Çoğu zaman, içimde bir heyecan veya boşlukla yazı yazmaya başlıyorum sana ama sonunu getiremeden bi şeyler oluyor, devam edemiyorum, tıkanıp kalıyorum. Bu şekilde öksüz, biçare bıraktığım çok yazı var blogumda. Onlardan bir kısmını yani en azından mantık çerçevesinde olanları bir araya getirip, tek yazıda sana sunmak diledim.

KOLONYA CUMHURİYETİ ÜZERİNE

BKM, televizyon ve sinemada kara mizah üzerine iyi işler yapıyor: Bunun sinema ve tiyatro sanatı açısından ne kadar sakıncalı yada iyi olduğu konusunda hüküm verecek kabiliyete sahip değilim. Fakat şunu fark ediyorum ki, ömründe gerçek bir tiyatro oyunu izlememiş bir kişi, zevkle BKM tv programlarını izleyebiliyor ve bunun için salona gidebiliyor: Aynı şey sinema için de geçerli. Buradan şu çıkarıma varıyoruz ki millet kara mizah seviyor, bunu istiyor ve BKM, bu talebi karşılamak için hayli çaba harcıyor. Ne diyelim, yolları açık olsun. Umudumuz bir gün, Devlet Tiyatrosu salonlarının da tıklım tıklım dolup, biletlerin günler öncesinden tükenir hâle gelebilir olmasındadır.

Girişe bakıp da filmi gömeceğimi sanmayasın: Aksine filmi çok beğendim ve son zamanlardaki tebessüm ihtiyacımı yeterince giderdim. Gerek oyuncu kadrosu gerekse onlara biçilen roller cuk diye oturmuş ve izlemesi keyifli bir komedi filmi ortaya çıkmış. Yerli komedide en fazla karşılaştığımız; ne kadar küfür o kadar kahkaha mantığına yer verilmemesi ise filmin kalitesini bir kat daha artırmış.

Filmin konusu ise ayrı bir güzel: Gerçeklikten tamamen uzak oluşu, yepyeni bir dünya haritası ile ortaya çıkması, imkansıza yakın bir şekilde ülke olan yarımada, bizden ama kafası daha güzel halk, uzaydan gelen Molla Efendi(!), üç ülke başkanının aşıklar tepesinde içip arabesk dinlemesi… Tek tek sayılamayacak kadar çok komedi unsuru var filmde.

Nedense son zamanlarda çok konuşamıyorum, belki de çevreme tamamen kapanıp, çoğunlukla kendimle konuşuyor olmamdandır. Filmi daha fazla anlatmaya mecal bulamadım kendimde!

YENİ BİR YAŞA GİRERKEN

Hayat kısa ve yapılacak çok şey, uğruna çabalanacak çok hayal, okunacak çok kitap var. Bu hafta yeni bir yaşıma daha adım atarken, geride bıraktığım yılların hesabını yapabilmek nasip oldu; insanlığa mahkum edileli beri, geçen hayli zaman olmuş ve maalesef bir arpa boyu ancak yol gidebilmişim.

Kurduğum bir çok hayali, ucundan bucağından gerçekleştirebildiğimi söyleyebilirim. Ütopyalarım ise ütopyalıktan öteye hiç bir zaman gidebilmiş değil. Güzel olan ve hayatı yaşanılır kılan şey, gerçekleşen hayaller olsa gerek. Ciddi ciddi kendimi anlatmayalı hayli zaman geçtiğini fark ediyorum. Belki de anlatıcı ruhum, Eskişehir sokaklarında üzerime pisleyen güvercinle birlikte kanatlanıp gitmiştir.

YALNIZ YAŞAMAK!

Dışarıdan oh ne rahatlık bir yaşam tarzıymış gibi görünse de kargalar için bile büyük bir işkence tek olmak. Tek olmak ve tekliğine çare olacak bir muhabbetin olmaması:

GEREKSİZ TOPLANMALAR

– Hangi kuytudan çıkacağı meçhul bir fare ile aynı evde yaşamak: On, dokuz, sekiz; patlamasına saniyeler kala yanlış kablodan medet uman oyuncunun filmin sonunu erken getirmesi: Çekirgenin henüz ikinci zıplayışını koca kurbağanın dilinin üstünde tamamlaması: Samanlığa gizlenen iğneyi saatler sonra bulmuşken, eşeğin ansızın anırmasıyla yere düşmek ve elinden fırlaması iğnenin samanların içine…

“Ne anlattığını anlayan var mı beyler?” “Yok, bende bi şey anlamadım!” “Hem biz neden burada toplandık? Buna cevap bulmalı ilk önce.”

– Ey Sezar! Sen mi yücesin, ben mi?

“Bakınız beyler, bu adam ne dediğini biliyor olamaz!” “Onun farkında olacak kadar aklımız olsa gerek!” “Birisi lütfen bir açıklama yapabilir mi?”

– Filler hayli dertliler dostlarım. Sizlerle bunu paylaşmaktan onur duyarım: Çok yoruluyorlar su aramakla uğraşırken. İşte bizde bu yüzden toplandık.

“…” “…” “…” “…” “…”

– Fillerin yoğun yaşadığı bölgelere marketler kuracağız ve onlara damacana su satacağız. Şimdi siz merak ediyorsunuz bu nasıl olacak diye: Bir diş karşılığında bir damacana su alabilecekler. Böylelikle kendiliğinden toplayacağız onlarda değerli olan her şeyi. Tabi ilk önce su kaynaklarını ellerinden alarak, onları buna mecbur bırakmalıyız. Eğer bu plan filler üzerinde tutarsa, aynı şeyi diğer değerli hayvanlar için de uygulayabiliriz.

SADRİ ALIŞIK GAK!LAMASI

Ama kabahat bende değil. şarkılardaki o kızda..

KARGANIN SESİ MEKTUP OLUP SANA GELSİN İSTER MİSİN? :)

Bunları da Sevebilirsin :)

YORUMSUZ BIRAKMA ^^

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.