Zikredilebilecek en kibar tabirle, deli mi dürttü derler bizim ellerde. Yani durduk yere ne gereği vardı bu maceranın dercesine, otur oturduğun yerde adamakıllı dercesine bir söz bahsini açtığım. Bizim burada zikretme sebebimiz ise bir deli dürtmesinin ardından ansızın alınan Sivas otobüs bileti ve akşamına yola çıkış: İşte bütün mesele bu; dellenmek yada dellenmemek!

Planlı programlı çabalarla daha önceleri birkaç kez daha üniversiteyi okuduğum şehir olan Sivas’a gelmeye çabaladım fakat ben ne kadar plan yaparsam o kadar bozuldular ve Sivas her seferinde yalan oldu. Burada öylesine güzel muhabbetler var ki, birkaç gün kalmak bile yetemiyor: Gelmeliydim yani. Antalya’nın sıcağından ve gezilmez sokaklarından bir an evvel kendimi kurtarıp nefes almam gerekiyordu. Hiçbir şey yokken ortada, ansızın alınan bir karar oldu benimkisi. Dikkatimi çeken bi şeye bel bağlayıp, o an aldım biletimi, aynı günün akşamına.

Otobüs yorucu. Hele hele uçması gerekirken kanatlarından mahrum bırakılan bir Adamkarga daha da yorucu ve eziyet verici. Oniki saatlik yolda bir gram uyku uyumaksızın, horlamalara, leş gibi sigara kokusuna (her molada iki komşumda içip geliyorlardı), ağlayan bir sabi ve arka beşli de oturan yerel şarkı grubunun bitmez tükenmez laflamalarına katlanarak geçen uzun ama upuzun…

Sabahın ilk ışıklarıyla insim Sivas’a. Meydana geldiğimde, Sivas’a ilk geldiğim gün aldığım kokunun; huzurun aynen orda durduğuna şahit oldum. Güller açmış, etraf süslü püslü. Çifte Minare ve Buruciye bütün heybetleri ve güzellikleriyle karşımda. Ve Kale Camii… Baştan aşağı yürüdüm gelir gelmez, tabanlarım sızlayana kadar yürüdüm ve hatıralarımı seyrettim birer birer. Heyecanlarımı, dergimizin ismini ilk kez bulduğumuz yeri, Enfa ile ilk karşılaştığımız ağacı, Eyüp ile gece yarısı oturup şiir okuduğumuz köşeyi… (Zikretmezsem ayıp olur; dün gece meydanda uykuya dalmış bir çok insan vardı. Bazıları yeni yeni uyanıyor, bir kısmı ise halen uyku halindeydi. Güzel bir manzaraydı.)

Şimdi, bir aralar, öğrenci iken kısa bir süre, çalıştığım kafenin karşısında (sahibini hayli severim halen) Sivas Meydan Camii’nin içinde dinlenirken yazıyorum bu yazıyı. Bir Sivas yol hikâyesi için çok erken olmuş olabilir. Olsun, yine yazarım!

ek not:

Yazıyı anında yayınlayacak gibi yazınca nerde olduğumu unutuvermişim birden ve asıl unuttuğum internetsizlik: soğuk çikolatamın eşliğinde (bi sıcak çikolata bir de çikolatalı oralet bilen karganız için hayli ilginç ve cahilce bi sipariş oldu) adı gibi fotoğraflarla dolu olan bir kafede, yeşilçam köşesinden feci bir bakışla gözlerime odaklanmış Coşkun ağabeyin baskısı altında son noktayı koyup, kaçıyorum. (evet, gereksiz bi ek oldu!)k

 

¿ kuruşluklar adına eklenen bölüm

Sivas uçak bileti için Anadolu jet uçak biletleri 59.99 TL’den fiyatlara bu güzel İlimizi ziyaret edebilirsiniz.

KARGANIN SESİ MEKTUP OLUP SANA GELSİN İSTER MİSİN? :)

Bunları da Sevebilirsin :)

16 Yorum Mevcut

 1. Gizli Özne

  26 Temmuz 2016 at 18:51

  Soğuğu da olmasa yaşanabilecek şehirlerden bir tanesi. Kafana esince basıp gitmen de senin açından daha iyi olmuş. Bazen plansız programsız yola çıkmak daha eğlenceli.

