Biraz Cesaret, KaSeT #3

6 Dakikada Okunur

Dört güzide öğrencimle, okulumuzda KaSeT adını verdiğimiz gizli bir tim kurduk: Kitabı Sevdirme Timi. Amacımız öğrenciler arasında kitap okuma oranını artıracak faaliyetleri artırmak ve bu işe tatlı bir yön eklemek. Ayrıca bu faaliyet içerisinde okuduğumuz kitapları yorumlamak da var. Bu yazıda ekibimizin her şeyi olan üç öğrencimin yeni kitap yorumlarını paylaşıyorum. Eğer onların yorumlarını okumaya devam etmek dilersen önceki yazımıza da göz atabilirsin.

BAŞARABİLECEK Mİ?

Bu romanı okurken adından da anlayacağınız üzere periler ve cinler gibi ilginç varlıklarla  karşılaşacaksınız. Ben kitabı okurken çok eğlendim ama tabi birazda cesaret göstermek gerekebilir.

Eminim romanın içeriğini merak ettiniz. Sizinle biraz paylaşayım;

Karakterimiz genç bir kadın. Bu genç kadın çalışmak zorunda olduğu için tanıdığı, güvendiği ve sevdiği birisi tarafından Yedi Çobanlar Çiftliği’ne götürülür. Orada köşkün hizmetçisi olarak çalışacaktır. Ama bilmiyordur ki o köşke periler ve cinler hakimdir. Peki karakterimiz bu duruma yani daha önce hiç karşılaşmadığı perilere, cinlere ve onların yapacağı ilginç sınavlara  alışabilecek midir?

Galiba devamını kendiniz deneyimlemek istersiniz. Bence oldukça keyifli bir kitap. Okumanızı kesinlikle tavsiye ederim. Benim hissettiğim duygularla ve aynı keyifle okumanızı umuyorum:)

Buse Sahan


ÜMİT, ÜMİT, ÜMİT

Çok ümitli miyiz? Yoksa çabuk mu pes ediyoruz? Kitaptakiler ümitli peki neden ümitli biliyor musunuz? Biraz anlatayım;

Kitaptaki çocuklar kuş yakalayıp satıyorlar diyeceğim ama satmaya çalışıyorlar desem daha doğru olur çünkü tuttukları kuşları alan insan yok alsa alsa birkaç kişi. Ama çocuklar yılmayıp satmaya çalışıyorlar ve bunun için çok emek harcıyorlar. İnsanlar yaklaşıp kuşlara baktıkça heyecanlanıyorlar. Kitap biraz acıklı. Çocukların kuş sattığı yerde hem de tam karşılarında bir şey var ve paraları olmadığı için bakmakla yetiniyorlar. O satırları okurken kitabın içine girip o çocuklara yardım etme isteği geldi ama kitabın içine girip yardım edemeyeceğim aklıma geldi ve sadece üzülmek zorunda kaldım.

Kitapta şu söz dikkatimi çekti “Azat buzat, beni cennet kapısında gözet!” Bu sözü insanların kuşları alması için söyleniyor ama ne kadar söylenirse söylensin insanlarda bir etki oluşturmuyor bu sözü şimdi söylesek ben de dikkate almam ama önceden kuşları dua edip havaya atmak o kişiyi kuşların cennet kapısında karşıladığına inanılırmış bunu da kitaptan öğrendiğimi söyleyeyim. Kitabı okumanız dileğiyle…

Izel Azra Aksoy


ACI TECRÜBE

Teneke… İlk bakışta bu kitap isminden pek bir şey anladığım, içeriğini tahmin ettiğim söylenemez. Siz kitabın adını duyunca ne hissettiniz bilmiyorum ama ben bir hayli merak ettim. Aslına bakarsak kitabımızın içeriği çok etkileyici.

Anlatılanlara gelecek olursak, çok iyi kalpli olan ama kıymeti maddi kazanç uğruna çürütülen bir kaymakamımız var. Kaymakam bir kasabaya görevlendirilir. Ve bu görevi kaymakamlıktaki ilk görevidir yani çok gençtir ve hiç tecrübesi yoktur. Kaymakamın gençliğinden ve tecrübesizliğinden yararlanarak onu kandırırlar, bir bilgi vermeden ona köy için de oldukça önemli olan bir şey imzalatırlar. Ha kaymakamda öyle tamamen yalnız sayılmaz, maddi olarak güçsüz ve az sayıda olsalar da destekçileri de vardır tabii. Ayrıca oldukça kararlıdırlar.

Kitabın son sayfalarında, benim boğazım düğümlendi, çok etkileyiciydi. Eminim ki kitabı okurken siz de aynı şeyleri hissedeceksinizdir. Ve son sözlerimdeyse size haddim olduğu kadar bir tavsiyede bulunmak isterim, kitabın roman kısmını da oyun kısmını da okumalısınız. Kitaptan beni etkileyen bir alıntı, “Yenilmeyen doğru, yenmiş sayılmaz. Doğru yenile yenile öyle keskin bir hale gelmeli ki… Yüz bin yıl su altında yıkanmış, düzelmiş çakıl taşı gibi.” … Sizce de öyle değil midir?

Sude Sahan


Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

ADAMKARGA

2009'den beridir blog yazar: çocuk yaşlarında dinlediği kararsız karga radyo tiyatrosunun etkisinden hâlâ kurtulamamıştır; hayal dünyasında bir karga olarak doğan ve kararsızlığından ötürü insanlığa mahkum edilen saçma sapan birisidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.