Ayşe Kulin Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Daha Fazlası

Kaleme aldığı kitaplarla en çok okunan yazarlar arasında ilk sıralarda yer alan Ayşe Kulin, edebiyat dünyasındaki başarısından dolayı pek çok ödüle layık görülmüştür. Öyle ki akıcı ve yalın üslubuyla büyük övgü toplayan yazarın birçok romanı ve öyküsü senaryolaştırılarak beyaz perdeye aktarılmıştır.

Tüm kitaplarıyla çok satan kitaplar listesinden inmeyen Ayşe Kulin’in hayatı ve eserlerine birlikte göz atalım.

Ayşe Kulin Hayatı

1941 yılında İstanbul’da dünyaya gelen yazar Ayşe Kulin, Amerikan Kız Kolejinde okurken yazar olmaya karar verdi. Ardından eşiyle birlikte Londra’ya yerleşerek burada London School of Economics’te sosyoloji dersleri aldı.

Çeşitli gazete ve dergilerde editör, muhabir olarak çalışan Ayşe Kulin’in öykülerden oluşan ilk kitabı 1984 yılında yayımlandı ve yazarın bu kitabında yer alan Gülizar öyküsü, 1987 yılında Nisan Akman yönetmenliğinde beyaz perdeye uyarlandı. Ayşe Kulin kitabından uyarlanan film, 1986 yılında Kültür Bakanlığı Ödülü’ne layık görüldü.

Henüz kariyerinin başındayken üslubunun sadeliği ve anlatımının akıcılığıyla pek çok ödüle layık görülen Ayşe Kulin biyografiden denemeye, şiirden romana, öyküden araştırmaya kadar farklı türlerde eserler kaleme almıştır. Sürükleyici kalemi, kendine has üslubu, hayatın her alanına dokunan eserleriyle Ayşe Kulin, Türk edebiyatının en üretken yazarları arasında yer alıyor.

Ayşe Kulin son kitabı Doğdum. Kızdım ile Everest Açıkhava serisinde! Yazar Ayşe Kulin; okurlarını adına şiddete, sınıf farklarına, yoksulluğa, kapalı topluma edebiyatının olanaklarıyla bakmaya çağırıyor.

Ayşe Kulin Kitapları

Ayşe Kulin en çok okunan kitapları arasında yer alan Adı: Aylin ile İstanbul İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçildi. Ayrıca bu kitap, yazarın okur kitlesini oluşturmasında ve daha geniş kitlelere ulaşmasında etkin rol oynadı.

Daha önce de Ayşe Kulin’in kitaplarının beyaz perdeye ve dizilere uyarlandığından bahsetmiştik. Ayşe Kulin’in televizyon dizisine uyarlanan kitaplarından biri de, Köprü’dür. Türkiye’nin doğu illerinde yaşanan dramı konu alan Köprü romanı, 2006 – 2008 yılları arasında ekranlarda yer aldı. Gece Sesleri, Tek ve Tek Başına Türkan, Veda kitapları da aynı şekilde televizyon dizilerine uyarlandı.

2007 UNICEF Türkiye İyi Niyet Elçisi olarak görev yapan Ayşe Kulin’in Nefes Nefese kitabı, 2016 yılında İtalya’nın en prestijli roman ödülleri arasında yer alan Premio Roma’da en iyi yabancı roman ödülünü kazanmıştır. Ayşe Kulin’in Nefes Nefese, Veda ve Sevdalinka kitapları pek çok dile çevrilerek dünya üzerinde milyonlarca okura ulaşmıştır.

Ayşe Kulin’in Veda kitabıyla başlayan otobiyografi yolculuğu, Hazan kitabıyla sona eriyor. Okurların en çok merak ettiği sorulardan biri de, Ayşe Kulin kitapları hangi sırayla okunmalı? Ayşe Kulin’in hayatını okurlarla paylaştığı bu seriyi okumak için şu sırayı takip etmelisiniz; Veda, Umut, Hayat, Hüzün, Hayal ve Hazan. Bu seriyi okuyarak Ayşe Kulin’in ailesi, hayatı, eserlerini nasıl kaleme aldığı, nelere önem verdiği gibi konular hakkında detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz. Ayşe Kulin Hazan kitabıyla adeta okurlarına bir hediye bırakmıştır.

bu bir işbirliği/tanıtım yazıdır.

Yeni Yazı Posta Servisi


“Ayşe Kulin Kimdir? Hayatı, Eserleri ve Daha Fazlası” için 2 cevap

  1. Ayşe Kulin kitaplarını keyifle okuduğum, konuşmalarını hayranlıkla dinlediğim yazar. Hayatını da keyifle okudum. Teşekkürler.

  2. Ayşe Kulin’den benim en sevdiğim kitap Füreya. Füreya herkesin tanıması gereken birisi bence. Kulin severdim, yeni eserleri çok bana hitap etmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir