Bir Dilenci Ne Kadar Para Kazanabilir?

5 Dakikada Okunur

Bu kadar saçma görünen bir oyunu, bunca seveceğimi asla tahmin edemezdim. Dilencilik asla hoşuma gitmeyen bir meslek olsa da komik ve ilginç hikayesiyle bir doğuştan dilencinin hayatını oynamak keyif vericiydi. Her ne kadar tek yaptığımız ekranı parmaklarımızla dövmek olsa da.

Oyunumuz Dilenci Hayatı ve sadece ekrana dokunarak para kazandığımız, daha fazla kazanmak için kazandığımız paralarla seviye artırdığımız ve yine daha fazla kazanmaya için ekrana dokunduğumuz, aslında hep yerimizde saysak da rakamlar büyüdüğü için ilerlediğimizi sandığımız bir oyun. Fakat konusu dilencilik olunca ve karikatürize edilmiş tatlı bir hikayesi de eklenince her şey bi eğlenceli hal alıyor sanki. Yanımızda bizimle dilencilik yapması için farklı meslek gruplarından işçiler alabiliyoruz. Ev, iş yeri, binalar satın almak yeterli gelmiyor olacak ki, sanat eserleri ile devam eden satın alma maceramız, şehirlere ve hatta gezegenlere kadar varıyor. Ve evet bir noktadan sonra gezegen satın alabiliyoruz oyunda.

Oyunun Hikâyesi.

Çok ileri gitmeden hikayemize şöyle bir göz atalım: Dilenci bir babanın küçük çocuğuyuz. Bir gün onun yanında olmak istiyor ve ilk kez dileniyoruz. Baba işi öğretmek dilerken, onun önüne gün boyu birkaç kuruş konuyor ama bizim önümüzde binlerce para yığılı. Baba üzgün, baba şaşkın, baba küçük dilini yutmuş. Sen o beklenen dilencisin, doğuştan büyük bir gücün var diyor ve ağlaya ağlaya uzaklaşıyor. Bir daha onu görmüyoruz, evden uzaklara kaçıyor ve hâlâ dönmemiş. Üstün dilencilik kabiliyetimizle dünyayı ve evreni ele geçireceğimiz bir oyun Dilenci Hayatı. Sadece bizim değil, yanımıza aldığımız işçilerin de ufak hikayeleri var. Örneğin asla kendi sergisini açamamış bir ressam: diğer işçilerde olduğu gibi 30. seviyeye getirdiğimizde ilk kez konuluyor bizimke ve derdini anlatıyor. Onu mutlu edebilmek için paramız olunca büyük bir sergi salonu açabiliyoruz. Modacı için defile, futbolcu için takım, piyanist için vb. her çalışan için bir hayal satın alabiliyoruz. Dedim ya, gezegen satın alıyoruz gezegen. Daha da şaşılacak bir şey var mıdır acaba? İyisi mi oynamaya devam etmek

Uzun Bir Oynanışın Ardından.

Zenginler Kulesi diye bir icat çıktı başımıza ve Elun Musk da dahil olmak üzere dünya zenginleri ile para yarıştırıyoruz. Bu özellik açılırken bir Arap şeyhi ile hayli uzun bir diyaloğa da giriyoruz ama iğrenç Türkçe çeviri yüzünden olayı net anlayamıyoruz. Ve evet şaşılacak bir şeyler daha varmış oyunda. Az önce benimle birlikte dinlenmesi için bir uzaylı ile aldım ve ilerde ona bir eş bile alabileceğim sanırım. Yazan iyi yazmış senaryoyu. Bu oyun telefonumda bir süre daha duracak ve ara ara girip paraları toplayıp çıkacağım. Belki birkaç gezegen satın alabilirim ilerde. Bir başka yazıda, bir başka oyunla görüşmek dileğiyle, sağlıcakla 🙂

Oyunun Linkleri.

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

ADAMKARGA

2009'den beridir blog yazar: çocuk yaşlarında dinlediği kararsız karga radyo tiyatrosunun etkisinden hâlâ kurtulamamıştır; hayal dünyasında bir karga olarak doğan ve kararsızlığından ötürü insanlığa mahkum edilen saçma sapan birisidir.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.