Uzun bi yolculuk olacak ama iki güzel amacım bu yolculuğu yağmur ve soğuğa rağmen çok güzel kılacak. Kargasın madem uçarak gitsen ya arkadaş diyenleriniz var ise otobüs ile seyahat edecek olmamın en önemli nedenini açıklamak isterim: uçarken kitap okuyamıyorsun ve film de izlenmiyor. E sanırım bu iki sebep yeterlidir bahane olmaya (her şeye rağmen ne kadar yorucu ve ağrı verici olduğu gerçeğini altı saatliğine unutmak diliyorum).
Erzurum dt ayrılık posteri
İlk varış noktam Erzurum olacak. Akşam vakti saat altı buçuk, yedi civarında orada olacağımız planlanıyor imiş. Aslında Erzurum ek bi durak: Erzurum Devlet Tiyatrolarının Ayrılık isimli oyunu izlemek istedim. Tiyatro için direk Erzurum’a uğramak fikri çok hoşuma gidince oyunun biletine bakmadan otobüs biletlerimi aldım. Ama sonradan acı bir gerçekle karşılaştım: oyun prömiyer idi ve davetiye olmadan girmenin imkansız olduğu konusunda bilet memuru ısrarcı davranıyordu. Ne yapmalı diye düşünürken Ayrılık oyunun iki oyuncusu olan Cengiz Toraman ve Nazlı Polattaş’a ulaşmaya çalıştım. Cengiz Toraman’a twitter sayesinde ulaşmak diledim ama bu arada başka bir oyuncu büyüğüm sayesinde Nazlı hanımefendiye ulaştım ilk olarak. Sağolsun beni kendi davetlisi olarak kabul etti: dünyalar benim oldu desem yalan olmaz. Geceye doğru ise hiç beklemediği bi şey daha oldu ve Cengiz Bey twitter’dan bana cevap verdi. Güzel bir bekleyiş beni bekliyordu artık oyun için: altı saatlik yok vız gelir, tırıs giderdi. Oyunu da izler izlemez en kısa zamanda anlatacağımdan emin olabilirsiniz.

İkinci ve asıl durağım ise Sarıkamış. Sarıkamış bende çok büyük bir manaya sahip: ömrümün tiyatro sahnelerinde geçmeye başladığı dönemde başrolünü canlandırdığım bir Sarıkamış oyunu vardı. İki saatlik, etkileyici ve yer yer komik, fazlasıyla dramatik bi oyundu. Hayatımda çok büyük bir yer edindi Sarıkamış destanı o oyundan sonra. Bu yüzden oraları görebilmek içimde büyük bi arzu olarak yatmakta. Geçtiğimiz hafta Barış Özcan abinin bi videosu ve sevgili Walter Mitty’nin hikayesini izledikten sonra aldığım keskin kararların etkisi ile bu yolculuğa çıkmaya karar verdim. (Walter Mitty için yazdığım bir mektubu sanırım yakın zamanda paylaşacağım.) Gelecek hafta gideceğim yerin dahi planı hazır gibi. Defterimde hoş bi plan hazırladım bu yolculuk için:

Sarıkamış gezi haritası Sarıkamış gezilecek yerler

Bu yolculuğun her aşamasını yazacağımdan ve hatta henüz bitirdiğim Kırmızı Saçlı Kadın’ı anlatacağımdan emin olabilirsiniz. Görüşmek üzere…

(Kapak resmimiz TRT arşivinden bir Erzurum manzarasıdır.)

KARGANIN SESİ MEKTUP OLUP SANA GELSİN İSTER MİSİN? :)

Bunları da Sevebilirsin :)

YORUMSUZ BIRAKMA ^^

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.