Keloğlan ama Bıyıklı ve Saçlı

Keloğlan deyince aklınıza kim geliyor? 2000 sonrası nesilden yani Z kuşağı dediklerindenseniz TRT Çocuk’un Keloğlanı gözünüzde canlanabilir fakat Y kuşağı ve öncesi için ilk akla gelen isim Rüştü Asyalı olacaktır. Rüştü Asyalı hem muhteşem oyunculuğuyla hem de yanık sesiyle okuduğu türkülerle gönlümüze kazınmış bir isim.

Fakat Yeşilçam’ın ilk Keloğlan’ı Rüştü Asyalı değil. 1948 yılında Vedat Örfi Bengü yönetmenliğinde çekilen, başrolünde usta orta oyuncu ve tulûat sanatçısı İsmail Hakkı Dümbüllü’nün yer aldığı ancak hakkında tek bir görselin bile bulunmadığı bir film mevcut kayıtlarda. İsmail Dümbüllü’yü Keloğlan olarak görmek muazzam olurdu. Umarım bir gün birileri tozlu raflar arasından çıkarır ve bizlere sunar bu filmi.

Peki ya kim bu saçlı ve bıyıklı Keloğlan? Cevap, Yeşilçam’da bıyık denince akla gelen isim olan ikinci Keloğlan’ımız Öztürk Serengil. Kendisini ve bıyığını hem komedi filmleriyle hem de hiciv şarkılarıyla tanıdığımız usta oyuncu, meğer Keloğlan rolüne de bürünmüş.

Yıl 1965. Yönetmen koltuğunda Yavuz Yalınkılıç oturuyor ve Keloğlan rolünde Öztürk Serengil var. Fakat bu filmde bir gariplik görülüyor daha ilk saniyelerde. Öztürk Serengil, kendisiyle özdeşleşen ince bıyığıyla ve saçıyla katır sırtında geliyor uzaklardan. Saçlarını gizlemek için mi taktı diye düşündüğüm başlığını da çıkarınca saçları tastamam ortaya çıkıyor.

Yapımcı ve yönetmen Yavuz Yalınkılıç saçlı ve bıyıklı bir Keloğlana nasıl razı oldu, bilemem. Belki de Öztürk Serengil adının her şekilde filmin izlenmesi için yeterli olacağını da düşünmüş olabilir. 1999 yılında hayatını kaybeden büyük usta Öztürk Serengil, ömrü boyu 300 film oynamış ve ne yapmış etmişse Keloğlan filmini bile şahsına münhasır bıyıklarıyla oynamayı başarmıştır.

Filmin tamamını izleyebilmeniz için videonun açıklamasında bir link bıraktım. Eğer bu filmin öyküsü hakkında detaylı bir bilgiye sahipsen yorumunla bizlerle de paylaşmayı ihmal etme. Sağlıcakla…

Yeni Yazı Posta Servisi

8 Comments

 1. Haha hiç bilmiyordum Öztürk Serengil’in Keloğlan oynadığını. Benim için her daim Rüştü Asyalı olacak.

  • Benim için de ama İsmail Hakkı Dümbüllü’yü de çok merak ediyorum bu rolde 🙂

 2. Öztürk Serengil’in Keloğlan’ı oynadığı bir filmi olduğunu ben de bilmiyordum.

  Ama bence bu Rüştü Asyalı’nın yani bizim bilindik Keloğlan’ın, erotik filmlerde hem de keloğlan karakteriyle oynadığı kadar şaşırtıcı bir bilgi olamaz.

  Öğrendiğimde büyük bir hayal kırıklığı yaşamıştım. Sen padişaha kafa tut, yoksulu ve hakkı savun, sonra da git erotik filmde oyna. Yani olmuyor kafada yaratılan çocukluk kahramanımız sanki bize ihanet etmiş gibi.

  Ama o dönemler Türk sinemasının çöküş içinde olduğunu ve oyuncuların bu tür filmlere yöneldiği gerçeğine de yabana atmamak gerek.

  • Maalesef yıllardır zihnimin hep bir köşesinde malum filmin fragmanından bir görüntü ?‍♂️ Pek müstehcen olmayan, Keloğlanın yatağın etrafında bir kadını kovalayış sahnesi ve repliği.. kafamda yeniden oynamaya. Dediğin gibi o yıllarda erotik film akımına çoğu sanatçı direnememişti. Cüneyt Arkın otobiyografisinde, yatalak halde kaldığı bir süreçte sadece belden üstünün görüneceği ve büyük paralar verileceği vaadine rağmen erotik filmi reddedişini anlatıyordu.

 3. Ben de Rüştü Asyalı’yı biliyorum. Ama çok seyrettiğimi söyleyemem. Anneannem anlatırdı Keloğlan masallarını.

  • Rüştü Asyalı’nın Keloğlan filmlerini izlememiş ilk denk geldiğim kişisiniz sanırım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir