Doğada Yaşamaya Özendiren Youtube Kanalları

Doğada Yaşamaya Özendiren Youtube Kanalları

Doğada Yaşamak.

Doğada yaşamak, doğa ile iç içe olmak bir çok insan için sadece bir hayal. Bendeniz de bunlara dahilim. Köyde yaşıyor olsam da bilgisayarımın başından kalkıp doğanın içine kendimi atacak yeterli bir heyecana, ekipmana ve deneyime sahip değilim. Hep daha ileri bir zamana öteliyorum ve bahanelere sığınıyorum. Fakat doğa yaşamıyla alakalı videolara denk geldiğim zamanlarda ise büyülenmiş gibi izliyor, sanki doğadan çok uzaktaymışım gibi hasretlik kalıyorum. Bu yazı hem kendime bir itiraf ve uyanış çağrısı olması… Hem de sizlere takip ettiğim youtube kanallarından doğanın büyüsü ile dolu olanları paylaşacağım. Listede dünyanın bambaşka yerlerinde, farklı insanların doğa ile olan ilişkilerini, doğada yaşamak üzerine tavsiyelerini bulabileceğiniz youtube kanalları yer alıyor. İçlerinde kaybolacağınız videolara sahip olduklarına emin olduğum kanalları paylaşacağım ve listeyi her zaman güncel tutmaya çalışacağım. Eğer listede yer vermediğim bir kanal biliyorsanız, lütfen yorumunuzda benimle paylaşın. Listeye geçmeden önce söylemeliyim ki, kapak fotoğrafındaki ben değilim, bizim İbrahim ?

Primitive Technology

Henüz altı videosu varken, yaklaşık dört yıl önce izlemeye başladığım bir kanal Primitive Technology. Avustralya’nın Queensland eyaletinin kuzeyinde bir bölgede takılıyor kahramanımız. Kendisi de bir blog yazarı. Doğada yaşamıyor ama hiç bir güncel ekipman kullanmadan yaptığı projelerini izlemek keyif verici. Ayrıca her videonun Türkçe altyazısı da mevcut. Belli aralıklarla projeleri için kamp bölgesine gidiyor sadece. Geçtiğimiz yıl, bu konu üzerine bir kitap da yazdı fakat Türkçe çevirisi bulunmuyor. Doğa yaşamı ile ilgili ilk takip ettiğim kanal olduğu için onu listenin başına koymak istedim.

DonVonGun: Bir Uzman ve Köpeği

Köpeği ile doğada zaman geçiren bir hayatta kalma uzmanı, fotoğrafçı, bushcraft* sporcusu ve ağaç oymacısı var sırada. Danimarka, İsveç coğrafyasında yaşıyor köpeği ile beraber. İlk tavsiye ettiğim kanalın aksine modern ekipmanlara sahip ama onu izlerken öğrenebileceğiniz çok şey var. Ekipmanlarını ve kullandığı her şeyi hem videolarının açıklama kısmında hem de internet sitesinde ayrıntılı bir şekilde paylaşıyor. Kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

*Bushcraft Nedir?

Bir hayatta kalma sporudur. Bir bıçak ve belki sadece bir balta ile doğada bulduğunuz şeylere şekiller vererek bir yaşam alanı oluşturma, hayatta kalma çabasıdır. Sadece doğada bulduğunuz şeylerle (dal, kütük, sarmaşıklar vb.) bir yaşama alanı yaptığınızı, sonra yemek pişirmek için kabınızı, yemek için kaşığınızı, su içmek için bardağınızı ve dahası her şeyi kendi ellerinizle yaptığınız düşünün. Hatta yemeğinizi bile yanınızda getirdiklerinizle değil de doğadan temin ettiğiniz şeylerle yaptığınızı hayal edin. Aslında net bir tanımı olmasa da hemen hemen böyle bir şey bushcraft sporu.

