Sesli Okunası Bir Kitap: Son İyi Şeyler, Ahmet Kekeç

Okuyan Karga ulamında

Uzun zaman sonra okuduğum ilk kitap olma vasfını sahip. Kabahatimin büyük olduğu aşikar lakin boşluğu sesli kitaplarla doldurduğumu ifade etmeliyim. Sanırım işte tam da bu yüzden Son İyi Şeyler’i de sesli okumak zorunda hissettim ve sanırım kendi adıma en doğru karardı.

Ahmet Kekeç, yılların deneyimine sahip bir yazar olsa da, ki bunu öykünün her bir zerresinden hissedebiliyorsunuz, Son İyi Şeyler kendisinin ilk kitabı imiş. (İlk derken ölümünün ardından basılan ilk kitabı: Kendisi 2020 yılında vefat etmiş ve Muhit Kitap, tüm eserlerini yeniden basmaya karar vermiş.) Daha önce kendisiyle ve tarzıyla tanışmamış olduğumdan kitabı başta garipsesem de zamanla alışıp uyum sağladım hatta keyif almaya başladım: Blog yazmaya başladığım ilk yıllarda küçük harflerle yazmak ve noktadan kaçınmak gibi bir huyum vardı ve kurudu. Acemi ve bilinçsizce gerçekleşen bu huyuma istidatlı bir kişinin kaleminde şahit olmak kitabı daha da bi’ sevmeme neden oldu.

Çünkü, yalnızca yazarak değişmiyor hiçbir şey.

Son İyi Şeyler, Ahmet Kekeç

Evet, kitabın kendine has bir tarzı var: Büyük çoğunluğunda nokta ve büyük harfle başlamak gibi doğrulara yer verilmemiş; yeni ve alışması kolay bir doğru inşa edilmiş. (Cehalet korkusu barındıran bir not: Eğer bu bilinen bir yöntemse ve ben bilmiyorsam vay halime!) Fakat sessiz okurken çoğu yerde anlatılmak isteneni yakalayamadım. Anlatımdan çok çabuk kopuyordum anlam ararken. Sesli okumaya başladığım anda ise bir aydınlanma geldi ve her şey daha da netleşti.

Hasılı daha söyleyecek sözüm yok kitap hakkında. Kafam çok karışık Son İyi Şeyler ile alakalı. Eğer yine anlamsız bir kitap yazımı okumak dilersen buraya gidebilirsin ve ayrıca beni youtube kanalımdan da takip edebilirsin. Sağlıcakla…

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

Bir Yorum Yaz


4 Yorum Yapıldı

 1. Bages dedi ki:

  Hatamız büyük, ben de 4 yılı aşkındır kitap okumuyorum. Öncesinde sürekli okurdum. Ne oldu neden okumuyorum bilmiyorum ama nasıl okumaya başlayacağımı da bilmiyorum. Adına sevindim karga, gagana sağlık güzel yazıydı.

  • Adamkarga dedi ki:

   Senin kadar uzun bir ara vermediğime sevinesim geldi ama bi’ dur demezsem daha da uzun sürecekti. Umarım en kısa zamanda seni bağlayacak ir kitap bulursun 🙂 Teşekkür ederim.

 2. Eyüp Aktuğ dedi ki:

  Köşe yazılarıyla entelektüel birikimini belli eden kıymetli bir yazardı. Allah rahmet etsin. Vefatından sonra böyle bir çalışma yapıldığından haberdar değildim. Sayen de öğrenmiş oldum.

  • Adamkarga dedi ki:

   Maalesef kendisini bu kitapla tanıdım. Son yıllarda edebiyat denilen şeyden o kadar uzak kaldım ki… Umarım zamanla daha yakın ve samimi olabilirim kitaplarla ve öykü yazmakla 🙂