Bahadır İçel İle Benim Adım Z Üzerine

5 Dakikada Okunur

– Gökyüzüyle bütünleşerek uçabilmek, sizde nasıl duygular canlandırır?
Rüyalarımın çoğunda uçarım. Sanırım bu hayatın tüm kısıtlarından ve sınırlarından kurtularak tamamen özgürleşmiş olmayı hissettiriyor bana. Gündelik yaşamın sorunlarından, sorumluluklarından kaçış. Rahatlama ve mutluluk… Yer çekimine bile karşı geliyorsunuz, var oluşa bir isyan aslında.

– Bunca yalnızlığın olduğu bir dünyayı düşlemek ve canlandırmak dileğinin kaynağı nedir? İnsanlar, bu kadar yalnız kalmayı hak edecek kadar kötü olabilir mi?
Birey olarak insanların kötü değil de çıkarcı ve bencil olduklarını düşünüyorum bu da toplumsal düzeyde kötü olmamıza yetiyor zaten. Bence insan bu dünyada var olmuş en kötü ırk. Hayatta kalmak ya da zorunluluktan değil de keyfi için öldüren başka bir canlı türü bilmiyorum.

– Teknoloji, doğayı feda etmeye değecek kadar gerekli midir?
Benim ütopyalarımda teknoloji ve doğa el ele var olabilir. Elbette zaman, maliyet ve iş gücü gibi bedeller ödenmesi gerekiyor oysa biz insanlar her şeyi en kısa yoldan ve ucuza yapmaya çalıştığımız için teknoloji doğayla birlikte var olamıyor.

– Z’nin bir ismi olsaydı, bu isim ne olabilirdi sizce?
Z’nin bir ismi var zaten, yalnızca bir harften oluşuyor ve bu ismin onu tanımlamak için yeterli olduğunu düşünüyorum.

– Su, hem içecek olarak hem de dost (belki de evlat) olarak kitabınızın umut kaynağı gibi gözüküyordu. Umudun eller arasından kayıp gitmesi nedendir?
Kendi umudumuzu kendimiz yaratırız, kendi umudumuza kendimiz son veririz. Umudun en öznel kavramlardan biri olduğuna inanırım. Buraya kitapları okumayanlar için bir “spoiler” ibaresi koymak lazım; Su, Z’nin çocuğu, ona hayat veren de zaman kaymaları ile onu kendine getirecek olaylar silsilesine son veren de kendisi. Kendi umudumuzun katilleriyizdir ya da aslında hiç nefes alamayacak umutlara kapılırız. Biraz bundandır Su’nun Z’nin kolları arasında hiçliğe karışması.

– Z, hep yalnız mı kalmalıydı? Onun yoluna ortakların çıktığı yeni bir macera var mıdır ufukta?
Z, doğası gereği yalnız bir kahraman ancak onun yalnız kalmaması için elimden geleni yapıyorum ve yapacağım da… Z’yi ve dünyasını tekrar ziyaret etmek isterim ve ömrüm yeterse bir gün edeceğim de çünkü anlatılması gereken daha çok hikaye olduğunu düşünüyorum Z’nin dünyasında. Ancak beş yıllık planımda bir Z kitabı yok, farklı projelerle meşgulüm.

– Z’nin dünyasında kargalar yaşamlarına devam edebiliyorlar mıdır acaba? Ahvalleri nedir?
Bence bir şekilde devam edebiliyorlar ama sanırım artık vücutlarının çoğu makineden ibaret…

(bu röportaj, adamkarga tarafından meczup fanzin ikinci sayısı için yapılmıştır. tamamını ücretsiz okumak için buraya tıklayınız.)

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

ADAMKARGA

2009'den beridir blog yazar: çocuk yaşlarında dinlediği kararsız karga radyo tiyatrosunun etkisinden hâlâ kurtulamamıştır; hayal dünyasında bir karga olarak doğan ve kararsızlığından ötürü insanlığa mahkum edilen saçma sapan birisidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.