Bir Filmi 15 Kez İzlemek: 3 Idiots

Seyirci ulamında

film öncesi kişisel notlar

Bollywood ile bir Ajay Devgn filmi ile tanışmış olsam da sevmem ve müptela olmam Hrithik Roshan ile başladı. Ardından keşfettiğim Shah Rukh Khan ve Aamir Khan ile izlediğim filmlerin çetelesini tutar oldum. Bu zamana kadar birkaçı hariç hepsi, kendi türlerinde kaliteli yüz yirmi beşin üzerinde Bollywood filmi izledim. Bu filmlerden bazılarını defalarca kez, bıkmadan usanmadan izledim. Rekorumun sahibi ise bir Aamir Khan klasiği olan 3 Idiots oldu.

Bu on beş sayısını açıklamak zorunda hissediyorum kendimi: Filmi çok sevdim ve herkes izlesin istedim. İkna ettiğim herkesle birlikte oturup tekrar tekrar izledim. Bir akşam filmin şarkılarından birine rastlayıp şarkıyı üçüncü kez başa sardığımda dayanamayıp filmi yeniden izledim yıllar sonra. Her şeyi unutmuş, berrak bir zihinle kah kahkahalar atarak ağladım kah baya baya ağladım. Film izlemeyi biraz abartılı yaşıyor olabilirim.

3 idiots filmi hakkında

Başrollerinde Aamir Khan, R. Madhavan, Sharman Joshi, Kareena Kapoor ve Boman Irani’nin yer aldığı 2009 yapımı bir Hint filmi. Ülkesinde ve dünya genelinde gişe rekorları kıran, oldukça başarılı bir film. Birçok insan Hint sineması ile bu film sayesinde tanışmıştır.

Farklı yaşam şartları ile yetişmiş üç mühendislik öğrencisinin arkadaşlığının hikayesidir 3 Idiots: Ülkenin en başarılı öğrencilerini kabul eden üniversitenin yönetiminde hayattaki tek değer verdiği şey başarı elde etmek olan Viru Sahastrabudhhe bulunmaktadır. Makineleştirilmiş ve yarışa dayalı eğitim sistemine karşı bir senaryosu var filmin. Rancho, bu sisteme karşı olan, sorgulayan ve bilgiye aç bir öğrencidir. Farhan, ailesi tarafından mühendisliğe zorlanan ve hayallerinden vaz geçmiş bir profile sahiptir. Raju, hayal ettiği yerde olsa da ailesinin maddi sıkıntılarına şifa olamamak korkusuyla boğuşmaktan derslerinde başarılı olamaz. Fakat filmde herkesin hayatına dokunan sloganımız günü kurtaracaktır: Aal Izz Well!

Ne olursa olsun kalbinize “Aal Izz Well” (her şey yolunda) demelisiniz. Çünkü kalbiniz çok hassastır ve sözlerinize çabuk kanar.

3 idiots filmi yorumu – kişisel notlar

Size filmi anlatırken ülkemizin de en büyük sorunlarından olan yarışa dayalı eğitim sisteminden bahsedebilir, buna kendimce birkaç çare sunabilir ve dertleşebilirdik. Ama maalesef ben filmleri sadece duygusal bir bakış açısıyla izleyen ve kişisel yorumlar yapabilen gıcık bir seyirciyim. Bu film benim için muazzam bir arkadaşlık öyküsüydü. Yarış uğruna canından vaz geçebilecek kadar hayatları alt üst edilen nice öğrencinin de haykırışı olan 3 Idiots… (Dur!)

Bir sirk aslanı, kırbacın korkusu ile sandalye üzerinde oturmayı öğrense onun için iyi terbiye edilmiş diyebiliriz ama iyi eğitilmiş diyemeyiz.

 • Filmde en çok gözyaşı döktüğüm an, Farhan ve Raju’nun hayallerine kucak açtığı ve tüm korkularını arkalarında bıraktıkları anda Rancho’ya sergiledikleri okulun geleneksel saygı gösterisiydi.
 • Filmin en duygusal anlarından birisinde giren, anlamı da bir nevi filmi özetleyen Give Me Some Sunshine şarkısını bu yazıyı yazarken tekrar dinlediğimi itiraf etmeliyim.
 • Yıllar sonra filmi izlememe neden olan, başlar başlamaz tüylerimi diken diken eden Jaane Nahin Denge şarkısıydı. Hint filmlerine aşina iseniz bir çok şeyin eski Türk filmlerindeki gibi şarkı esnasında yaşandığını bilirsiniz. Filmin en duygusal ve göz yaşlarına sebep anı da bu şarkıdaydı. Kahkahalarla ağladığım ana dair bir iz de barındırıyor bu şarkı ama sahneler linkini verdiğim klipte yer almıyor 🙂
 • Filmin mottosu olan ve bir zamanlar dilime dolanan Aal Izz Well şarkısına haksızlık etmemek adına onu da bırakıyorum buraya.

Yarından bu kadar korkarken bugünü nasıl yaşayabilirsin?


Eğer daha fazla film tavsiyesi okumak dilerseniz, blogumdaki diğer seyirlik yazılarına buradan ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla.

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

Bir Yorum Yaz


4 Yorum Yapıldı

 1. kafa dedi ki:

  Adam Karga,
  Bu film benim de uzun zamandır aklımda fakat bir türlü denk getiremedim.
  Mutlaka izleyeceğim. 🙂
  (bu arada, blog’umda kitapla ilgili bir sürpriz gelişme var 🙂 kitabı okursanız yorumlarınızı mutlaka bekliyorum)

 2. Mustafa T. dedi ki:

  Defalarca izlediğim ama senelerdir de izlemediğim filmdi. Sayende bu akşamki planımı yaptım. Akşam 3 Idiots izliyoruz 🙂