Çat Kapı, Andreas Steinhöfel

Çat Kapı, Andreas Steinhöfel

Ara sıra çocuk kitabı okumak iyi hissettiriyor. Bunun bu yıl içinde iyi bir çocuk öyküsü yazmalıyım hedefimle uzaktan yakından alakası yok tabi. 2023 yılının ilk kitabını okul kütüphanemizden seçmek istedim ve raflarda ilk gözüme çarpan Alman yazar Andreas Steinhöfel’in Tudem Yayınlarından çıkan  Çat Kapı kitabı oldu. Kitabın çevirisi Ziba Akkerman tarafından yapılmış ve editörü ise Tuğçe Akyüz.

Kitabın konusu

Kitap, içine kapanık ve birbirine bağlı görünen Kayın Sokağına dört çocuklu bir kadının taşınması ile başlıyor. Mahalleye yeni taşınan Bayan Schröder ve birbirinden ilginç çocukları, sokağın sakinleri tarafından dışlanmakla kalmayıp çeşitli sıkıntılara da maruz bırakılıyorlar. Onların bu durumuna başkaldıran tek kişi ise Schröder ailesinin komşularının oğlu Paul. Paul hem bu yeni aile ile arkadaşlık kurmak hem de onları diğer insanlara karşı korumak için elinden gelen gayreti gösteriyor.

Kitap hakkında

Kitabı hızla ve keyifle okudum. Oldukça ilginç ve akıcı ilerliyor olsa da sanki dahası varmış da erken final yapmak zorunda kalmış gibi hissettiriyor. İçerik bakımından da öğrencilerime okumalarını tavsiye edebileceğim nitelikte bir kitap.

Bir çocuk hatta gençlik romanı olduğu için kapak görselinde tüm kahramanlarımızın çizimleri mevcut. Büyük bir okuyucu olarak hayal gücümü sınırlandırmaması adına kapağa bakmadan okudum kitabı. Okuma sonrası fotoğrafını çektiğimde detaylıca fark ettim karakterleri. Çocuk kitaplarında belki ama ortaokul düzeyi romanlarda hayal gücünü sınırlayan ana karakter çizimleri kapakta yer almamalı diye düşünüyorum.

Gereksiz detaylar

1992 yılında yayınlanan kitabın Türkçe baskısındaki adı Çat Kapı iken orijinal adı Paul vier und die Schöders imiş. Açıkçası Çat Kapı kitap için harika bir isim tercihi olmuş. Tudem Yayınlarında yazarın diğer kitaplarını da buabilirsiniz.

Yeni Yazı Posta Servisi

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir