Kartpostal Nedir? Posta Hobisi Üzerine

Kartpostal Nedir? Posta Hobisi Üzerine

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü’nün (PTT) aman dinlemeyen zamları ve tebrik tarifesini kaldırmasının ardından yok olmaya biraz daha yaklaşan kartpostal hobisi için sevgili eşim Melek ile bir gayrete giriştik. İlk adımını “Kartpostal Nedir?” sorusu ile attığım video serimizden ilk videoyu yayınladık. Her ne kadar youtube içeriği üretmeye alışık olsam da uzun zamandır uzak kalmanın verdiği heyecan, eşimin heyecanı ile birleşip devleşse de bir kaç tekrarın ardından çok da zorlanmadan hazırladık videoyu. Oldukça kısa ve konuya odaklı bir video oldu. Sizlerin yorum ve tavsiyelerinizi merakla bekliyor olacağız.

Kartpostal Nedir?

Yazının maksadı youtube videomuzdan haberdar etmek olsa da soruya cevap ararken tesadüfen buraya yolu düşenleri eli boş uğurlamak istemem. Sevgili eşim Melek’in yazdığı ve tamamına buradan ulaşabileceğiniz yazısından bir alıntı yapıyorum:

Telefon, internet, bilgisayar gibi iletişim araçlarının olmadığı günlerde kartpostal, mektup ve telgraf ile haberleşme, görüşme sağlanıyordu. Aslında yakın bir geçmişe kadar bunu koruduk. Evinde 90’lı yılların başlarında gelmiş kartpostal olmayan pek yoktur sanıyorum. Askerden gönderilmiş ya da herhangi bir doğum günü tebriği gibi. Şimdilerde ise iletişim aracı değil. Türkiye’de yaklaşık on beş bin kişinin ilgilendiği bir hobi. Eskide kaldı zannedilse de hala hatırı sayılır bi kullanıcı kitlesi var bana göre.

Kartpostal Nereden Satın Alınır?

Bu soruya en güzel cevap ise Kartpostal Kutusu. Meleğimin 2016 yılında kurduğu ve hâlâ tüm heyecanıyla yaşatmaya çabaladığı bir girişim Kartpostal Kutusu. Kendi tasarladığı ya da gönüllü çizerlerle hazırladığı kartpostalları ve posta malzemelerinin satışını yapıyor. Ayrıca zaman zaman sosyal medyada da hobiye dair çeşitli etkinlikler gerçekleştiriyor. Videonun sonunda alışveriş yapmak isteyenler için ufak bir indirim kodu paylaşmıştık. 🙂

Yeni Yazı Posta Servisi

2 Comments

  1. Bu yazi bana cok eskilere goturdu – cocuklugumda Turkiye’den gelen mektup ve kartpostallara. Yurtdisinda daha da bir sevindiriyor insani. Benim o zamanlar bilmedigim sehirlerden bayram icin, yeni yil icin Turkiye’nin farkli yerlerinden gonderilen o guzelim kartpostallar ve onlari aylarca annemin vitrinde saklayisi. Telefon gorusmesi bile zor olan bir zamanda, dort gozle beklenirdi uzaklardan gelen bu güzellikler, hatta halen sakladiklarim vardir. Simdi hersey fazlasiyla hizlandi, boyle guzel degerler malesef unutulur oldu.

    O yuzden, cok guzel bir yazi ve video olmus; ayrica cok degerli bir calismaya imza atilmis, emeklerinize saglik.

    • Çok teşekkür ederiz. Ben kartpostalla çocukluğumda tanışan şanslılardan değilim maalesef. Yaşım her ne kadar o döneme yetişse de ailede böyle bir gelenek yoktu. Nasıl oldu da heveslendim bilmiyorum ama iyi ki de hobi edinmişim 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir