Squid Game: Ön Yargılarımı Yıkan Kore Dizisi

Seyirci ulamında

Bir Güney Kore filmiydi izlediğim. Her ne kadar Kore dizilerine karşı bir ön yargı taşıyor olsam da konusu itibariyle tereddüt etmeksizin giriş yaptım. Konuyu görmeden önce adı bile ilgimi çekmeye yetti “Squid Game”. Oyun geçiyor bir kere adında, afişi desen yakıp geçiyor zaten ve dükkana buyur ediyor bir pazarcı edasıyla: “Abim gel içeri! Bak tam sana göreyim; oyun var, hayatta kalma var, fazla kafa da yormam, ayrıca sezon sonunda ikinci sezon için seni bin soruyla ve yarım kalmışlık hissiyle ortada bırakmam!”

fragman 1A

Squid Game Netflix yapımı, 9 bölümlük kısa bir dizi. Daha ilk dakikalarda dizide nelerle yüz yüze gelebileceğimizin işareti olan kalamar oyunu anlatısı ile diziye tutundum. Öyle bi’ tutundum ki baş rolümüzün gıcık oyunculuğuna ilk bölümün sonuna kadar bir türlü alışamadığım halde sabretmeyi başarabildim. İlk bölümün sonlarına ulaştığımda her şey değişmiş ve tam da umduğum hale evirilmişti: Oyun başlıyordu.

Squid Game dizisi konusu

Oyun, Güney Kore’nin çocuk oyunlarından ibaret. Oyuncular ise ödeyebileceğinden kat kat fazlasını borçlanmış, sefil bir hayat süren insanlar. Oyunun sahibi ise parayı nereye harcayacağını şaşırmış zengin insansılar.

Nasıl bir oyuna dahil olduklarından habersiz olan 456 kişi tamamen kendi özgür iradeleriyle bir araya getirilir. Altı farklı oyunda yarışacaklar ve tahayyül edemeyecekleri miktarda bir ödüle aralarından sadece bir kişi ulaşabilecektir. İnsanın iyisi ve kötüsüyle sahip olabileceği tüm yüzlerine şahit olabildiğimiz, hayatta kalma temasının yanında psikolojik drama olarak da nitelendirilebilecek harika bir diziydi.

Squid Game dizisi yorumu

İlk bölümün sonları itibariyle senaryo, oyunculuk ve akış adına her şeyini sevdim dizinin. Hayatlarına değinilen tüm oyuncularla bağ kurmayı başardım diyebilirim. Kendimi fazla kaptırıyor olmamdan dolayı yedinci bölümden sonra bir ara bölüm de rüyamda çevirdim.

Bir Kore dizisinden bahsediyor olmanın verdiği hayret ve şaşkınlıkla izlemeni tavsiye ediyorum. Neden ve nasıl oluştuğunu bilmediğim ön yargılarıma bu yazı ile son veriyor/Henüz cümleyi yazmayı bitirememişken aklıma geliverdi tüm nedenler; bir başka yazıda anlatırım artık./um. Diziyi tavsiye edebilmemin en büyük sebeplerinden birisi de ikinci sezonu kesin bir son ile bitse de asla konuda bir şeyin yarım kaldığını hissettirmemesi: Bir şey başladı ve güzelce bitti diyebiliyorum.

Eğer bir başka dizi, film saçmalamamı okumak dilersen buradan ilgili kategoriye ulaşabilirsin ve eğer hâlâ youtube kanalımdan haberin yoksa buraya tıklayarak ziyaret edebilirsin. Sağlıcakla…

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

Bir Yorum Yaz


6 Yorum Yapıldı

 1. Elem dedi ki:

  Şu anda izliyorum ben de, ilk bölümü bitirdim. Hayatta kalma üzerine kurulu diziler ayrı bir güzel oluyor. Hayatta kalmalı ve oyunlu bir dizi de Japonlardan geldi geçen sene Alice in Borderland diye. O da bayağı beğeniliyor.

  Konu Kore dizileri olunca içimde susturamadığım bir öneri canavarı ortaya çıkıyor, o yüzden affınıza sığınarak yine bir Kore dizisi olan Sweet Home’u önereceğim. Bu sefer oyun yerine bilinmeyen bir nedenden dolayı canavara dönüşen insanlar var.

  Kore dizilerine olan önyargınızın nedenlerini de merak ettim ayrıca. Gördüğüm bazı kişilerden dolayı birkaç neden geliyor benim aklıma.

  • Adamkarga dedi ki:

   Alice in Borderland’ı izlemiştim ama ona sinir oldum. İkinci bir sezon için açıkta kalması üzdü beni. Normal olanı bu da olsa, bu şekilde bekletilmek hiç hoşuma gitmiyor 😅 Sanırım dizi insanı değilim.

   Dizi tavsiyeni yabana atmayacağım. Teşekkür ederim, kesinlikle bir göz atacağım 🙂

   Önyargı konusu aslında çok komik bir sebebe bağlı benim için. Senin tahminlerini çok daha merak ettim şimdi 🤔

 2. backlink misafiri dedi ki:

  Hocam saygılar diliyorum, mükemmel anlatmışsınız

 3. Eyüp Aktuğ dedi ki:

  Daha geçen hafta dikkatimi çeken bir diziydi. Netflix’te izleyecek bir şey bulamamaktan yakınıp, üyeliğimi iptal ettiğim haftaydı. Güzel bir sistem eleştirisi olmuş yorumdan anladığım kadarıyla.

  • Adamkarga dedi ki:

   İzlerken bu kadar popüler olacağını bilmiyorum dizinin. Şu aralar her yerde bu dizinin hayran çalışmalarını görmeye başladım.
   Güzel bir sistem eleştirisi olmanın yanında izlemesi de keyifli, tavsiye ederim kesinlikle 🙂