Oldukça zengin bir yöresel yemek kültürüne sahip olan Kayseri, lezzet tutkunları için muazzam bir yer. Kayseri’ye gelip, nerede ne yemeli diye düşünmenize hiç gerek yok, zira Mix Kayseri’de nefis yöresel Kayseri lezzetlerine doyup, üzerine damağınızı el yapımı çikolatalar ile taçlandırabilir, Kayseri manzarasına karşı sakin ve huzurlu bir ortamda kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Ardından hemen alt kata inerek Kayseri’den yanınızda götüreceğiniz yöresel ürün alışverişinizi yapabilirsiniz. Pegasus uçak bileti kampanyalarında 49TL’den Kayseri uçak bileti bulunabiliyor.

Mix Kayseri’de yer alan Çemen’s Gurme, Kayseri’de yaygın olan geleneksel mağazaların dışına çıkarak, tamamen doğal, kimyasal katkısız et ve et ürünleri, tüm Türkiye ve dünyadan getirtilen peynir çeşitleri, şeker ilavesiz ve katkısız 25 çeşit reçel ve marmelatı, doğal bal, zeytin ve zeytinyağı; Kayseri’nin medarı iftiharı sucuk, pastırma ve çemen; köy yoğurdu, kaymak ve köy tereyağı gibi ürünleri Kayserililerle buluşturan sıra dışı bir doğal ürün yelpazesine sahip.

Pastırma, ismi Kayseri ile özdeş bir yiyecek. Coğrafi konumundan dolayı çok rüzgâr alan ve besicilikte de oldukça iddialı olan Kayseri’nin dünyaca ünlü lezzeti olan pastırmanın en güzelini burada yiyeceğinize emin olabilirsiniz.

Geleneksel Kayseri Mantısı, aslında bildiğimiz mantıdan, daha doğrusu Kayseri mantısı olarak bildiğimiz mantıdan oldukça farklı. Salçalı sulu bir çorba gibi küçücük yapılmış tanelerden oluşan mantının üzerine bir veya iki kaşık kıvamlı yoğurt ekleniyor. Üzerine de kuru nane ile sumak serpilerek servis ediliyor. Sumak inanılmaz hoş bir lezzet katıyor, mis kokulu nane de cabası! Leziz!

Yağ Mantısı, şekli itibarı ile oldukça hoş bir sunuma sahip. Büyükçe ancak geleneksel mantıya oranla daha kalınca açılan ve kabartma tozu eklenen hamur, kare kare kesilerek ortasına kıyma konup, kenarlarından katlanarak ortasından birleştiriliyor. Ve ortaya böyle zarif, çiçek gibi bir şekil çıkıyor. Daha sonra yağda kızartılıp üzerine yine yoğurt, nane ve susam dökülerek servis ediliyor. Börek gibi, mantı gibi farklı bir lezzete sahip olan yağ mantısı, gerek görüntüsü ve gerekse de lezzetiyle ayrı güzel bir mantı çeşidi.

Yağlama, orta boy servis tabağı genişliğinde, ince açılmış hamurun arasına kat kat serpilen kıymadan oluşan muazzam bir yemek! Aslında böyle anlatıldığında basit gibi görünse de artık nasıl hünerli ellerde yapılıyorsa, siz de parmaklarınızı yememek için kendinizi zor tutuyorsunuz!

Tepsi Mantısı, tam bir çıtır çerez! Zira mini minicik taneleri yan yana orta boy bir tepsi içine dizilerek fırınlanmasıyla yapılan bu şahane mantı çeşidi, çekirdek çitlercesine yenmeye müsait. Üzerine yine yoğurt dökülerek servis edilen tepsi mantısının görüntüsü ise gece rüyalarınıza girecek kadar güzel.

Nevzine, Kayseri mutfağının en meşhur tatlılarından biri. Düğünlerde, bayramlarda ve önemli günlerde yapılan yöresel bir tatlı olan nevzine, çok sık yapılmadığı gibi önemli misafirlere ikram ediliyor. Öyle ki bu ünlüler arasında 2009’da Çankaya Köşkü’ndeki yemek yiyen ABD Başkanı Barack Obama da bulunuyor.

Elde Kesme Kadayıf, Kayseri’nin yine özel tatlılarından biri. Bildiğimiz kadayıftan farklı olarak elde açılan ve incecik şeritler halinde kesilen hamur, tepsiye dizilerek ceviz içiyle kaplanıp fırında nar gibi kızarana kadar pişiriliyor. Daha sonra da üzerine şerbeti dökülüyor.

Antep Katmeri, öyle böyle değil yemelere doyulamayan bir tatlı. Tereyağı ve bol Antep fıstığı ile yapılan bu şahane tatlı, has Maraş dondurması ile servis ediliyor.

Mandalina Tatlısı, oldukça ilginç bir Hacı Steakhouse tatlısı. Bodrum’dan özel olarak getirtilen mandalinalarla yapılan tatlı, acısının tamamen alınması için günlerce üst üste kaynatılarak yapılıyor.

Kabak Grater, rendelenen kabak ve tahin ile yapılan ve oldukça farklı lezzete sahip bir tatlı. Değişik lezzetler tatmaktan hoşlananlar için birebir, üstelik tahinli olmasına rağmen oldukça hafif.

KARGANIN SESİ MEKTUP OLUP SANA GELSİN İSTER MİSİN? :)

Bunları da Sevebilirsin :)

YORUMSUZ BIRAKMA ^^

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.