Filiz Uysal İle Tiyatro Üzerine

Bir cevap yazın

Misafir olarak yorum yaz

 1. Türkiye de maalesef tiyatroya gereken önem verilmiyor. Sinema 1 alkış hak ediyorsa tiyatro 3 alkış hak ediyor. Üniversitede tiyatro oyunu için izin almak istedik, ABD’ye gitmek için vize almanın bizim iznimizden daha kolay olduğunu öğrendim.

  1. İnsanlar tarafından verilmiyor olsa da devletin tiyatroya devlet tiyatrolarında ve özel tiyatrolarda olsa seviyede destek verdiğini düşünüyorum. Özel tiyatrolarda çalıştım ve hazırladığınız oyun için devletten yeteri hatta bazı oyunlar için fazlasıyla hibe alabiliyorsunuz (elbette belli bir sahne alma zorunluluğu oluşuyor, mesela en az 20 kez sahne alacaksın gibi).
   İnsanlarımız için ise tiyatro sadece güldürüden ibaret. Devlet tiyatrolarının en çok talep gören oyunları komedi ağırlıklı oluyor. Daha önce bir yazımda da bahsetmiştim: İş öyle bir seviyeye geliyor ki sanatçı bile insanlar için daha komik olmak zorunda hissederek yer yer oyunun ruhundan kopuyor.

   1. oyunu sergilemek istediğim salon devlete ait bir salondu, o nedenle izin için çok uğraştık hatta oyunun bir kopyasını bile verdik TC kimlik numaralarımıza kadar aldılar o da yetmezmiş gibi oyunun olacağı gün polis geldi seyircileri tek tek kontrol ederek içeriye aldı. Bence tamamen saçmalıktı.

    1. Aslında olay şöyle oluyor(du): Salonla anlaşılır, eğer bir ücret talep ediliyorsa verilir, bir güvenlik görevlisi ile anlaşır ve sahne alırsınız. Elbette insan faktörü çok büyük sıkıntı, bazıları maalesef insanların hele de öğrencilerin işini zorlaştırmak için elinden geleni yapıyor.

 2. Filiz Uysal’ı böylelikle yakından tanımış olduk.Ne güzel sevdiği bir işi yapıyor. Tiyatroyu ve tiyatrocuları oldum olası hep sevdim:)Bence çok saygı duyulacak bir meslekleri var..Röportaj için emeğinize sağlık: )

  1. Çok iyi bir insandır. Orada bulunduğum süre boyunca muhabbetlerini eksik etmeyip her seferinde güler yüzle karşıladılar. Tiyatro sahnesinde olmak kolay değil fakat oldukça zevkli bir iş: Saygıyı gerçekten hak ediyor her bir sanatçımız 🙂

   Bu arada ilk ziyaretiniz için çok teşekkür ederim, umarım tekrar başka yazılarda da görüşebiliriz 🙂

Sliding Sidebar