Zeytin Ağaçları Hâlâ Ayaktaysa Hep Bir Umut Vardır!

6 mins read
2

Bir Akdeniz kargası olarak kulağıma küpe olası bir cümle ile başlamak istedim. Her ne kadar Ege bölgesi zeytin adına daha bilindik olsa da Akdeniz’in köylerinin de umut kaynağıdır zeytin. Hele hele son yıllarda boş bulunan her toprağa zeytin ekilmektedir buralarda. Atalarımın da zeytine olan hassasiyeti beni filme belki de en anlamsız olabilecek bir noktadan bağladı: Zeytin ağaçları! Yazar Osman Şahin’in yine aynı ismi taşıyan öyküsünden uyarlanan Mezarcı filmi, ana karakterimiz Ejder’in babasının zeytin ağaçlarına olan sevgisiyle ve filmin çekildiği Muğla’nın Dalaman ilçesi, Şerefler köyünün pürüzsüz manzarasıyla beni kendisine hayran bıraktı. Dedekargam, en hasta olduğu zamanlarda hatta yataktan hiç kalkmaması gereken ağır sıkıntılı zamanlarında bile onca yolu teper ve zeytin ağaçlarıyla ilgilenirdi: Ejder’in babasında dedekargamı, Ejder’de de kendi yanlışlarımı görmem etkileyiciydi kendi adıma. Ayrıca altını çizerek ifade etmeliyim ki, filmin adını ilk olarak duymama vesile olan, sesinin naifliğine şaşkın olduğum Duygu Özay’ın filmde yer alan Seyyah Sesi parçasının klibi idi. Ve ondan daha naif bir ses vardı filmin müziklerinde: Erkan Oğur. Bu iki klibi iki yıl kadar bir süredir tekrar tekrar izlesem de filmi izlemek için kendimi ancak kandırabildim. Filmden bahsetmeye başlamadan evvel sana iki klibi izlemeni tavsiye ediyorum. Filmin konusunu beğenmesen de kliplerde filmin çekildiği muazzam doğayı görecek ve sırf bu yüzden filmi izlemek isteyeceksin eminim 🙂

Film, Almanya’da bir kilisede “benim sadık yârim kara topraktır.” nağmesiyle başlıyor. Türküyü mırıldanan Emre Altuğ tarafından canlandırılan Ejder, bir tabutu süslemekle meşgul.. mesleği bu, mahir bir mezarcı. Genç yaşta geldiği Almanya’dan babasının ölüm haberi ile memleketine, köyüne geri dönüyor. …

… Böylesi bir filmde olabilecek en karizma yüzler seçilmiş köy halkı için. Filmin verdiği fotoğrafların arasından en vurucu olanı onlardı. Bu yüzden etkilendiğim karakterleri tek tek anmak istiyorum.. Pabuç Mehmet: Köyün asıl mezarcısı ve Ejder’in babasının yakın arkadaşı (Ege yöresi filmlerinin vazgeçilmez oyuncusu Turan Özdemir canlandırıyor).. Kahveci İdris: Babacan hâli ile arayı bulan muhabbetli kahveci (Canlandırdığı her karaktere bir ağırlık katabilen Mustafa Uzunyılmaz canlandırıyor).. Bektaş: Sivas’tan kopup gelmiş bir gün ve köye yerleşmiş. Herkesin saygı duyduğu, mistik adam (Sesiyle ve duruşuyla güzel insan Sadık Gürbüz canlandırıyor).. Osman Çavuş: Kore gazisi ve hayattan pek arzusu kalmamış, içinde boynu bükük koca bir cesaret besliyor (Gönlünde gelincikler büyüten ressam Hikmet Karagöz canlandırıyor).

Hâlâ filmi anlatamadım sanırım 🙂 Hırslı ve maddiyatçı bir mizacı olan Ejder, Almanya’dan döndüğünde ilk iş olarak babasının harcamadığını düşündüğü, zeytin bahçelerinden ve kendisinin Almanya’dan düzenli olarak gönderdiği paralardan biriktirdiği büyük bir servetin(!) peşine düşer. Evin altını üstüne getirse de bulamaz (o servet öyle manidar bir yerdedir ki) ve zihninde parlayan diğer fikri hayata geçirir. Babasının gözü gibi baktığı zeytin ağaçlarını keser ve yerine özel bir mezarlık açar. Amacı süslü kelimelerle insanlara yüksek fiyatlarla mezarlık satmaktır. Zaman ve yaşam, onu acı tecrübelerle ve bolca sevgiyle eğitecektir.

..
Filmin her bir karakterinde, her bir imgesinde derin anlamlar yatıyor. Bu uyarlandığı öykünün eseri olsa gerek. En fazla etkinlendiğim öge ise Pabuç Mehmet’in defnettiği her ölüden hatıra bir ceket yada kıyafet alarak evinin önündeki ağaca asıyor olmasıydı.
..

Sakinlik aradığınız bir vakit izlemenizi tavsiye edebileceğim, hoş bir film Mezarcı. Dedim ya en çok fotoğraflarını sevdim bu filmin diye. Giderayak sana filmin afişlerini ve naif birkaç fotoğrafını paylaşmak diledim. Eğer senin de bana tavsiye edebileceğin hoş filmler var ise yorum olarak paylaşabilirsin.

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

ADAMKARGA

2009'den beridir blog yazar: çocuk yaşlarında dinlediği kararsız karga radyo tiyatrosunun etkisinden hâlâ kurtulamamıştır; hayal dünyasında bir karga olarak doğan ve kararsızlığından ötürü insanlığa mahkum edilen saçma sapan birisidir.

2 Comments

  1. Filmi izlemiş birisi olarak anlattığınız kadar beğenilesi olmadığını söylemeliyim. Sizin için etkileyici olan şeylerin benim için bir manası olmadığından sanırım.

    • Haklısınız, yazının başında da ifade ettiğim gibi filmde beni etkileyen şeyler bambaşka idi 🙂
      Müzikleri, fotoğrafları ve kadrosu.. Ayrıca filmin çekildiği yer tabi: İmkan bulduğum takdirde gezi planımın en tepesinde yer alacak gibi ^^

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.