Kaynakça Gösterilmek Mutluluğu

Kargasal ulamında

Belki çok anlamsız gelebilecek bir mutluluk sebebidir, bilemiyorum ama bir üniversitenin sözlüğündeki sadece bir madde için bile kaynakça olarak gösterilmiş olmak beni mutlu etti. Temmuz 2019’da Ahmet Yesevi Üniversitesi’nin Türk Edebiyatı İsimler Sözlüğü‘nde Fikri Balcı (Tahir Fikri) maddesinde kaynakça olarak gösterilmişim.

Tahir Fikri’nin Ekmek Kapısı adlı kitabını okulumun kütüphanesinde bulmuş ve okumuştum. Oldukça ilgimi çeken kitap ve yazarı hakkında bir şeyler öğrenmek istediğimde ise elimde pek bir bilgi yoktu. Pes etmeyip ulaştığım bilgi kırıntılarını derli toplu bir şekilde Ekmek Kapısı ve Tahir Fikri Gizemi başlıklı yazımda paylaşmıştım. O sırada bu emeğimin tatlı bir karşılık bulabileceğini umamazdım: Standart bir yörük inadıydı sadece bu araştırma 🙂

Yazar, büyük ihtimalle müstear bir isimle birçok kitap yazdı ve sonrasında ortadan kayboldu. Kendisi hakkında sadece iki bilgiye rastlayabildim: Birincisi Niğde’li ünlüler başlıklı aynı isimleri barındıran birkaç yazıda adının geçiyor olması ama kitabımızın yazarı mı yoksa başka birisi mi kesin değil. İkincisi ise 2011 yılında Mardin’in Midyat ilçesinde yayımlanan Habur Gazetesinde, Ateş İlyas Başsoy tarafından yazılmış olan bir köşe yazısı. Bu yazının içeriği ise oldukça ilginç. Çünkü yine yazar hakkında bir bilgiye sahip olamıyorsunuz. Sadece diğer bir kitabı hakkında aldığınız merak uyandırıcı ipuçları ile daha büyük bir gizem oluşuyor zihninizde ya da sadece benim için öyle.

Bu yazıyı da çok anlamsız bir mutluluk eşliğinde yazıyorum. Bu ufacık şey bile blogumun gözümdeki tarifsiz değerini kat ve kat artırdı. Ayrıca ileriye dönük daha detaylı birkaç yazıya da yeterli miktarda heves sağladı.

Maddenin yazarı olan İlayda Şengül hanımefendiye de sanki bu yazıyı görecekmişçesine teşekkür ediyorum. Bugün de anlamsız bir şeye sevindim ve bunu daha da anlamsız bir yazı haline getirdim.

Hadi gel bunu kutlamak için bir oyun oynayalım 😉 Seni blogdaki rastgele bir yazıya ışınlayacak olan aşağıdaki butona tıkla ve gelen yazıyı okuyarak bir yorum yaz. Gelen yazı ana sayfada gizlediğim bir tanıtım yazısı da olsa bunu yapmalısın, kural böyle 🤷‍♂️

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

sesli yorum
guest
14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments