55ine varmış, 45 yıldır ustasının kendisine talim ettirdiği yoldan yürümüş, onun öğretisine helal getirmemişti. 9 yaşında bir tüysüzken hiç beklemediği anda ustası ona iltifat etmiş ve asırlık emaneti teslim etmişti. O zamana kadar hayallerinde bile dokunamadığı emanet şimdi ona bakıyor.. ellerini kaldırıp uzanmak, emaneti tutup kucaklamak, avızı çıktığınca haykırmak arzusu içini kavuruyor olsa da hızla nefes alıp vermek dışında hiç bir şey yapamıyor, kendine hükmedemiyordu. Ahvali fark eden usta, oturduğu iskemleden kalkıp ellerinden tuttu, emaneti elleri arasına bırakıverdi. Gönlünün en derininden kopan iki damla gözyaşı tüm sofuları utandıracak kadar saf ve dünyalık ötesiydi. Elleri emanete ilk temas ettiği anda olanları seyreden ahalinin hayret dolu gözlerini sütten daha ak bir sis bulutu kapladı. Meydandaki mucizevi sessizliği bozan köyün kadrolu delisi Veli Dayının bağrışı oldu
“Hadi be güccük Osman, kim tutacaamış seni!”

…….

Aradan geçen 45 yılın her bir hatırası birer nota olup söylendiler zihninde. Bunca yıldır taşıdığı emanetin ağırlığıyla bulut inen saçlarına toka niyetine taktığı kara gözlüğünü düzeltti. Sıcağın bunaltısıyla açtığı bağrında tüten ak tüylerin terini aldı mendiliyle ve sonra alnının terini. O ilk günki gibi insanlar yine toplanmışlar, kasetten çalan müziğin sesiyle oynaşıyordu alanda. Yüzlerde mütebessim bir hava: Her yeni gelen evlenecek çifti kutluyor, ya oyuna yada kasetteki müziğe eşlik ediyorlardı. O, kendisine ayrılmış köşede, emaneti elleri arasında söz söyleyeceği anı bekliyordu. Gece ilerledi, ay doldu taştı, yıldızlar alanı seyir için gelin köyüne yanaştı… Oğlan tarafı destur istediği vakit dillendi Osman Efendi: “Ahali alanı boşaltsın hele! Gelin babası, damat babası alana buyursun!” Sözü emir telakki eden misafirler kenara çekilip ortaya aldı iki dünürü ve emanetin teline vurdu Osman Efendi. Osman Efendi çaldı, söyledi, iki dünür gecenin son oyununu karşılıklı oynadı.
“Sarı da zeybek bu dağlara yaslanır,
Yağmur yağar pusatları ıslanır “

öykü bir burdur yöresi düğününde şaşkın şaşkın bakan yaşı aşkın gözlerin nazarında yazılmış ve oyun havaları devam ederken yüksek sesle okunmuştur. aynı esnada oynanan trabzonspor-galatasaray maçında ise durumlar pek de iç açıcı değildir.

KARGANIN SESİ MEKTUP OLUP SANA GELSİN İSTER MİSİN? :)

Bunları da Sevebilirsin :)

YORUMSUZ BIRAKMA ^^

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.