Başlık Aranıyor

3 Dakikada Okunur
4

Ara sıra olur bana böyle: hayaller kurarım ve sonra o hayaller için hiç bir çaba sarf etmeyerek dünyanın oyunlarıyla ahenkli bir dansa başlarım. Çeşitli romanlar yazarım zihnimde hatta hayal denilen şey sayesinde yaşarım o romanları: ardında pufff!! Makinist Ahmet Beyamca çıkar gelir aniden, trenin kalkma vakti geldiğini anlarım: yanıma almam gereken o kadar çok şey vardır ki: hepsini arkamda bırakmak zorunda kalırım bu yüzden. Yataklı bir kompartıman beni bekleyen. Bu sefer menzil neresidir: ancak varınca anlarım. Oraya varınca beni davul zurnayla karşılarlar, bu hep böyle olmuştur. Büyük bir şenlik düzenleyenleri bile olmuştur: kuş sütünün dahi eksik olmadığı sofrayı her seferinde hazırlayan Fatmana’dır ve köydeki evinden kalkıp bunca uzak diyarlara nasıl geldiğini hiç anlatmaz bana: “Sen hele bi karnını güzelce doğur bakalım güloğlum.” Her kelimesinde şefkat gizlidir onun ve …

Dışarıdan izleyenler çoğunlukla mutlu ve bir o kadar hüzünlü bilir beni. Ayrıca her büyük şölenin sonu büyüklüğünce acıyla sonlanır. Filmin sonu asla güzel bitemez ve yönetmen filmin ardından filmi anlatırken burnu kanamaya başlar nedense: bunu bir tek ben fark ederim: uyumam gerekiyor: eğer Faruk Efendi müsaade etse uykuya kavuşmam an meselesidir. Kim olduğunu bilmeden hakkında en fazla konuştuğum insan olması beni hayli rahatsız ediyor. Kendileri yan komşum olur ve evinin içinde büyük bir tiyatro sahnesi bulunur. Evet, bu konuda iddialıyım: o küçük dairenin içinde hem bir salon tiyatrosu hemde büyük bir futbol sahası bulunmakta. Mekan derinliği yada zaman mekan üstü bi hal yada adına her ne deniyorsa bunun: o dairenin içinde koskoca bir boyutun varlığını ispatlayacağımdan eminim: sanırım her zaman olduğu gibi bundan da tam olarak emin değilim!

Matta Levi’yi tanıyanlarınız var mıdır? Geçenlerde bir sözü hayli dikkatimi çekti, hayatıma yeni bir düzen getireceğine inandığım bu sözü şuan bi nebze olsun hatırlayamıyorum. Sahi ben ne anlatıyordum?

Nokta

öne çıkan görsel: jötâkå on Unsplash

Karga'dan Mektup Almak İster Misin?

ADAMKARGA

2009'den beridir blog yazar: çocuk yaşlarında dinlediği kararsız karga radyo tiyatrosunun etkisinden hâlâ kurtulamamıştır; hayal dünyasında bir karga olarak doğan ve kararsızlığından ötürü insanlığa mahkum edilen saçma sapan birisidir.

4 Comments

    • hiç bir şey yokmuş gibi davranmak genel bir unutma dilediği benim için. belki unutulur umudu ama pek işe yaradığını söyleyemem kendimi için.

Bir cevap yazın

Your email address will not be published.