Eşsiz Muhabbetiyle Tuğba Gülyeşil

7 mins read

Röportaj Öncesi.

Sesiyle ve bendiriyle mest eden, huzura sevk eden, muhabbetini hissedebilmeniz için birkaç icrasını dinlemenizin yeterli olacağı, güzel insan Tuğba Gülyeşil… Kendisini ilk olarak “O Yâr Gelir” türküsünü icra ettiği videosu ile tanımıştım. O günden sonra ara ara youtube kanalına uğrar ve kayıtlarını dinlerim. Hani bazı anlar huzur için bir bahane ararsınız ve naif bir seste bulursunuz kendinizi. Böyle anlarda uğradığım birkaç duraktan birisi oldu kendisi. (İmamyar Hasanov ve Nermine Memmedova’dan Ay Işığında parçası ve Celo Boluz şuan aklıma gelen nadir güzellikteki duraklarımdandır.) Tuğba Gülyeşil’in youtube kanalına son uğrayışımda ilk kez onun naif sohbeti ile karşılaştım. Bendir dersleri vermeye başlamıştı youtube kanalında ve bendir öğrenmek hevesim olmasa da dersi sonuna kadar dinledim. Dersin sonuna doğru, bu blogdaki diğer tüm röportajların gerçekleşebilmesinin temelindeki arzuyu hissettim, zihnimde beliren sorulara cevap bulmalıydım. Kendisine instagram hesabı üzerinden ulaşıp, ricada bulunduğumda çok nazik bir şekilde kabul etti ve kısacık bir zamanda cevaplayıverdi. Bir kez de buradan teşekkürlerimi sunuyor ve sizleri kısa ama pek tatlı bir röportaj ile baş başa bırakıyorum.

Tuğba Gülyeşil Röportajı.

Bendir ile muhabbetiniz, yol arkadaşlığınız nasıl başladı? Aranızdaki bağı ifade edebilir misiniz?

İnandığıma göre, her insân, dünyâda arayacak olduğunu ezelden bulmuş da gelmiştir. Bulmak, aramaktan evveldir. “Bu başka hesâb” dediği gibi âşığın. Bu âlemde kişinin bulduğunu anımsaması bir “âteş”e bakar. Benim içimdeki âteşi tutuşturan merhûm Nezih Uzel oldu. Tıpkı bir bendirde ‘düm’ü vurduğunuzda o sesin, yanınızdaki bendirde de rezonans ile tınlaması gibi, eliniz ona değmediği hâlde. O bendirine vurdu; darbı içimde yankılandı. Böylece o güne dek duvarda asılı duran, bazen elime aldığım bendir sâzı, hayâtımın tâ kendisi oldu.

Türküler, ilahiler ve nağmeler… Onları icra ederken nasıl bir ruh hali hasıl oluyor sizde? Kelimerlere dökülebilecek gibi değiller belki ama en azından o hale ayna olabilecek bir şekilde anlatabilir misiniz?

Cevâbı, soruda beyân etmiş olduğunuz gibi; asırlar aşan güfte ve bestelere bu çağın bir sesi olmanın şükrü, 29 harfle ifâde edilemeyecek kadar kadîm ve uzun bir öykü. Bir cümle ile arz etmeye çalışayım; bir nağme, söz, şi’r, söyleyenin neresinden doğarsa, muhâtabın o köşesine varırmış. Yani sorunun cevâbı siz dinleyenlerde…

Bendir ve diğer sazlar için eğitim almayı bir mürşid-mürid ilişkisi olarak mı görüyorsunuz? Hocası, talebe için nedir, ne olmalıdır?

“Aramayla dost bulunmaz

Sende yoksa sende yoksa

Alınmaz asla satılmaz

Sende yoksa sende yoksa”

demiş âşık.

İçinde olmayan için yapabileceğin hiçbir şey yoktur. İçinde olana varman için ise bir vâsıta gerekir. Bir insan, bir nesne, bir çiçek, bir hayvân… İçinde hangisinin rengini buluyorsan izini tutarsın. Her biri, aynalarda seyr’ettiğin kendindir. Mürşîd olan sensin mürîd kendine. Kalan her zerre birer âyîne. Bendir ve diğer sazlar da buna dâhil. Bu öyküde bahsi geçen bir Usta var, ta’lim gördüğün. O da “iz” olarak ulvî bir önem arz ediyor. Yoldasın, yürüyorsun; arıyorsun, bir tanıdık iz gördün; ya da ses duydun ki o da izdir. Sesin/iz’in seni götürdüğü yere gidiyorsun. Ama kendi ayaklarınla, kendince… Sağa kayarsın, sola kayarsın. Ama iz ortadadır, görürsün ve yolundan şaşmazsın. Benim dünyâmda usta tam olarak budur. Bi’l-vesîle, izine leyl ü nehâr şükrettiğim Usta’m Serdâr Bişiren’i de yâd edip sözümü sonlandırayım. Çok söz yalansız olmaz derler.

Eğer bu röportajı beğendiysen belki blogumda paylaştığım diğer röportajları da okumak isteyebilirsin. Buraya tıklayarak röportajlarımın bulunduğu kategoriye gidebilirsin 🌾 Sağlıcakla…

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

ADAMKARGA

2009'den beridir blog yazar: çocuk yaşlarında dinlediği kararsız karga radyo tiyatrosunun etkisinden hâlâ kurtulamamıştır; hayal dünyasında bir karga olarak doğan ve kararsızlığından ötürü insanlığa mahkum edilen saçma sapan birisidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.