İlk kez fragmanını gördüğüm vakit o kadar ilgimi çekmişti ki vesile olanlara birkaç soru sorabilmek diledim. Lakin hoş karşılıklarına rağmen geri dönüt gelemedi sorularıma: olsun, verdikleri söz sonrası beklemenin heyecanı bile güzeldi. Evet, evet hayli heyecanlı bi karga olduğum doğrudur 🙂 Bugün tekrar karşıma çıkınca fragman geçmişi biraz kurcalayıp sorduğum soruları hatırlamak diledim. Ardından, illa cevaplanmış olmasına ne gerek var, bi röportajımızda cevapsız kalmış olsa sanki bu dünyanın sonu değil ve neden paylaşmıyorum her şeye rağmen? Sorular bile belki filmi sevmenize yada ilginizi çekmesine neden olabilir diye hayal ediverdim ve paylaşayım dedim:  ama ilk önce filmin fragmanını izleyelim, değil mi?

Film hakkında ise bilgi sahibi olmak dilerseniz hem internet sitesini ziyaret edebilir hemde şu kısmı okumakla yetinebilirsiniz:

Sarmaşık gemisi yük aldıktan sonra tahliye limanı olan Angola’ya gidecektir. Sefer devam ederken geminin armatörü iflas eder ve ortadan kaybolur.Gemi Mısır’a geldiğinde armatörün liman parasını ödemediği anlaşılır, geminin üstünde haciz vardır. Liman yetkilileri gemiyi kimsenin uğramadığı demirleme alanına çekerler. Mürettebattan gemiyi olası tehlikelere karşı hareket ettirebilecek sayıda kişinin kalması gerektiğini belirtirler.Beybaba diye hitap edilen geminin kaptanı, makineden Kürt, mutfaktan kamarot Nadir, gemicilerden Alper ve Cenk, usta gemici olarak da İsmail gemide kalır.Hepsinin kalmayı seçişindeki hikaye başkadır. Sarmaşık bu altı adamın yiyecek ve içecek kıtlığıyla gemide getirdiği 120 günün hikayesidir.

Bunlar benim sözlerim değil; filmin sinopsisi. Benim düşüncelerim cevapsız kalan üç sorucuk içinde gizli 🙂 İşte o üç sorucuk:

SARMAŞIK İÇİN ÜÇ SORUCUK

– Filmin konusu zaten belirttiğiniz üzere ortada lakin böylesi bir konu nasıl bu kadar ilginç ve esrarengiz bi hâl aldı?

– Film hakkında elimizde olan bir diğer tebessüm ise fragmanınız.. Fragman daha da büyük sorulara sebep oluyor: karakterleri gizemli yapan bi duygu var ortada; sanki hepsini bir araya getiren ve karşımıza sunan başka bir ortak neden var.. Bu çerçevede küçük de osla bi ipucu rica edebilir miyiz?

– Fragmanınız defalarca izlenince ve en fazla dikkati çeken şey sarmaşık oluyor; her yeri yavaş yavaş sarmaya başlayan imge! Neden sarmaşık ve neyi ifade etmek çabasında?

KARGANIN SESİ MEKTUP OLUP SANA GELSİN İSTER MİSİN? :)

Bunları da Sevebilirsin :)

2 Yorum Mevcut

 1. müjde dural

  8 Eylül 2018 at 14:03

  İlk kez duyuyorum, konusu ilginç, izlemedim ama izlemek isterim.
  Emeğinize sağlık.

  Not: Yapıcı bir eleştiri olarak, yazıların puntosu bana çok minik geldi, gözlüğüm var ama zorlandım okurken, biraz da silik geldi koyulaşırsa harfler ve puntolar büyürse çok daha rahat okunur kanısındayım.

  1. ADAMKARGA

   8 Eylül 2018 at 15:56

   Teşekkür ederim 🙂 Ayrıca sizleri ilk kez misafir ediyorum, hoş geldiniz, umarım blogumda iyi vakit geçirirsiniz.

   Tasarım hakkındaki görüşleriniz içinse ayrıca teşekkürler, dikkate alacağımdan emin olabilirsiniz 🙂

YORUMSUZ BIRAKMA ^^

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.