Modern Bir Keloğlan Masalı

5 mins read
2

#EvdeKal düsturu için birçok paylaşım yapılıyor son günlerde. En son paylaştığım “Karantina İçin Tavsiyeler” konulu yazımda da evde zaman geçirebilmek adına erişime açılan, ücretsiz paylaşılan birçok içerik vardı. Bu içeriklerin ne güzel ki bir sınırı yok. Birçok film şirketi, youtube kanallarından, bir reklam bile koymaksızın filmlerini paylaşıyorlar. Bugün VTR Production tarafından paylaşılan Keloğlan Yeni Masal filmini izledim. Aslında bu yapım firması 90larda da adı pek duyulmamış olsa da yüzünü gördüğünüzde, ben bu adamı tanıyorum diyeceğiniz usta tiyatro sanatçısı Behruz Firuzment’in canlandırdığı birkaç Keloğlan filmi daha çekmiş. Çocukluğumda izlediğimi hatırlıyorum, şimdi görünce biraz sararak izledim ve konusu zihnimde canlanıverdi. Fakat konumuz: 2018 yapımı olan Atilla Doğukan Türkyılmaz’ın Keloğlan’ı pek bi sevecen canlandırdığı, Kaya Akkaya, Yağmur Ün, Asuman Dabak, Yakup Yavru ve Esvet Şahin’in başrollerinde olduğu Keloğlan Yeni Masal filmi.

Filmin Konusu.

Filmde hayallerinden kopamayan bir mecburi şirket çalışanı olan yazarımızın patronu tarafından “Hayal etiiğin işi yapmalısın.” diyerek kovulmasıyla başlıyor macera. Kovulmasına pek de aldırış etmeyen yazarımız, oturuyor bilgisayarın başına ve bir Keloğlan masalı yazarken uyuyakalıyor. Sabah uyandığında yazdığı Keloğlan’ı karşısında canlanmış görüyor. Masal bu ya, ne yazarsa word belgesine sığmayan masala, yazdığı şey anında gerçek oluyor. Yazar her şeyin bir şaka değil de gerçek olduğunu kabullendiği anda Keloğlan bu, boş durur mu? Konuşan aynadan yani televizyondan kendisine sevdalanacak bir Cankız, durdurulması gereken bir kötü kahraman ve büyük bir macera buluyor.

Keloğlan, Kötülük ve Macera.

Maceranın konusu olan kötülük, filmdeki diğer her şeyden daha gerçek bir konu: Kürkleri için hayvanları katletmeyi iş bilen bir kürkçü kadın. Cankız ise, orman hayvanlarını korumak için dedesi ve iki kardeşi ile ormanda, hayali bile güzel bir ahşap evde yaşayan hayvan severimiz. Kürkü ablamızın avcıları karşısında bir başlarına çaba harcayan koca yürekli insanların yardımına elbette Keloğlan yetişir ve bir masal elbette iyi sonla bitmelidir.

Filmin Kusuru.

Film konunun işlenişi, samimiyeti ve sevecen hali ile (konu Keloğlan olunca asla kötü yorum kabul edemem, Keloğlan benim kırmızı çizgimdir) izlenilesi. Ama bütçe mi ayıramadılar yada ellerinden ancak bu kadarı mı geldi bilimem, hayvanlar ve diğer tüm animasyonlar, efektler çokça yapmacıklardı. Filmden kopup durmama sebep olacak kadar. O an diledim ki, film iyi para kazandırmış olsun, daha iyi bir hazırlıkla devam filmi yapmak için fırsat kollasınlar. Hatta bunu hemen filmin altına yorum olarak ekledim. Yorumlarda “sonic filmi atar mısın” diye soran Ugur Gultay kardeşe de burdan bol gülücüklü bir selam iletmek isterim 😀 Her neyse, güzel film her şeye rağmen. Boş vaktin bol ise benim gibi, izlemeden geçme derim.

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

ADAMKARGA

2009'den beridir blog yazar: çocuk yaşlarında dinlediği kararsız karga radyo tiyatrosunun etkisinden hâlâ kurtulamamıştır; hayal dünyasında bir karga olarak doğan ve kararsızlığından ötürü insanlığa mahkum edilen saçma sapan birisidir.

2 Comments

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.