biraz daha fazla hayal kurabilmek için 🙂

  • Kesinlikle öyle 🙂 Daha güzelleri de var ve onları da araştırıyorum yavaş yavaş. Emin olun çok büyük mucizelerle karşılaşmamak elde değil 🙂

 2. Merhaba Karga, bahsettiğin siteyi daha önce duymuştum fakat hiç denemedim. Kartpostallaşmak sahiden güzel bir uğraş olsa gerek. Bahsettiğin siteyi nasıl kullanacağımıza dair bir rehber hazırlasan bende harika olur. Belki bana cesaret verebilirsen, bende dünyanın dörtbir yanından arkadaş edinebilirim.

 3. Bazen kafama dank ediyor, keşke tüm hayatımı geride bırakıp.. tek başıma, bir adaya yerleşebilsem. Kimse olmayacak. Sadece ben, bilgisayarım ve internet. Hayatın stressinden uzak, sorumluluklardan uzak. Yetecek kadar yiyeceğim ve içeceğim olsun.. Yaşar giderim.

  • Hayallerinizi biraz gerçeğe yakınlaştıracak olursak, en azından az sayıda insanın yaşadığı, araç gürültüsünün ve hava kirliğinin olmadığı nice ada ülkeler var dünyada. Biraz araştırınca yaşınılası yerler bulacağınızdan eminim 🙂

 4. keşkelerle dolu bir gün geçirmeme neden oldu bu yazı 🙂 evet coğrafya kaderdir.

  • Evet, elbette ki gerçek 🙂 Kartpostal görsellerini de paylaşmıştım yazıda ama büyütülemediklerini yenice fark ediyorum 🙂 Benim için de heyecanlı bir kartpostal idi.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.