Karganız memlekete kanat çırpalı iki yazı ve bir bayram geçti aradan fakat bu yazı için ancak fırsat bulabildim. Soğuk Van ilinden Antalya’ya gelmek hayli yorucu ve yakıcı bir tecrübe: İkinci günün sabahı geri dönüp dönmemekte hayli kararsız kaldım ve kendimi zor tuttum diyebilirim. Ailenin hatrı olmasa yani bunca sıcağa katlanmak akıl kârı değil. Gelgelelim Manavgat (memleketim) her şeye rağmen güzel yer ve gezme şansın olabilse, yerinde hiç durmayacak olsan yani hava bu kadar bayıltıcı olmasa ülkenin en güzel köşesi.

yaz-kita-okuma-listesi-2016

yaz okuma listesi

Yaz için herkes bir tatil planı yaparken, benim yaptığım koca bir okuma planı oldu ve bu plana durmaksızın yeni kitaplar dahil edildi. En başta Don Kişot’u bitirme arzusu zaten bütün planın en büyük sarsıntılı noktası. Genelde hafif kitaplar yer alsa da listemde gözümü korkutan bir kaç kitap da var: Foulkner’in Ses ve Öfke’si bunların ilki. Listemden halen eksik kitaplarım var; kargosu halen elime ulaşamayanlar. Onların gelmesini bekledim bu yazı için aslında fakat baktım ki adamlar hayli inatçı bir ayda göndermeye üç kitabı, yazım kafamdan uçmadan paylaşayım dedim her şeyi.

İlk kitap Yaşar Kemal’in Yılanı Öldürseler kitabı ki onu zaten okumuş ve anlatmıştım şu yazıda. John Steinbeck’in Fareler ve İnsanlar’ı ikinci kitap idi ve bu da okunup şurada yazıldı bile. Geri kalanları ise liste halinde hızlıca alt alta yazıyorum 🙂

 • Cengizhan’a Küsen Bulut – Cengiz Aytmatov
 • Biz – Yevgeni Zamyatin
 • Bilinmeyen Adanın Öyküsü – Jose Saramago
 • Ses ve Öfke – Foulkner
 • Katip Bartley – Herman Melville
 • Satranç – Stefan Zweig
 • Kuşlar Da Gitti – Yaşar Kemal
 • Kuştimar Kahvehanesi – Necip Mahfuz
 • Şato – Franz Kafka
 • Değişim – Mo Yan
 • Cemile – Cengiz Aytmatov
 • Dünyanın Sonundaki Dünya – Luis Sepulveda
 • Boş Koltuk – JK Rowling
 • Kuyucaklı Yusuf – Sabahattin Ali

Bu listeyi sırasına göre okumanın dışında ara ara okuyarak bitirmeyi planladığım bir kaç kitabım daha var. Bu yazıyı yazarken yaptığım bir alışveriş yüzünden hayli liste uzadı ama bunları başka bir yazıda anlatmalıyım 🙂 İki kitabım Türk Mitosları üzerine ve ilgimi çeken bir konu: Yüksek lisans için olabilir mi acaba diyerek okuyorum onları. Diğer kitap ise Don Kişot’un tam metni: İkibin sayfaya yakın olması biraz korku verici olsa da başarmak konusunda iddialıyım.

seyfettin-efendinin-maceralari-devrim-kunter

devrim kunter armağanları olan seyfettin efendi’nin heyecanı
Seyfettin Efendi ve Olağanüstü Maceraları serisinin üç kitabını Devrim Kunter Bey, imzasıyla süsleyerek bendenize gönderdi ve bu vakte kadar ki aldığım en büyük hediyelerden oldu. Daha önce internet üzerinde birkaç hikayesini okumuştum bu çizgi romanın ve sonradan unutup gitmiştim. Fakat Yabani’nin karşıma çıkması ve Devrim Kunter Bey’in muazzamlığı ile tekrar yüzgöz olmam sebebiyle hatıralarım depreşiverdi, Seyfettin Efendi ismi beynimde çınlamaya başladı. İlk kitapları temin edilemediği için canımı sıktığım bir vakit, koca bir patavatsızlık ederek Devrim Bey’e seslendim (sonradan hayli utandığım bir seslenme idi bu). Devrim Bey ise hemen geri dönüş yaparak üç gün içinde ulaştırdı ulaşılamaz konumda olan kitapları. Tekrar tekrar teşekkür edeiyorum kendisine: Blogum adına aldığım ikinci hediye idiler ve karganızı gelecek adına hayli ümitlendirdiler.


Gitmeden evvel bunca karmaşa için özür dilerim. Kafamda onca yazı birikince, ilkini bi an önce yazma isteği yüzünden pek mantıklı cümleler kuramamış olabilirim. Yayınla tuşuna hemen basmamak için kendimi zor tutuyorum 🙂 Pek fazla hasara yol açmadan, diğer yazıyı da bu yazıya dahil etmeden kaçıyorum. Umarım bol kitaplı ve bol muhabbetli bir yaz geçirirsiniz hepiniz.

Yazın sonunda keşkeleriniz olmaması ümidiyle 🙂

KARGANIN SESİ MEKTUP OLUP SANA GELSİN İSTER MİSİN? :)

Bunları da Sevebilirsin :)

YORUMSUZ BIRAKMA ^^

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.