  1. ADAMKARGA

   27 Temmuz 2016 at 12:01

   Soğuğu orayı daha yaşanır hale getiriyor bence 🙂 Plan program yapınca her zaman gerçekleştirememek için bir bahane oluşuyor. En iyisi atlayıp çıkmak yola 🙂

 2. Erol Apaydın

  3 Eylül 2016 at 22:23

  Sivas gezilesi bir memleket ama şahsen Sivaslı olmama rağmen ben pek beğenemiyorum. Hele ki yaz da olsa o soğuk havası adamı hasta eder.

  1. ADAMKARGA

   11 Eylül 2016 at 20:10

   herkes için yeri farklı elbette 🙂 bendeniz için ise yazı da kışı da bi ayrı güzel (tamam, yazı için biraz farklı düşüncelere sahip olabilirim, ama güzel yani) 🙂

   1. Erol Apaydın

    6 Ekim 2016 at 00:03

    Her ne kadar havası dengesiz olsa da güzel tabi 🙂

 3. Mustafa

  26 Ağustos 2017 at 22:56

  Her ne olursa olsun Sivas’ı çok ama çok seviyorum Karga ! Yılda iki yada üç en iyi ihtimal dört defa gidiyorum. Ama yetmiyor. Keşke bende canım her istediğinde o günün akşamına Sivas’a bilet alabilsem. Sivas demek hayat demek , yaşam demek, hemde gerçek anlamı ile. ALLAH nasip ederse Sivas’a yerleşmeyi düşünüyorum.

  1. ADAMKARGA

   5 Eylül 2017 at 20:42

   Bu konuda neredeyse aynı fikirdeyiz ^^ Sivas nadir yaşanılası yerlerden birisi ve benim için de çok kıymetli 🙂

 4. Görkem CAN

  22 Eylül 2017 at 14:42

  Sivas dendiği zaman buz tutan futbol sahaları ve Sivas Kongresi aklıma geliyor. Bir de değişik bir halayları vardı sanırım.

 5. Umut Ali Alaraş

  5 Kasım 2017 at 03:20

  Sivas gidilip görülmesi gerekilen bir yer…

  1. ADAMKARGA

   12 Ocak 2018 at 08:41

   Yaşanması gereken bir yer ayrıca 😉

 6. Beyda'nın Kitaplığı

  12 Eylül 2018 at 14:09

  Bizde 15 tatilde gidecektik Sivas’a ama gezilecek yerler hep birbirinden ayrı yerlerde olduğundan, vazgeçtik. 4 günlük tatilde sürekli araç tepesinde olacaktık. Ama gitmek istediğimiz yerlerden. Bence iyi yapmışsınız.

  1. ADAMKARGA

   12 Eylül 2018 at 19:11

   Sivas benim için ikinci memleket gibi bir şey: Orada okudum ve üniversite hayatım boyunca yazları bile oradan ayrılmamak için çabaladım 🙂
   İlk fırsatta gidip gezmenizi tavsiye ederim, tarihi açıdan oldukça huzur verici bir ortam 🙂

 7. Anonim

  24 Eylül 2018 at 21:32

  Daha önce blogunuza yorum yapma girişimlerim başarısız olmuştu bay Karga. Sanırım şimdi başardım. Sivas’a hiç gitmedim ama çokça anlaştğım arkadaşlarımın memleketi nedense hep Sivas’tır. İnsanı samimi demek ki.

  1. ADAMKARGA

   26 Eylül 2018 at 08:17

   Sivasın insanı da doğası da güzeldir 🙂 Tavsiyem en yakın zamanda yolunuzun düşmesi üzerine olacaktır 🙂 Pişman olmayacağınızdan emin olabilirsiniz

 8. Selinti

  17 Ekim 2018 at 12:37

  Bizim Sivas’lı bir kıraathane sahibi amcamız var burada ve sürekli Sivas’ı ve insanlarını kötüler dururdu. O yüzden gitmeden ön yargı oluşmuştu fakat iştah açıcı yazınızı okuyunca fikrim değişti. İnsanları bilemem ama tarihi dokusu için gidilip gezilmesi gereken bir yer.

  1. ADAMKARGA

   17 Ekim 2018 at 17:05

   Emin olun seveceğiniz ve aklınızda yer edecek bir yer olacaktır Sivas. Okuduğum şehir Sivas ve yazları bile kendi tatil memleketime geri dönmek yeri, kalmak için tonlarca bahaneler ürettim 🙂

YORUMSUZ BIRAKMA ^^

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.