Cemal Açar

Kendisini bir streç’ten çadır yapma videosu ile tanıdığım Cemal Bey‘i de anmadan geçmek istemedim. Herhangi birimizin amcası, dayısı olabilecek kadar bizden birisi. Kanalında yer alan bir çok kendin yap videolarının yanında doğa maceralarına da yer veriyor. Hele bir katlanabilir soba icadı var ki, imreniyorum ve keşke bende de olsa diye iç geçirmeden edemiyorum 🙂

Brooks & Birches: Zor Şartlarda Doğada Yaşamak

Amerika’nın kuzeydoğusunda, zorlu doğa koşullarında kamp yaparak hayatta kalma becerilerini geliştirmeye çalıştığını ifade eden genç bir arkadaşımız var sırada. Diğerlerinin aksine videolarında ara ara sesini duyuruyor. Bushcraft tarzıyla yaptığı kamp alanı serisini ise izleyeceklerinizin başına alın diyebilirim. Buradan kanala ulaşabilirsiniz.

Advoko MAKES

Bu yazıyı yazma fikrimin uyandığı kanaldır kendisi. Keşfedeli birkaç gün oldu sadece. Rusya’ya bağlı Karelya Cumhuriyeti’nde yaşayan kahramanımızın harika bir kütük kulübesi var. Kanalında çok fazla video olmasa da yazı fikrini doğran kanal olduğu için listeye eklemek istedim. Kanalına buradan ulaşabilirsiniz.

Doğada Doğaçla: Doğada Yaşamak, Yaşlanmak!

https://www.youtube.com/watch?v=1J0a0X3vBkQ

Benim de yapmak istediğim hatta bir süre yaptıktan sonra uzun bir ara verdiğim köy belgeselleri çeken bir youtube kanalı Doğada Doğaçla. Köy insanının hayatından kesitler sunan hatta ağaç ev yapma serisi de bulunan kanal, tatlı bir tebessüm uyandıracak hoş muhabbetler içeriyor. Tamamen bir köy hayatını tercih etmek hayalinize az da olsa cevaplar bulabileceğiniz bir kanal burası.

Serdar Kılıç

Kendisini tanımayanınız azdır. Assolist olarak onu sona ekliyorum. Aslında bir youtube yayımcısı değil, farkındayım ama youtube kanalında eski programlarının tüm bölümlerini bulabiliyorsunuz. Kendisi tatlı sohbeti eşliğinde doğada yaşamanın inceliklerini ve güzelliklerini öğretiyor. Televizyon programları arasında nadir takip ettiklerimdendir. Güzel insandır vesselam.

Karadeniz’de Bir Doğa Adamı: Kamer Aygün

En sona bir youtube kanalı değil ama bir youtube kanalından çok daha fazla içeriğe ve doğaya dair her şeye sahip olan bir instagram hesabı bırakacağım. Güzel insan Kamer Aygün. Rize’de yaşıyor ve yöresinin tüm güzelliklerini, tüm doğal imkanlarını takipçileri ile paylaşıyor. Çay toplamaktan tutun da en minik ota, çiçeğe varana kadar her şeye şahit olabileceğiniz bu hesabı takip etmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Emin olun size ve hayatınıza dokunabilecek ve yeni bir şeyler katabilecektir. Paylaşımlarının yegâne amacının, bizlere bir şeyleri hissettirebilmek ve öğretebilmek olduğunu her fırsatta dile getiren birisi ve ayrıca o da bir blog yazarı.

Bu listeye daha bir çok youtube kanalı eklenebilirdi. Yerli ve yabancı sayısız kamp kanalı mevcut. Fakat takip ettiklerimin haricinde, bilmediğim kanalları sırf liste uzun olsun diye eklemek istemedim. Fakat sizlerin yorumlarıyla tavsiye edeceği kanallarla ve zaman içerisinde yeni keşfedeceğim, takip etmeye başlayacağım kanallarla bu listeyi uzatabilir, güncel tutabilirim. Eğer bu listeyi beğendiysen gönüllü karantina günlerinde yapılabilecek şeyler üzerine hazırladığım bir başka liste de ilgini çekebilir. Dilersen yazıya buradan ulaşabilirsin. Sağlıcakla…

Yeni Yazı Posta Servisi

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir