Barfi: Aşkın Dile İhtiyacı Yoktur

Seyirci ulamında

Barfi Filmi Hakkında

Başrollerinde Ranbir Kapoor, Priyanka Chopra ve Roopali Ganguly’nin olduğu 2011 yapımı, izleyende tarifsiz duygular yaşatmayı başarabilen, unutulmaz bir filmdir Barfi. Eğer Hint sinemasına karşı bir önyargınız varsa, bu önyargıyı kırmak için ilk sırada izlemeniz gereken filmlerdendir. 150 dakikalık süresi gözünüzü korkutmasın; bu sürenin tamamına değeceğinden emin olabilirsiniz. Bol baharatlı bir yemek tadında olan “kaliteli” Hint filmleri, bu zamanın hakkını sonuna kadar verebiliyor. Şarkılarıyla, hissettirdikleriyle, döktüğüm gözyaşları ve attırdığı kahkahalarla anlatmakta aciz kalınası bir film Barfi. Barfi filminin konusuna geçmeden önce buradan oldukça eğlenceli olan fragmanını izleyebilirsiniz.

“Senin duymak istediğin kelimeleri söyleyemez. Sen de ona duymak istediklerini duyuramazsın. Aşkın dili bazı zamanlar sessizlikten ibarettir.”

Barfi Filmi Konusu

Dünyaya gelişiyle annesini kaybeden Barfi, doğuştan sağır ve dilsizdir. Babası tarafında büyütülen Barfi, oldukça haylaz ve illallah ettiren bir çocuktur. Yaşı büyüdükçe de huyundan bir şey kaybetmez. Fakat zengin bir ailenin kızına aşık olan Barfi’mize hayat yeni sürprizler hazırlamıştır. Aşkı, babasının rahatsızlığı ve otistik arkadaşı Jhilmil’in aşkı ile çepeçevre sarılmıştır. Kendinizi kah güler kah ağlar bulacağınız ailecek izlenebilecek bir film kısacası.

Barfi Filmi Yorumu – Kişisel Notlar

  • Barfi filminde en sevdiğim ve hâlâ her fırsatta dinlemekten keyif aldığım şarkı: Ala Barfi!
  • Filmde Ranbir Kapoor ve Priyanko Chopra harika performans sergiliyorlar. Her ikisinin de oyunculuğuna hayran kaldım. Ranbir Kapoor, sağır ve dilsiz bir karakteri Charlie Chaplin ustalığıyla canlandırıyor. İki engelsiz insanın, engel kabul etmeyen aşkı… Bir saniye, biraz daha kendimi kaybedersem ipucu dolacak burası 🙂
  • Filmde en çok duygulandığım sahnelerden biri Kyon adlı şarkının girdiği kısımdı.
  • Filmi maalesef bir kez izlemedim. Bu yazıyı yazdım tarihe kadar dört kez izlemiştim.
  • İzlemezsen hayatında fark etmediğin bir eksik olarak kalacak eminim.

“Arzuladığım aşk böyle bir şeydi. Tıpkı dedem ve nenemin aşkı gibi. Gerçek aşk.. Beraber yaşamak ve beraber ölmek. Birbirinin kollarında. Arkada gözü yaşlı kimse bırakmadan. Onlar gittiler…beraberce… Beni yalnız bıraktılar. Jhilmil’in yerinde ben olabilirdim. Ama Barfi’ye Jhilmil sahip oldu. Çünkü o aşık olmayı planlamamıştı. Sonuçlarını düşünmedi. Hayatının nasıl olacağını düşünmedi. O sadece koşulsuz sevdi. Ve sonunda her şey güzel sonuçlandı.”

Eğer daha fazla film tavsiyesi okumak dilerseniz, blogumdaki diğer seyirlik yazılarına buradan ulaşabilirsiniz. Yazıda filmden bir kare paylaşmayıp üstüne bir de kendi çabamla öne çıkarılan görsel oluşturmamın sebebi; telif haklarıdır 🙂 Sağlıcakla.

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

Bir Yorum Yaz