Haifa Kamal ile Huzur Veren Nağmeler Eşliğinde Röportaj

Haifa Kamal ile Huzur Veren Nağmeler Eşliğinde Röportaj

Haifa Kamal Kimdir?

Huzur verici sese sahip olan Ürdünlü bir sanatçı Haifa Kamal. Alaa Wardi ile birlikte hazırladıkları Fairuz Medley isimli acapella performansı ile tanıştım kendisiyle. Alaa Wardi ise yıllardır takip ettiğim muazzam bir acapella sanatçısı ve iki ses birleşince ortaya muazzam bir eser çıkmış. Haifa Kamal’ın sesinin büyüsüne öylesine kapıldık ki her gün eşimle birlikte birkaç kez dinliyoruz eserlerini. Blogumda eserlerine hayranlık duyduğum insanlarla röportajlar yapıyordum ama ilk kez farklı diller konuşan bir sanatçıya ulaşmak diledim. O kadar nazikti ki hiç kırmadan kısacık bir zamanda sorularımı yanıtladı. Aslında bu ummadığım bir şeydi ve tahmin edebileceğinizden çok daha mutlu oldum. Kendisinin cevaplarını eşimle beraber Türkçe’ye çevirdik ama yine de cevapların İngilizce asıllarını da paylaşmak istedim. Eğer çeviride bir hatamız olduysa yorumunuzla paylaşmanızı rica ediyorum.

Haifa Kamal Röportajı / İnterview with Haifa Kamal

Who is Haifa Kamal, whose voice is peaceful?  Can you tell us about yourself? Sesi huzur veren Haifa Kamal kimdir? Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Passionate Jordanian independent singer/music producer , with BA degree in Arabic music , from a musical family , always exploring new music genres , and blending them with oriental twists. Müzisyen bir aileden gelen, Arap Müziğinde BA derecesine* sahip, her zaman yeni müzik türlerini araştıran ve onları oryantal kıvrımlarla harmanlayan tutkulu bir Ürdünlü bağımsız şarkıcı ve müzik yapımcısı.

How did your music adventure begin? Müzik maceranız nasıl başladı?

Raised in a musical family, daughter of Palestinian singer & composer (Kamal Khalil), I mastered Arabic singing since young age, seeking my independent journey later, & collaborating with alot of Jordanian & international musicians, bands & orchestras, performing as solo & ensemble singer in international music festivals in Turkey, Cyprus, Scotland, Tunisia, Egypt, Kuwait and many others. Müzisyen bir ailede, Filistinli şarkıcı ve besteci Kamal Khalil‘in kızı olarak büyüdüm. Küçük yaşlardan beri Arapça şarkı söyleme konusunda ustalaştım. Sonra kendi bağımsız yolculuğumun peşine düştüm. Hem Ürdünlü hem de uluslararası müzisyenlerle, gruplar ve orkestralar ile işbirliği yaptım. Solo ve topluluk olarak performans sergiledim. Türkiye, Kıbrıs, İskoçya, Tunus, Mısır, Kuveyt ve nice ülkelerde uluslararası müzik festivallerinde şarkı söyledim.

You have a very naive and peaceful voice.  Even though I don’t understand the words while listening to your songs, it feels like a beautiful dream.  Will we be able to listen to new tunes from you soon?  Can you share your goals and dreams? Çok naif ve huzur verici bir sesiniz var. Şarkılarınızı dinlerken sözlerini anlamasam da güzel bir rüyada gibi hissettiriyor. Acaba yakın zamanda sizden yeni ezgiler dinleyebilecek miyiz? Hedeflerinizi ve hayallerinizi paylaşabilir misiniz?

I produce a couple of new songs every year, as I spend alot of time working on the music in my songs, in addition to new Lyrics and stories to sing about, and finally to create a visually appealing final product to the audience. I’ve released 2 Albums: first one is (Denya) in 2014 , second was (#TheEDMProject), an EP, in 2018, it took me years to produce each and every song of these albums. in between I’ve released some nice singles, and duets with brilliant musicians like Alaa Wardi & Yazan Rousan. Her sene birkaç yeni şarkı üretiyorum. Şarkı söylemek, yeni şarkı sözleri ve hikayelere ek olarak izleyicilere görsel olarak çekici bir ürün oluşturmak ve müzikler üzerinde çalışmak için çok zaman harcıyorum. İki albüm çıkardım: Birincisi 2014 yılında (Denya), ikincisi ise 2018’de (#TheEDMProject) bir EP** idi. Bu albümlerin her bir şarkısını üretmem yıllar aldı. Ayrıca iki albüm haricinde bazı hoş tekliler ve Alaa Wardi ve Yazan Rousan gibi parlak müzisyenlerle düetler yayınladım.

In the next step I’m focusing on more live performances & Video shooting my sings, as audience are more attracted nowadays to the visual part of the song in addition to the music. Bir sonraki adımda, canlı performanslara ve şarkılarımın video çekimlerine daha fazla odaklanacağım. Çünkü izleyiciler günümüzde müziğin yanı sıra şarkının görsel kısmına da daha fazla ilgi duymakta.

What do you think about Turkish music?  Can you sing your favorite Turkish melody with your beautiful voice? Türk müziği hakkında ne düşünüyorsunuz? En sevdiğiniz Türkçe ezgiyi bizim için güzel sesinizle okuyabilir misiniz?

Turkish culture is very rich, especially in Arts & music, it shares alot of similarities with Arabic culture, still unique and beautiful, actually I shoot my latest music video in Ankara – Turkey, people were very friendly, and kind, an experience that I would love to repeat again in the near future. My Song (Ta’al) in Ankara-Turkey: Türk kültürü özellikle sanat ve müzik açısından çok zengin. Arap kültürüyle hâlâ eşsiz ve güzel bir çok benzerlik paylaşıyor. Aslında en son müzik videomu Ankara – Türkiye’de çekmiştim. İnsanlar çok cana yakın ve nazikti. Yakın gelecekte tekrarlamak istediğim bir deneyim. Ankara’da klibini çektiğim şarkım Ta’al:

Eğer bu röportajı beğendiysen belki blogumda paylaştığım diğer röportajları da okumak isteyebilirsin. Buraya tıklayarak röportajlarımın bulunduğu kategoriye gidebilirsin ? Ayrıca eşimin kartpostal mağazasını da ziyaret ederek yeni bir hobi keşfedebilirsiniz. Sağlıcakla…

*BA, bir Sanat Lisans derecesi. Bu derece dört yıllık eğitimden sonra elde edebilir.

**EP, ortalama bir albümden daha kısa, genellikle 4-5 şarkı içeren kayıtlardır. Süresi genellikle yarım saatten azdır.

Yeni Yazı Posta Servisi

2 Comments

  1. Vaoov çok orijinal olmuş bu röportajınız, çok güzel ? Haifa Kamal’i tanımıyordum, huzur veren bir sesi var gerçekten. Acapella videosu çok tatlı 🙂

    • Harika bir sesti. İlk dinlediğimde röportaj için şansımı denemek istedim ve karşılık bulmam şaşırtmıştı 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir