Bizim oralarda en hafif tab… Son dört yazıdır aynı şekilde başladım yazıya ve halen bu plansız gezintinin ilk yazılarını okumadıysanız sizi önce birinci kapıdan, sonra ikinci, üçüncü ve son olarak dördüncü kapıdan buyur edelim. Dördüncü kapı Ankara idi ve bir öğle vakti Ankara’dan Konya’ya geçtim hızlı trenle. İşte bu yazı, Konya’nın hikâyesidir.

Bu vakte kadar gidip gördüğüm hiçbir şehirden bu kadar büyük bir zevk almadığımı itiraf ederek söze başlamak en doğrusu olacaktır. Tren garından çıkınca kısa bir yürüyüşün ardından (pek kısa sayılmazdı) akşama kadar beraber olacağımız bir güzel insanla buluştum: Onunla üniversite yıllarından ve sonrasında dergimiz vesilesiyle hoş bir muhabbetimiz var (kardeş gibisinden birisi işte; Sümeyye). Bendenizi ilk alıp götürdüğü yer Dante isminde hayli ilginç ve hoş bir kafe oldu. Tarif edemeyeceğim kadar dolambaçlı, her yan birbirinden apayrı; duvarlar çizimler, yazılar karalamalar ile dolu, ikinci kata çıkıyorsunuz ilk önce ve dilerseniz ilk bölümün ilginç ve birbirinden farklı dekorlu odalarından birinde oturabiliyorsunuz, dilerseniz iç kısımdaki bir merdivenden etrafı binalarla çevrili bir bahçeye iniyorsunuz, bahçe minyatür bir kuyu, bir ağaç, iç bölümler ve yine farklı odamsılarla dolu, her bir yan bir diğerinden daha farklı ve bendeniz şuan bu cümleleri yazarken bahçeye bakan minik bir balkonda oturuyorum (sanırım anlatmak konusunda hayli beceriksizlik yaptım, gelin ve görün).

konya-kafeleri-kafe-dante-girisBir süre dinlendikten sonra yürümeye başladık ve zaten her şey yürüme mesafesinde olunca sağda solda görülesi bir yığın manzaraya şahit olduk. Elimde bir tanıtım broşürü ile dolanırken her şey daha kolay oluyor. Alaaddin Tepesinden Mevlana’ya, Bedestenlere, Şems Makamına kadar birçok yere selam verebilmek şansımız oldu. Ayrıca, yine birkaç farklı kafeye uğradık. No: 51 isimli kafe hayli hoşuma gitti fakat Dante kadar olmadığını söylemeliyim. Dante’yi öyle sevdim ki Konya’daki ikinci günümde bu yazıya başlarken yine oradayım.

semsi-tebrizi-tasviri-cizimAyrı olarak bahsetmem gereken bir yer daha var: Nar’ı Aşk. Hem bir sanat galerisi hem de hoş bir kafe. Sıralasam eksik kalacak sanat eserini barındırıyor içerisi. En fazla dikkatimi çeken hatta oradan bahsetmeme vesile olan şey ise ilk defa karşılaştığım Şems’i Tebrîzi tasviri oldu. Daha önce karşılaşmadığım bir çizimdi ve ilgili ağabey ile bir miktar muhabbet ettik çizim hakkında.

Akşama doğru en azından altı yıldır muhabbetimiz olduğu halde hiç görüşme şansı bulamadığımız güzel bir insanla buluştuk: İsmail Usluer. İsmail, tuttu kolumdan yedirdi, içirdi. Ardından kötü bir örnek olacak fakat nargile içmeye gittik. Onunla nargile konusunda hayli karşılıklı muhabbetimiz olmuştur. Nargile içiciliğinin havasını hayli atar bendenize fakat hava atmakta hayli haklıymış adam: Götürdüğü yerin bir eşine benzerine daha önce hiç rast gelmedim: Onca muhabbet ve hizmet bir arada olunca şaşırdım kaldım.

cafe-dante-konyada-kafeler
Konya’da ikinci günüm, yorgunluğumu hat safhada hissetmeye başladığım gün oldu. Bu yüzden bir yerleri gezmek yerine gündüz dinlenebilmek istedim. Fakat uyumak eylemi için ilk başlarda uygun bi yer bulamadım. Sonunda bir camide birkaç beyamca ile beraber uykuya daldık: İyi uyuduk!

Yorgunum, son bir Meram gezmesi İsmail ve Mehmet ile (İsmail’in muhabbetli arkadaşı: fenerbahçe maçı oynanırken bizimle ayrı yerde oturmak durumunda kalıp, yanda maça verilen tepkilerle yerinde duramayan bu adamı kolay kolay unutmam, varolsun 🙂 )…

Memleketime geri dönüyorum artık: Çok yoruldum.

KARGANIN SESİ MEKTUP OLUP SANA GELSİN İSTER MİSİN? :)

Bunları da Sevebilirsin :)

8 Yorum Mevcut

 1. ercancan

  1 Ağustos 2016 at 21:57

  çok hoş takibe alıyorum artık sitenizi 🙂

  1. ADAMKARGA

   3 Ağustos 2016 at 13:31

   teşekkür ederiz efendim 🙂

 2. Ece Evren

  11 Kasım 2016 at 22:33

  Memleketime yirmi senedir gitmiyorum. Kıskandım doğrusu. Bayağı modernleşmiş, buna sevindim. Akrabalarım da evrilselerdi keşke. Gidip dolaşmak isterdim. Babamın kabrine de giderdim. İyi olmuş. Esenlikler Karga kardeşim 🙂

  1. ADAMKARGA

   24 Kasım 2016 at 18:03

   Esenlikler efendim, hayli güzel bir memleketiniz var. Gitmenizi ve huzurunu hissedebilmenizi umarım.

 3. Sizisevenbiri

  22 Kasım 2016 at 22:25

  Merhabalar abi… Yaklaşık 1 yıldır internet aleminde sizi takip ediyorum ve her defasında beni şaşırtmayı başarıyorsunuz.Bu sitenizi bir tesadüf ile farkettim.Kendinize iyi bakın güzel günlerde görüşmek üzere…

  1. ADAMKARGA

   24 Kasım 2016 at 18:02

   Çokca teşekkür ederim. Mutluluk verici bir yorumdu

 4. oytunla hayat

  13 Eylül 2018 at 12:16

  Konuyla alakası yok ama abone olmaya çalışıyordum iki gündür opppsss diyordu bana 🙂
  Şükür bugün oldum 🙂
  Sevgiler…

  1. ADAMKARGA

   13 Eylül 2018 at 16:15

   Çok sevindim, teşekkür ederim aboneliğiniz için ^^ Umarım hep okumaktan zevk alacağınız yazıların haberi gelir 🙂

YORUMSUZ BIRAKMA ^^

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.