Bir Aptal Romantik

Okuyan Karga ulamında

Bir tiyatro oyunudur kitabımız Kendi Evinde Misafir. Yazarı George Kelly hakkında hayli gereksiz bir bilgi vermek gerekirse, kendisi bir prenses kuzeni 🙂 Sadece bir eve sahip olmak adına evlenen daha doğrusu kocası ile değil de evi ile evlenen Bn. Craig ile onun tam tersi bir mizaca sahip, romantik eşi Bay Craig’in öyküsü anlatılıyor. Oyun, evin salonunda geçiyor. Bir öğle sonrasına açılan perde, ertesi günün sabahıyla kapanıyor.

Kitabımızın basım yılı 1983 ve çeviri Dr. Güner Öztuna’ya ait. Evin hanımının, hizmetçisinden bir ricada bulunurken “inşallah” demesi hayli dikkatimi çekti. Bu tarz çevirilerle sıklıkla karşılaşıyorum, yorum yapmak istemiyorum fakat ilginç olduğunu da ifade etmeden geçemedim.

Aşk evliliği ve saf çıkarcı mantık evliliği çatışması ile karşı karşıya kalıyoruz daha ilk dakikalarda. Bir tiyatro eserinde olağan olan akıcılıktan uzak bir başlangıç. Evlenmeden önce okunmasını tavsiye etmeyeceğim neredeyse 🙂 Yersiz bir korku oluşmasına sebep olabilecek derecede kontrolcü bir yapıya sahip evin hanımı. Kocasını sadece gereksiz ve evden atılması gereken bir dekor olarak görüyor. Hatta onu, sadece evinden değil, arkadaşlarından ve hayallerinden de koparıyor olmasıyla övünebiliyor.

Evin beyi Bay Craig, eşinin oyunlarının ancak ikinci perdede farkına varır. O sıralarda içimden bir ses, bu oyunlara kanmaya devam edeceğini ve halini kabulleneceğini söylüyordu. Fakat her şey bir söz ile bitti: Aptal romantik. Bay Craig bu sözün ardından gerçek bir aptal romantik gibi karısına aslında evlilikten tek gayesi olan evi bırakarak ayrılıyor.

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

Bir Yorum Yaz


3 Yorum Yapıldı

  1. Kenar Yazarı dedi ki:

    Güzel bir oyunmuş. Sonunun hüzünlü mü yoksa mutlu mu bittiğini tam kestiremedim. Adam yalancı bir hayattan kurtulduğu için seviniyor mu yoksa ailesini terk etmek zorunda kaldığı için üzülüyor mu bilemedim.

  2. Hasan Erdem dedi ki:

    Kitap hakkında bilgi almak amaçlı buldum yazıyı ama kitabın sonunu bile anlatmışsın 😀