Hayvanat Bahçesi Mi?

6 mins read
6

Öğrencilerimle bir şeyler yapmayı, onlarla yazıp çizebilmeyi, fikir üretebilmeyi.. bir konu hakkında üç beş cümle de olsa düşündüklerini ifade edebilecekleri cümleler kurabilmeleri benim için paha biçilemez. Son dersimizde, altı kişilik bir sınıfta, hayvanat bahçeleri hakkında konuştuk. Kendi fikirlerimi paylaşmak yerine, öncelikle onların düşüncelerini yazmalarını istedim.

Konu hakkında neler düşündüğümü daha önce Sezer Ağabey ile yaptığımız bir Potansiyel Podcast kaydında paylaşmıştım. Eğer kaydı dinlemediysen diye buraya bırakıyorum. Öğrencilerimin masum cümleleri ile, en beğendiğimi en sona koydum ve çizim de ona ait, sizi baş başa bırakıp uzaklaşıyorum 🙂

Bence hayvanat bahçeleri bir yandan iyi bir şey. Çünkü hiç görmediğimiz hayvanları orada görüyoruz ve onlar hakkında bilgi sahibi olabiliyoruz. Ama bir yandan da o hayvanlar yuvalarından ailelerinden de yaşama stilinden kopuyor. Hayvanlar doğal ortamlarında daha iyi daha güzel ve daha sağlıklı bir hayatları varken biz onları hayvanat bahçelerine götürdüğümüzde, o hayvanlar üzülüyorlardır. Ailesinden, evinden ve yuvasından ayrıldığı için çok üzülüyorlardır. Siz de yuvanızdan, ailenizden, o güzel renkli evinizden ve arkadaşlarınızdan ayrılırsanız çok üzülürsünüz. Hayvanları kendi yerinize koyun. Bir de olayın bu tarafından bakın.

Hayvanat bahçeleri gereksiz. Çünkü bir sürü hayvanı kafeslere koyup, kafeslerde besleyip, kafeslerde büyütüyorlar. Bu onlar için çok kötü bir şey. O hayvanlar kendilerini besleyebilmek, büyüyebilmek istiyor olabilirler. Bir hayvan bir hayvanı avlayarak karnını doyurabilir. Bir aslan kafeste büyümek istemez. Kendi yaşam alanında kendilerini büyütebilmek, karnını doyurabilmek ister ya da bir maymun ağaçtan ağaca atlayabilmek ister. Hayvanı kafese koymak onlar için çok gereksiz bir şey. Bu hayvanları doğal yaşam alanlarından alıkoyuyorlar. Bu hayvanlar için çok kötü bir şey.

Bence hayvanat bahçesindeki hayvanlar kendine ait olan yerde yaşamalı. Kafeste belki rahat edemez, kafeste özgür olamazlar. İnsanlar, turistler gelip görecek diye hayvanları kendi yuvasından koparıyorlar. Mesela balıklar akvaryumda yaşamak yerine kendi denizinde yaşasalar, aslanlar kaplanlar ormanda yaşasa, sizce iyi olmaz mıydı? Herkesin kendine ait yeri var.

Hayvanat bahçeleri insanların dikkatini çekiyor ama biz hayvanların mutlu olup olmadığını bilemiyoruz. Hayvanat bahçeleri faydalı değildir. Bizler nasıl özgür ve canlıysak, onların daha özgür ve canlı olmaları gerekir. Onların bizden hiçbir farkı yok. Sadece onların özgürlüğünü kısıtlamış oluyoruz. Hayvanat bahçesindeki hayvanları serbest bırakmalıyız. Biz bir kafesin içinde olsaydık, çıkmak için dayanamazdık. Onlar da aynılardır.

Hayvanat bahçeleri bir sürü hayvanın kafeslerde tutsakmış gibi yaşadığı bir yer. Bir hayvanat bahçesinde neredeyse tüm hayvanlar var. İnsanların gelip onları izlemeleri ve sonra para vermeleri için olan bir şey. Sırf para kazanmak için hayvanların hapsedilmesi kötü. Farklı iklimdeki hayvanları bir araya toplayarak doğanın dengesini bozuyorlar. Bu hayvanlar ve doğanın dengesini korumak için kötü.

Hayvanların kafeste olmaları iyi bir şey değil. Onları ailelerinden koparıp zorla kafese koyuyorlar. Bence bu çok acımasızca bir şey. Bir insanı alıp kafese zorla koysak, bütün hayatın boyunca burada yaşayacaksın desek, güzel olur muydu? Nesli tehlikede olanları doğal bir yaşam alanı oluşturarak oraya koyabiliriz ama diğer hayvanları niye orada tutuyoruz ki. Sırf insanların zevki için onlara acı çektiriyoruz. Onların da bu hayatı özgürce yaşamaları gerektiğini düşünüyorum.

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

ADAMKARGA

2009'den beridir blog yazar: çocuk yaşlarında dinlediği kararsız karga radyo tiyatrosunun etkisinden hâlâ kurtulamamıştır; hayal dünyasında bir karga olarak doğan ve kararsızlığından ötürü insanlığa mahkum edilen saçma sapan birisidir.

6 Comments

  1. Kargana çok üzüldüm ve hikayesine çok şaşırdım gerçekten. Kuşların stresten tüylerini yolduklarını biliyordum ama bu kadar ileri gidebilecekleri aklıma gelmezdi. Tabi bu sadece kuşlarda değil, tüm canlılarda görülebilir bir olay esasen. Cheddar da yoluyordu ilk geldiğinde misal… Ve bilmukabele katılıyorum vardığınız sonuca. Güzel bir sohbet olmuş, zihninize sağlık 🙂

    • Maalesef benim için unutmak istediğim ve bir daha kuş edinmeme kararı aldığım bir hüsrandı Ridwan. Sadece bizim hislerimiz var sanıyoruz bazen :/
      Öğrencilerim adına teşekkür ederim 🙂

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.